Serüven Çizgi Roman Araştırmaları Dergisi Sıralı Listesi

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Serüven Çizgi Roman Araştırmaları Dergisi

"Serüven, 2004 - 2007 yılları arasında yayınlanmış bir çizgiroman araştırmaları dergisiydi ve ülkemizin çizgi roman Meydan Larousse'u olarak adlandırılabilecek bir kaynaktı. Genel yayın yönetmeni Levent Cantek'ti. Dergi, iki ayrı yayınevi tarafından toplam 10 sayı olarak basıldı.

Çizgiroman üzerine akademik, yarı-akademik araştırma yazıları ve popüler tanıtım yazılarının yer aldığı, çizgiroman için bir popüler kültür literatürü oluşturma anlayışını benimseyen dergi, katılımcı yazar ve çizer ekibi, profesyonellerin yanı sıra kolleksiyoncular, amatör çizer ve sıradan okuyucu tarafından oluşturulmakta, kolektif bir anlayışla karşılıksız katılım ile hazırlanmaktaydı.

Her sayı ekinde Türkiye'de yayımlanmış bir çizgiroman için hazırlanmış yayın listesi kitapçığı ve yerli sanatçılar tarafından hazırlanan sayı kapağının kartpostalı verilmekteydi.

Kadro herkese açık olduğu için aşağıdaki liste yoğunluklu katkı sağlayan kişileri içermektedir:

Levent Cantek, Orhan Berent, Şenol Bezci, Tanyel Ali Mutlu, Funda Şenol, Can Yalçınkaya, Kosta Ceran, Linda Stark, Esin Bayraktar, Oğuz Eren, Batuhan Cantürk, Simge Kırcan, Aziz Tuna, Aykut Erdem, Erkut Erdem, Bülent Tellan, Serdar Kökçeoğlu, Fehmi Ardalı"

Alıntı:
Bilinmeyen En İyi Mizah ve Çizgi Roman Dergileri - aksamsefasi

Serüven - Sayı 1 - Mart 2004 tayyare
Serüven - Sayı 2 - Haziran 2004 tayyare
Serüven - Sayı 3 - Eylül 2004 tayyare
Serüven - Sayı 4 - Aralık 2004 tayyare
Serüven - Sayı 5 - Mart 2005 tayyare
Serüven - Sayı 6 - Haziran 2005 tayyare

Yeni Serüven - Sayı 1 - Mart 2006 tayyare
Yeni Serüven - Sayı 2 - Haziran 2006 tayyare
Yeni Serüven - Sayı 3 - Ekim 2006 tayyare
Yeni Serüven - Sayı 4 - Ocak 2007 tayyare

Ekler - Serüven Kılavuzları:

Serüven Kılavuzları - Sayı 1 - Flash Gordon tayyare
Serüven Kılavuzları - Sayı 2 - Mister No tayyare
Serüven Kılavuzları - Sayı 3 - Zagor 1 tayyare
Serüven Kılavuzları - Sayı 4 - Corto Maltese tayyare
Serüven Kılavuzları - Sayı 5 - Zagor 2 tayyare
Serüven Kılavuzları - Sayı 6 - Nasreddin Hoca tayyare
Serüven Kılavuzları - Sayı 7 - Conan 1 tayyare
Serüven Kılavuzları - Sayı 8 - Conan 2 tayyare

Alternatif Taramalar:

Yeni Serüven - Sayı 1 - Mart 2006 denizkara

Moderatör tarafında düzenlendi:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Üstadım, güzel bir liste altında heyecanlı bir seriye başlamışsınız. Maratonun bitiş çizgisini göğüslemenizi heves ve merakla bekliyorum. Kolay gelsin...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Serüven - Sayı 1 - Mart 2004 denizkara linki, Yeni Serüven - Sayı 1 - Mart 2006 olmalı.

Uyarı için çok teşekkürler, dikkatsizlik etmişim gece vakti.

Hoş bir sürpriz oldu aslında, kendi kendime hayıflanmaktaydım, "iyice bakmadan sitede var olan eseri niye gene taradın, direk ikinci sayıdan başlardın" diye. :)

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Uyarı için çok teşekkürler, dikkatsizlik etmişim gece vakti.

Hoş bir sürpriz oldu aslında, kendi kendime hayıflanmaktaydım, "iyice bakmadan sitede var olan eseri niye gene taradın, direk ikinci sayıdan başlardın" diye. :)

Sevgili "tayyare", sırası geldiğinde siz yine de "Kış-2006" sayısını bir kez daha tarayın. ÇD'nda mevcut diye taramamazlık etmeyin. Eskisi 17 MB, sizin taradığınız 2004 sayısı ise 232 MB ve daha kaliteli. Altı yıl öncesi için 17 MB (üstelik 114 sayfa) tatminkar olabilirdi, ama şimdilerde ÇD yüksek kaliteyi ön planda tutuyor. Siz bir kez daha tarayın, alternatif tarama olarak bulunsun ve diğerinin yanında yerini alsın. Diğeri de yerinde durabilir, zira küçük dosyaların da bir gideri vardır, yolculukta filan mobil cihazlarından okumak isteyenler küçük hacimli olanını yanlarına almak isteyebilirler.

Emekleriniz için teşekkürler.

Son düzenleme:

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
28,983
Mersin
Geçici Not: Serinin tamamı mevcut olup, sırası ile tarayacağım.

özellikle bu notunuz beni öyle bir mest ettiki anlatamam, kolaylıklar dilerim

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
Sevgili "tayyare", sırası geldiğinde siz yine de "Kış-2006" sayısını bir kez daha tarayın. ÇD'nda mevcut diye taramamazlık etmeyin. Eskisi 17 MB, sizin taradığınız 2004 sayısı ise 232 MB ve daha kaliteli. Altı yıl öncesi için 17 MB (üstelik 114 sayfa) tatminkar olabilirdi, ama şimdilerde ÇD yüksek kaliteyi ön planda tutuyor. Siz bir kez daha tarayın, alternatif tarama olarak bulunsun ve diğerinin yanında yerini alsın. Diğeri de yerinde durabilir, zira küçük dosyaların da bir gideri vardır, yolculukta filan mobil cihazlarından okumak isteyenler küçük hacimli olanını yanlarına almak isteyebilirler.

Emekleriniz için teşekkürler.

Tabi ki, sizi mi kıracağım. Benzer bir ricayı da Darkwood Sakinleri için aldım, o da sırada. Ama öncelikle olmayanları halledip şu listeleri bir tamamlayalım, var olanlara alternatif yaratmaya da sıra gelecek elbet.

Koleksiyonum kısıtlı boyutta, o yüzden yakın zamanda "ilk"lerin işi biter. :)

Son düzenleme:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Çizgi romanla ilişkili , irtibatlı , iltisaklı her dokümanın mutlaka ölümsüz hale getirilmesi gerekir.( Sanki suç örgütü :) irtibat , iltisak )
Şaka bir yana ülkemizde parmakla sayılabilecek kadar yayın yoktur sanırım bu kültüre dair.
Bu nedenle bu amaca hizmet eden bütün mecmua , kitap ve yüksek lisans tezlerinin dahi daha görünür ve ulaşılabilir olmasının çok faydalı olacağına inanıyorum.
Aslında idealimiz de bu sanırım.
Çizgi roman daha görünür ve ulaşılabilir olsun.
Bir Anka Kuşu gibi küllerinden yeniden doğsun.
Çizgi romanında kuşakları olduğunu forumlarda görebiliyoruz.
1980 kuşağı - 1960 kuşağı gibi.
Beğenileri sağlayan şey yayınlar buda doğal olarak çok doğal.
Bir çizgi romanın yayın periyodu , macera sayısı , hangi yayınevi yayınladı gibi teknik bilgilerin yanında hangi dönemde yayınlandı , kahramanlar kimlerdi gibi bilgilere panoramik olarak ulaşabilmek ancak bu tür yayınlar sayesinde olabilmekte.
Bizim şu an elimizde korkunç bir digital birikim var.
İnanılmaz.
Bu anlamda daha da büyüyecek bu kültür inancım tam.
Neo yakında gelecek.
Ve o makinelere paça kazık tekniğini uygulayarak , tırpan vurarak , sırtlarını yere getirecek.
Morfeus hapı uzattı ve ;
Yutmak yada yutmamak Neo işte bütün mesele bu dedi.
Neo kendi kendine ayvayı yedik heral herifin biri hap uzatıyor alsak bir türlü almasak bin türlü.
Ne iş aga.
Neo hapa uzanır ve der ki ;
Karamba karambita.
Ugh ve voah.
Morfeus : hayırdır hacı bilmediğimiz lisanlarda bize bina giydirme yapmıyorsun umarım.
Neo : Yok bilader bir anda aklım bir yerlere gitti.
Hay dedemin köse sakalı ve ulu büyük büyücü , üfürükçü dedem.
Morfeus : arkadaş deli ettin bizi yutacaksan yut yoksa başka Neolar aramaya çıkacağız.
Zaten ajanlar peşimizde.
Neo : hayırlı olsun.
------------------------------
Çalışmalarınızda başarılar dilerim üstadım.
Çok teşekkür ederim.