Çizgi Diyarına kitap yükleme.

tuzla

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
3 Şub 2010
682
34,604
Bu konuda bir yazı göremedim. Merakım, kitaplar siteye nasıl ekleniyor, nasıl yükleniyor? İndirdiğimiz bir çizgi romanın, tarandıktan sonra bilgisayarımıza ininceye kadar geçirdiği aşamalar nelerdir? Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
43,993
denize sıfır
Tarayıcıda tarayıp ardından sayfa sayfa beyazlatma, çarpıklığı düzeltme işleri yapılıyor. Sonra dosyayı şıkıştırıp cbr yapıyoruz ve bir upload sitesine yüklüyoruz. Yükleme bitince bize bir link veriyor, onu forumda paylaşıyoruz. Karmaşık görünse de zevkli bir uğraştır.:)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,603
Dilimin döndüğü kadar ben yazmaya çalışayım.

Elimizdeki mevcut kitap Çizgi Diyarı forum kurallarına göre yayım tarihi üzerinden en az 2 yıl geçmişse şahsi tarayıcımızda taranıp bilgisayarımıza yükleniyor.

Daha sonra taranan kitaplar düzenleme proğramlarının herhangi biri ile düzenlenip rarlanıyor veya .cbr oluşturularak yükleme sitelerinin her hangi birine yükleniyor. Genelde şu anlık medifire yükleme sitesi daha uzun süreli barındırdığından o seçiliyor.

Kullanmak istenilen ön izleme resimleri de yüklendikten sonra forumdaki ilgili yerine açılarak diğer kullanıcıların indirmeleri için yükleniyor.

Bu kadar. Yükleme işlemi inanın indirme işleminden daha zordur. Her şey zamanla alakalı. İndirme 5 dakika sürerse yükleme en az yarım saat sürüyor.

100 sahifelik bir çizgi romanı tarayıp, temizleyip düzenlemek, yüklemek yaklaşık 1-2 saati buluyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:

tuzla

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
3 Şub 2010
682
34,604
Bu konuda hiçbir fikrim yoktu, beni aydınlattığınız için teşekkür ederim. Emekleriniz ödenmez. İyi ki varsınız.

Saygılarımla.

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,739
Bu konuda bir yazı göremedim. Merakım, kitaplar siteye nasıl ekleniyor, nasıl yükleniyor? İndirdiğimiz bir çizgi romanın, tarandıktan sonra bilgisayarımıza ininceye kadar geçirdiği aşamalar nelerdir? Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.
Konunun başlığına da bakınca kitap yükleyeceğinizi sanmıştım. :)

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,603
En iyi düzenleme programı bana göre her türlü resimde oynama yapılabilen photoshop.

Genelde photoscape kullanılıyor sanırım.

Ben bazen Scan Tailor programını da kullanıyorum.

Scanerınız A3 çekebilecek büyüklükte olsun.

Ben şu an ScanSnap Sv600 kullanıyorum ama daha alışamadım. Bu scanerda kesmek çok önemli onun için de taranan meteryalin çok düzgün olması lazım. Yoksa tarama yamuk yumuk oluyor.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Çok teşekkür ederim. En kısa zamanda katkı vermek istiyorum. Süreç içinde başka sorularım olursa danışmak isterim. Zaman ayırdığınız için çok sağolun.

Destek vermek ve yardımcı olmak için hepimiz yanınızda olacağız. Hepimiz kişisel bilgisayarlarımızda bilgisayarın gücüne ve kapasitesine göre farklı programlar kullansak da; yukarıda Gandor Üstad'ın belirttiği gibi Photoshop aralarında en çok tercih edileni.

Tekrar hoşgeldiniz. Forumda keyifle zaman geçirmeniz ve kalıcı dostluklar kurmanız dileklerimle...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236

Bu konu hakkında daha önce de konuşmuşluğumuz var çeşitli sebepler ile, ben kendi sürecimi şu şekilde anlatmışım, umarım faydası olur:

- http://www.cizgidiyari.com/forum/641426-post5.html

Diğer değerli arkadaşlarımın tavsiyelerinden birine tam olarak katılmıyorum:

A3 tarayıcı müthiş bir kolaylık, ama A4 - A3 boy tarayıcılar arasındaki fiyat farkı çok çok büyük, iyice düşünerek karar vermenizde fayda var. Ciddi büyüklükte bir ihtiyaç fazlası bütçeye sahip değilseniz, A4 boy tarayıcı (orta karar bir Epson flatbed örneğin) ile başlamanızı tavsiye ederim. A4'ten büyük sayfaların taranması ve birleştirilmesi için yazılım çözümleri de mevcut çünkü:

- http://www.cizgidiyari.com/forum/resimli-ve-goruntulu-anlatimlar/136220-photoshopta-goruntuleri-birlestirme.html

- http://www.cizgidiyari.com/forum/639325-post9.html

Son düzenleme:

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
294
2,498
En iyi düzenleme programı bana göre her türlü resimde oynama yapılabilen photoshop.

Genelde photoscape kullanılıyor sanırım.

Ben bazen Scan Tailor programını da kullanıyorum.

Scanerınız A3 çekebilecek büyüklükte olsun.

Ben şu an ScanSnap Sv600 kullanıyorum ama daha alışamadım. Bu scanerda kesmek çok önemli onun için de taranan meteryalin çok düzgün olması lazım. Yoksa tarama yamuk yumuk oluyor.
Sevgili Gondor
Bende uzun bir süre Scan Tailor kullandım ama yazıldığı dönemde çok çekirdekli işlemciler yaygın olmadığından olsa gerek biraz yavaş kalıyordu. Daha sonra Scan Tailor kodundan yola çıkarak geliştirilmiş birkaç yeni program denedim. Sonunda Scan Tailor Advanced te karar kıldım. Çok çekirdekli işlemcilerde her çekirdeği kullandığından çok çok daha hızlı çalışıyor. Tavsiye ederim. Beyazlatma aşamasında Scan Tailor gibi buda biraz aşırı kaçıyor. O yüzden beyazlatmada Photoshop ya da Photoscape kullanılabilir.