Salata 1. Seri (Kuruş) Sayı - 047 (23 Nisan 1973)

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Değerli dostlarım;
mizah dergilerinin çok fazla tüketilmediği dönemlerde yayınlanan Salata çok uzun ömürlü bir dergi olamadı ne yazık ki. Bunda yazar çizer kadrosunu genişletememesinin de etkisi olduğunu düşünmüşümdür, hep bir kaç kişinin kalemine bakıyordu.
Sevgi & Saygı

cudkj7mug0xbwhreo.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,480
Benim kafam karıştı benim bildiğim kalın salatalardan değilmi bu kitap halinde cep boy olanlardan.
Ne çok eser çıkartmışlar zamanında, geriye dönülse toplanılsa yeniden basılsa bunlar ne güzel olur.
Ceylanların, 1001 roman, seksek, doğan kardeş, vs vs tutarmı acaba.
Dijital ortamda mesala aylık tek dergi 100 sayfa satılır herhalde.

12 Şub 2010
15,006
543,641
Yayınlandığı dönemde pek iltifat etmediğim dergilerdendi Salata
İşi doğrusu esprileri bana hitap eden türden değildi
Kandemir Konduk tarzı mizah bana göre değil maalesef
Salata dergileri içinde en hoşuma gidenleri sevgili gulyabani'nin paylaştığı bu formattakilerdir. Sade ve çekici bir kapağı var. Bana Ustura Kemal fasiküllerini hatırlatıyor.
Tarama ve düzenleme ise mükemmel olmuş.
Teşekkür ediyorum sevgili dostum

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bir yazarın "Modern çağın Nasreddin Hocası" olarak tanımladığı "Suavi Süalp"in yaratıcısı olduğu "Salata" dergisinin yayımlandığı yıllarda (1970'lerin başı) haliyle internet vb henüz ortalarda yoktu, televizyon bile yeni yeni zuhur ediyordu memlekette. O nedenle bizde ilk kez ortaya çıkan "absürd mizah" bazılarınca çok yadırgandı. Detaylarını tam hatırlamamakla birlikte dergide bir Japon'un adını "Tutskikoama" (aralarda tireler vardı galiba) diye yazmıştı rahmetli Süalp. "Salata"nın bayilere çıktığı o gün derginin telefonlarının kilitlendiği yazılmıştı. Oysa bugün aynı espiriyi internette yapsak bizi demode bile bulabilirler. Şimdiki gençlik yaratıcı absürd mizah alanında sınır tanımıyor.
Not: Bu anıyı "Bir Mizah Dehası Suavi Süalp" adlı kitabında "Cihan Demirci" de yazmıştı
İnanması zor gelecek ama bir Japon çizgi filminin jeneriğinde filme katkıda bulunanların adları akarken, yukarıdaki ada benzer bir ad geçti, Jenerik yazıları İngilizceydi.
Tarama müthiş olmuş. Emeğinize sağlık sayın "Gulyabani". Dergilerin devamını da bekleriz. tekrar Teşekkürler.
Japon isimleriyle ilgili iki espiri. Sanırım Penguen dergisinden .
japonsimlerikomik.jpg

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bugün tabi ki farklı bakıyorum.. Ancak bu dergiler yayınlandığı yıllarda esprilerini ve çizgilerini çok sıradan ve ucuz bulurdum.. Okuyacak hiç bir kitap, çizgi roman kalmadığında kerhen okurdum.. O da çoğunlukla kese kağıdı olarak bize döndüğündeydi.. Bugün ise farklı düşünüyorum.. Hatta bence mizahta incelenmesi gereken bir olgu, köylü toplumdan kentli topluma geçişte ortaya çıkan bir mizah anlayışı olduğunu düşünüyorum. Bu güzel örnek için sevgili dostum sana teşekkür ederim.. Saygılarımla..