Serüven Çizgiroman Araştırmaları Dergisi - Sayı 1

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236

(MediaFire - 232MB - cbr - 300dpi - 90 Sayfa)

Aksi belirtilmedikçe kendi taramalarımdır. Bir hata görürseniz bu başlık altına belirtin lütfen, ilk fırsatta düzeltirim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul
Ne dolu bir dergiymiş ve devam edememesi ne üzücü...

Derneğimiz üyesi Sayın Tanyel Ali Mutlu'nun "Kızıl Tehlike!: Bir Korku Masalı" yazısını ilgiyle okudum. Çizgi romanın bir propaganda aracı olarak kullanılmasını işleyen yazı oldukça keyifli.

Bu dergi hemen her sayfasıyla oldukça kıymetli ama Sayın Ömer Çalışkan'ın Tercüman Çocuk Dergilerinde yer alan çizgi romanlarla ilgili yaptığı çalışma çok güzel bir kaynak olmuş:

49872ty875ty05-1.jpg

49872ty875ty05-2.jpg

Bu çalışmayı bir OCR programı vasıtasıyla metin hâline getirebilirsek çok şık olur. "Tercüman Çocuk" başlığının altına ilave ederiz. Belki el atan bir dostumuz çıkar.

Teşekkürler, sevgili üstadım. Kıymetli bir dergi daha sayende elimizin altında.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Derneğimiz üyesi Sayın Tanyel Ali Mutlu'nun "Kızıl Tehlike!: Bir Korku Masalı" yazısını ilgiyle okudum. Çizgi romanın bir propaganda aracı olarak kullanılmasını işleyen yazı oldukça keyifli.

Bu dergi hemen her sayfasıyla oldukça kıymetli ama Sayın Ömer Çalışkan'ın Tercüman Çocuk Dergilerinde yer alan çizgi romanlarla ilgili yaptığı çalışma çok güzel bir kaynak olmuş:
Bu çalışmayı bir OCR programı vasıtasıyla metin hâline getirebilirsek çok şık olur. "Tercüman Çocuk" başlığının altına ilave ederiz. Belki el atan bir dostumuz çıkar.

Teşekkürler, sevgili üstadım. Kıymetli bir dergi daha sayende elimizin altında.

Sevgili "direnc11" üstadım, listeyi OCR'dan geçirdim ve edit edilebilir hale getirdim. Bu haliyle "Tercüman Çocuk" başlığının altına ekledim. Eksik gedik var mı diye bir göz atarsanız memnun olurum

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,743
İstanbul
Sevgili "direnc11" üstadım, listeyi OCR'dan geçirdim ve edit edilebilir hale getirdim. Bu haliyle "Tercüman Çocuk" başlığının altına ekledim. Eksik gedik var mı diye bir göz atarsanız memnun olurum

Sevgili"scanfan" üstadım, senin yaptığın bir çalışmada eksik-gedik aramayı hadsizlik olarak görürüm. Elinin değdiği her şey gibi bu da eksiksizdir muhakkak.

Hayat böyle bir şey; sıkıntılı bir gününüzde birden bir şey olur ve mutlu oluverirsiniz. Sizi önemseyen ve üretken dostlarınızın varlığıyla gurur duyarsınız. İyi ki buradasın, üstadım... İşte öyle...

youtube.com/watch?v=Lq6gXhk-b5c

ilkhantok

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Ara 2010
1,981
29,026
Mersin
Offffff, bir küçük göz attım da, bu nasıl bir dergiymiş ya... tam bir okul, muhteşem ötesi, fevkaladenin fevkinde. Hahahaha...

Aman dostum lütfen bunları bizden mahrum bırakma, vallahi tek tek Jpg formatına çevirip büyüterek her satırını okuyacağım... Tekrar tekrar ellerine sağlık. Devamını dört gözle bekliyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
En yakın zamanda bu forumdaki nik olayını kaldıracağım, aha yazdım bi kenara...
Hatta son buluşmamızda Tayyare! bey, minik kızı ve ben sohbet ediyoruz, bir an isim aklıma gelmedi ve istemeden ağzımdan tayyare lafı çıkmaz mı!..
Yavrucak başladı kıkır kıkır gülmeye...
Koskoca adamların birbirine böyle seslenmesini çok komik bulduğunu söyledi...
Haklı tabi...
Arkadaş üç tane muhteşem adam bir araya geliyor ve muhteşem bir iş çıkıyor ortaya...
Selçuk, Nihat ve Nadir...
İşte bu adamlarla valla Amerika yeniden keşfedilir...
Valla..

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236
En yakın zamanda bu forumdaki nik olayını kaldıracağım, aha yazdım bi kenara...
Hatta son buluşmamızda Tayyare! bey, minik kızı ve ben sohbet ediyoruz, bir an isim aklıma gelmedi ve istemeden ağzımdan tayyare lafı çıkmaz mı!..
Yavrucak başladı kıkır kıkır gülmeye...
Koskoca adamların birbirine böyle seslenmesini çok komik bulduğunu söyledi...
Haklı tabi...
Arkadaş üç tane muhteşem adam bir araya geliyor ve muhteşem bir iş çıkıyor ortaya...
Selçuk, Nihat ve Nadir...
İşte bu adamlarla valla Amerika yeniden keşfedilir...
Valla..

:Ğ:Ğ

Kızıma da okuttum, pek bir keyiflendi :)

Çok teşekkürler, ufak da olsa bir katkım oluyorsa ne mutlu!

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236

Değil mi? Ne çok derginin başına aynı şey gelmiş.

Bi yandan da umut verici. Defalarca tepetaklak gitmiş dergicilik, ama illaki birileri tekrar başlamaya cesaret etmiş. Bu da bardağın dolu tarafı. :)

En azından sitede yarım kalmayacak, daha bunun gibi 9 cilt daha var. :)

offffff, bir küçük göz attım da ,bu nasıl bir dergiymiş ya...tam bir okul, muhteşem ötesi ,fevkaladenin fevkinde hahahaha

aman dostum lütfen bunları bizden mahrum bırakma, valla tek tek jpg formatına çevirip büyüterek her satırını okuyacagım...tekrar tekrar ellerine saglık devamını dört gözle bekliyorum

Kısa bir ara verdim, hızlıca muradına erdirebileceğim bir liste daha keşfettim, bu gün onu halletmeye çalışıyorum, sonra tekrar bu dergiye devam edeceğim.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Sevgili "Baltimora", forumun "1980'lerin Mecmualar, Gazeteler ve Diğer Yayınları" başlıklı bölümünde "Tercüman Çocuk" dergisine de bir yer ayırmış ve dergi hakkında çok geniş bilgiler vermiş. Bu dergide yer alan her bir çizgi romanın orijinallerinin hangileri olduğunu, daha önce hangi yabancı dergide yayımlandığını, öykülerini bol sayıda görsel eşliğinde sunmuş. Konuyla ilgilenenler için ayrıntılı bir kaynak oluşturmuş. Şurada:

"Tercüman Çocuk" dergisi (Nostalji Bölümünde)

Ayrıca forumun "Çizgi Roman Ansiklopedisi" bölümünde sevgili "bakunin" de geniş bir bölüm yazmış:

Tercüman Çocuk (Ansiklopedi Bölümünde)

Son düzenleme: