Ses Dergisi 1973 Enstantaneler

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Benim gibi 70'ler sevdalısı birisi için 70'li yılların Ses dergileri çölde vaha gibi. Ses Dergisi arşivlerimi karıştırırken 30 Aralık 1972 tarihli 1973'ün ilk sayısına takıldım. Çizgi roman ve plakseverler için çok hoş enstantaneler var. Birkaç tanesini sizlerle paylaşmak istedim. Sayı ciltte olup tarama imkanım olmadığı için fotoğraflarını çekip koyabildim ancak. İyi seyirler:

Süleyman Turan nam-ı diğer Gamlı Baykuş hem oyuncu hem çizgi orman ressamı. Ses Dergisi'de bunu hem haber yapmış hem de 1973'ün gelişini Turan'ın ünlüler çizimleriyle kutlamış.

Tarkan ve Karaoğlan Kartal abilerinden gizli bir şeyler karıştırıyor!..

Fatma Girik, Süleyman Turan için de erişilmez güzellikmiş anlaşlan...

Turan'ın gözünden 1973'ü bekleyen Ayhan Işık!..

"Asteğmen Barış Manço"dan Ses okurlarına yeni yıl kutlaması.

Cem Karaca ve Moğollar'dan Obur Dünya 45'lik plak reklamı...

1972'nin Altın sesleri: Emel Sayın, Orhan Gencebay, Selda Bağcan, Barış Manço, Üç Hürel...

Ajda Pekkan Dert Bende 45'lik plak Reklamı...

Kamuran Akkor 45'lik plak reklamı...

Orhan Gencebay ve Gönül Yazar 45'lik plak reklamları..

Esenlikler
Lami

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Üstadım özlemiştik paylaşımlarınızı. Ne iyi ettiniz, gözlerimiz ve de gönüllerimiz bayram etti sayenizde. Yürekten teşekkürler..

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Bu da değişik bir enstantane. Suat Yalaz, Ses Dergisi'ne Fransa'dan Karaoğlan'lı bir yeni yıl tebrik kartı gönderir. Kendisi de aynı tarihlerde Türkiye'ye gelir ve Ses Dergisi'ni ziyaret eder. Tebriğini hatırlatır ama kimse hatırlamaz. Çünkü Suat baba PTT'den daha hızlıdır ve kartından tam üç gün önce mecmuaya gelmiştir!..

Derginin 1973 yılındaki dördüncü sayısından...

Esenlikler
Lami

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Bu da değişik bir enstantane. Suat Yalaz, Ses Dergisi'ne Fransa'dan Karaoğlan'lı bir yeni yıl tebrik kartı gönderir. Kendisi de aynı tarihlerde Türkiye'ye gelir ve Ses Dergisi'ni ziyaret eder. Tebriğini hatırlatır ama kimse hatırlamaz. Çünkü Suat baba PTT'den daha hızlıdır ve kartından tam üç gün önce mecmuaya gelmiştir!..

Derginin 1973 yılındaki dördüncü sayısından...

Esenlikler
Lami
Üstadım siz bu ilginç notları sunmaya devam edin zira büyük keyifle takip ediyorum paylaştıklarınızı; bu arada konunun aşağıda kalmaması için bir müddetliğine yukarıda sabitliyorum. Sevgi ve saygılarımla teşekkürler..

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
1973 ilk sayıdan paylaşımlara devam ediyoruz...

73 Ses Dergisi ilk sayı kapağı

1972'nin popüler batı müziği 45'lik plakları... Ömür Göksel "Sevemem Artık" plağı o yıl çıkmış.... Benim koleksiyonumun da en sevdiğim plaklarındandır...

1972'nin yerli 45'likleri. Orhan Gencebay iki plakla başı çekmiş...

1972'nin parlayan yıldızları...

1972'nin akıncısı Cüneyt Arkın ve kovboyu Ayhan Işık... Ayhan Işığın son fotoğraflarından...

Bahar Erdeniz'li 1973 takvimi...

Hangi sayfayı çevirse insanın paylaşası geliyor...
Devamı var diyelim...

Esenlikler
Lami

samihakan

Süper Üye
5 Eyl 2017
1,193
2,013
Lami Tiryaki Üstadım.
Resimlerini gösterdiğiniz dergiyi yayınlayabilirseniz, çok memnun oluruz.
Sayenizde, Ses dergisinin bir sayısına daha kavuşmuş oluruz.

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
Lami Tiryaki Üstadım.
Resimlerini gösterdiğiniz dergiyi yayınlayabilirseniz, çok memnun oluruz.
Sayenizde, Ses dergisinin bir sayısına daha kavuşmuş oluruz.

samihakan dostum merhaba,
İlgine çok teşekkür ederim. Bu muhteşem dergilerin paylaşılmasını çok isterim. Ancak dergiler orijinal ciltleri içinde koleksiyon parçası olarak duruyor. Paylaşılabilinmesi için orjinal cildinin sökülmesi ve teknik gereçler lazım. Maalesef benim durumumda ikisi de imkansız. Artık bu şekilde tadımlık paylaşımlarla sizlere sunabilirim.

Esenlikler
Lami

Lami Tiryaki

Onursal Üye
21 Nis 2009
513
3,727
1973 başında "Dargınlar Barıştı" başlıklı bir haber var... Niye küsmüşler pek açıklanmamış. Sanırım 1972 sayılarına bakmak lazım. Bize de bu güzel hatıra fotoğrafları kalmış. Emel Sayın kardeşleri ile ve Barış Manço Suna Keskin'le hasbıhal halinde...

"Barışan dargınlar" kervanında Orhan Gencebay ve gencecik bir Erol Büyükburç...

Süleyman Turan ve Yalçın Gülhan ne kadar muhabbetliler, ne kadar hoşlar...

Filiz Akın 1973 kıyafet modası için mecmuaya modellik yapmış. Buyrun...

Koleksiyonumun en güzel plaklarını üreten İstanbul Plak mecmua okuyucularının yeni yılını kutlamış... Firma hala var ve hala plak basıyor. Bir İstanbul ziyaretimde İ.M.Ç.ye uğrayıp gireyim dedim, kapalıydı... Kısmet..

Gönül Yazar nasıl "Taş Bebek" olunur anlatıyor...

Ünlüler yeni yıl falı baktırmaya gitmişler! Süleyman Turan ve Engin Çağlar'ı tanıdım. Diğerleri için "altyazı okumak" gerekiyor!..

73 ilk sayıdan seçmelerim bu kadar. Diğer sayılarda görüşmek üzere...

Esenlikler
Lami

samihakan

Süper Üye
5 Eyl 2017
1,193
2,013

samihakan dostum merhaba,
İlgine çok teşekkür ederim. Bu muhteşem dergilerin paylaşılmasını çok isterim. Ancak dergiler orijinal ciltleri içinde koleksiyon parçası olarak duruyor. Paylaşılabilinmesi için orjinal cildinin sökülmesi ve teknik gereçler lazım. Maalesef benim durumumda ikisi de imkansız. Artık bu şekilde tadımlık paylaşımlarla sizlere sunabilirim.

Esenlikler
Lami

Üstadım, sağlık olsun.