1970'lerden en iyi 30 anime..

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
fl_OWIZI.jpg

www.youtube.com/watch?v=1zhy1LIl81I
Bakalım 70'lerden hangi animeleri izlemişiz? Hangileri yayınlanmış?
Beğendiğiniz var mı? Hatırladığım birkaç anime var içinde.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Oldukça ilginç!..

Sanırım bu değerlendirme Japonlar için yapılmış zira içlerinde bir kaçı hariç hiç birinin Türkiye'de yayınlandığını hatırlamıyorum. Meğersem ne kadar da çok anime üretmişler 70lerde de..

Benim bu listede hatırladıklarım. Remi, Heidi ve Marko.. Bir de izlemediğim halde, Türkiye'de yayınlandığını bildiğim Flanderler'in köpeği..

Ayrıca listede Şeker Kız Candy, Arı Maya ve Vikingler'in de olmaması büyük eksiklik.. Hadi belki bizler bu animeleri önemsiyoruz.. ama tüm dünyada popüler olup sevilen Şeker Kız Candy'e ne demeli?!..

Paylaşım için teşekkürler toxine.. Gerçekten anime konusunda ufkum açıldı.. :)

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
70'lerdeki animelerin hatırlanması ilginç.

Sanırım 1987-1993 yılları arası çizgifilm izlerdim. Ülkemizde 90'larda tv kanalları artmaya başlamıştı. Fakat en çok TRT'de siyah beyaz çizgifilm izlediğimi hatırlıyorum. Renkli tv ile 1995 yılında tanıştığımda haliyle izlemeyi bırakmıştım.

Remi'yi hatırlıyorum ve Heidi de öyle. Ancak Marko'yu çıkaramadım. Marko "3000 Leagues in Search of Mother" olsa gerek. Flanderler'in köpeği'ni hiç anımsamıyorum.

22956.jpg
2420.jpg
60823.jpg
17492.jpg

Tabiki Şeker Kız Candy, Arı Maya ve Vikingler'i kim hatırlamaz.

35051.jpg
3358.jpg
3940.jpg

Ayrıca listedeki animelerden aşadakileri ülkemizde yayınlanmış.

Captain Future
21155.jpg

Kagaku Ninja-Tai Gatchaman
55411.jpg

G-Force olarak.

Karate Baka Ichidai
59007.jpg

Doraemon
3953.jpg

1973, 1979 ve 2005 serileri var.

Space Battleship Yamato
16154.jpg

70'lerdeki animelerden liste dışı olanlar var. Onlarıda daha sonra eklerim.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,891
İstanbul
Mükemmel bir sunum olmuş. Ellerinize sağlık. Bu arada bahsi geçen Marko tahmin ettiğiniz üzere "3000 Leagues in Search of Mother" oluyor.

Ülkemizde; "Captain Future", "Kagaku Ninja-Tai Gatchaman", "Karate Baka Ichidai", "Doraemon" ve "Space Battleship Yamato" tahminimce 80lerin sonu ve 90larda oynamıştır. Zira bu zaman dilimlerinde; gerek iş hayatına atılmam ve gerekse ilgi alanlarımın başka yerlere kaymasından ötürü haliyle TV'den ve de özellikle yeni animelerden bayağı bir uzak kalmıştım. Paylaşım için teşekkürler..

Son düzenleme:

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,209
3,856
Osmaniye
Bazı çizgi filmlerin konuları öyle bir şekil ki hangi seyirciye hitap ettiğini hiç anlamıyorsunuz çocuklara mı büyüklere mi yoksa her ikisine mi?
Geçmişime baktım da devamlı böyle içerikte olan çizgi filmleri seyretmişim.

Son düzenleme:

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi
Bazı çizgi filmlerin konuları öyle bir şekil ki hangi seyirciye hitap ettiğini
hiç anlamıyorsunuz çocuklara mı büyüklere mi yoksa her ikisine mi?
Geçmişime baktım da devamlı böyle içerikte olan çizgi filmleri
seyretmişim.

Dediğiniz animelerin bir özelliği olsa gerek. Heidi, Arı Maya gibi animeler
zaten çocuklar için ancak yukarıda bahsi geçen Karate Baka Ichidai ve
Space Battleship Yamato gençler için (+13).

70'lerde ABD yapımı Scooby-Doo (1969-70), Fred Çakmaktaş ve
Arkadaşları (1977-78), Tom ve Jerry (1975) vb. ekseriyetle çocuklara
yönelik çizgi filmler revaçtayken; Japonya'da ise hatırı sayılır sayıda
gençlere yönelik anime varmış.​

ed86

Süper Üye
3 Kas 2018
830
1,631
Animelerin çizgi filmlerden ayrıldığı en önemli nokta hitap ettiği kesimdir. Genelde +13 genç ve genç yetişkinlere göredir. Normal çizgi filmlere göre daha çok bel altı şakalar vardır. Ancak senaryoları, kurguları ile Hollywood filmleriyle yarışır önemli bir kısmı. Heidi, Marco, Arı Maya edebiyat uyarlamaları. Vikingler viki keza karikatür - çizgi roman uyarlaması. Özellikle Trt baya bir mecha anime yayını yapmış. Az bir kısmını hatırlıyorum.