Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Bugün metrobüs, çift katlı gibi lüks otobüslere binerken, geçmişte kullandığımız otobüsleri hatırlıyor musunuz? İşte burada o otobüsleri hatırlatalım istedim..

NT1.jpg

image.jpg

l_T3.jpg

image.jpg

dd5.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Bir de elektrik kablolarına bağlı olarak giden troleybüsler vardı. Çok şükür ki bu döneme de yetişmiş, valide hanım sayesinde çok defa binmişimdir. Yalnız bunlar çok sık arızalanırdı. Bu yüzden olsa gerek İstanbul'da 1984'te seferlerden kaldırılmıştır.

ffptpu_D.jpg

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Sanırım 50'lerin sonu, 60'ların başından; iki tane siyah-beyaz kareler...

5_RVyp8_Y.jpg

LUtbl9_Q.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,324

Bunlar da İzmir'den 3 nostaljik otobüs-troleybüs fotoğrafı (alıntıdır)

Konak_Sar_K_la_Otob_s.jpg

izmir_eski_Otob_s.jpg

Konak_Alsancak_Otob_s.jpg

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,870
5,102

Sayın Baltimora ve Scanfan ;

Belli bir yaştan sonra ( benim yaştakiler için ) nostalji bir değişik etki bırakıyor.

Ben de fotoğrafları yok ama İstanbul'dakilerin benzerleri Ankara'da da vardı. Troleybüs'e biz "Boynuzlu" derdik...
Esen kalınız...

muratt68

Yeni Üye
7 Ağu 2010
59
94
Leyland ları unutmayalım, çok ilginç vites kutuları vardı.

timed

Onursal Üye
19 Eki 2009
2,330
9,547
Vay . Troleybüse bak. Taksim - Bebek az gidip gelmedim.
Magirus - Deutz marka belediye otobüsleri de vardı aynı dönemde. Emirgan - Eminönü 22 nolu seferdi.
Daha sonraları İkaruslar geldi Macaristan ' dan , bir yıl sonra da onların körüklü olanları...
Körüğün hemen arkasında sol taraftaki tekli koltuklar çok rahattı ve yaşlılara yer vermek zorunda kalmamak için en güzeli uyumaktı.
40 - Taksim Sarıyer
40A - Taksim Emirgan
25 - Sarıyer Eminönü devamlı bindiğim seferlerdi.
Bazen bir saati geçkin otobüs beklediğimiz olurdu.
Leyland ' lar yarı otomatik vites kutusuna sahipti ve debriyajları yoktu.
Genelde boğaz tarafına bu otobüslerden koymazlar , Levent Taksim bölgesinde çalıştırırlardı.
Bir de otobüslere arka kapıdan binilir , biletçiden bilet alınır , ön kapıdan inilirdi.

p8xue.jpg

Son düzenleme:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Sahi, belediye otobüslerinde "biletçi" olayı da tarih oldu artık.

7_T9z_KFS.jpg

Evet!.. Ayrıca sahte bilet olayı da tarih oldu. Hiç unutmam; orta okuldayken bizim sınıfta bir çocuk vardı. Parası yetmediğinde renkli boya kalemleriyle sahte biletler yaparak evine giderdi.. 11-12 yaşlarındaki bir çocuk bunu yaparsa, yetişkinlerin neler yapabileceğini tahmin bile edemiyorum.. :)

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
7_T9z_KFS.jpg

Evet!.. Ayrıca sahte bilet olayı da tarih oldu. Hiç unutmam; orta okuldayken bizim sınıfta bir çocuk vardı. Parası yetmediğinde renkli boya kalemleriyle sahte biletler yaparak evine giderdi.. 11-12 yaşlarındaki bir çocuk bunu yaparsa, yetişkinlerin neler yapabileceğini tahmin bile edemiyorum.. :)

:d Girişimci çocukmuş.

Galiba şoförlerin bu otobüs biletlerini, seferi tamamladıktan sonra bir yerlere teslim etme mecburiyeti yoktu demek ki, biletleri bazı şoförlerin yakarak imha ettiğine çok kez şahit oldum. Bilet kutusu metal olacak ki, kimileri bilet kutusunun içindeyken tutuşturuyordu. Çok eskiden bir keresinde otobüse bindim baktım otobüsün içi duman altı... Bilet kutusunun içinde ateş, biletler yanıyor, şoför de koltuğunda izliyor gururla. Parayla aldığım kıymetli biletimi birdenbire kutuya atamadım, "Abi yanacak bilet!" dedim.:8:
"-Yansın. at sen." :d

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,927
İstanbul
Bu da IKARUS ve MAN öncesi, İETT'nin kullandığı Alman Bussing otobüslerden biri. (Firma 1971 yılında MAN AG tarafından alınmıştır.) İki kapılı olan ve kanatları dışarı açılan otobüs bu yönden de türünün tek örneğiymiş. Ayrıca dar olması sebebiyle uzun süre istanbullulara balık istifi olma duygusunu yaşatmış.
Bu aracın frenine basıldığında ise, at kişnemesine benzer bir ses çıkarak dururmuş araç;
gülerken benzer bir şekilde ses çıkaran gençlere de "büssing gibisin" denirmiş. :)

z_Mf7m_OM.jpg