Renkli Resimli Bilgi Ansiklopedisi 1 nci Cilt

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Renkli_Resimli_Bilgigandor08_D000-tile.jpg

Kütüphanede dolaşırken rastladım benim çok hoşuma gitti epey büyük bir kitaptı tararken baya bi zorlandım. Geride 8 cilt var, nasipse bitiririz.

Resimli Bilgi Ansiklopedisi 1 nci Cilt.rar 216.9 MB

2 nci ciltte Başkan Yayınlarının tam sayfa bir açıklama metnini buldum.

fd01.jpg

Açıklamaya göre toplamda 12 cilt 80 fasikül olması gerekiyor, ama ben burdaki kütüphanede emin de değilim ama 9 cilt gördüm sanki. Bakarım gittiğim zaman.

Ayrıca yaklaşık 10 koli yeni kitap gelmiş arasından bize epey bir iş çıkar, çizgi romanları ayıracaklar benim için.

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Sevgili babamın bir gün akşam eve getirdiği iki ansiklopediden biri bu Resimli Bilgi idi.(Diğeri ise Hayat Ansiklopedisi) O günlerde özellikle Resimli Bilgi'nin bakmadığım sayfası kalmamıştır ve yine o günün şartlarına göre oldukça hacimli ve insanı cezbeden bir ansiklopedi olduğunu rahatça söyleyebilirim.
Bu dev cilt için ve de bundan sonrakilere harcayacağınız büyük emek için şimdiden yürekten teşekkürlerimi iletiyorum.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Benimde lise bitene kadar ki evdeki başvuru kaynağım Hayat Ansiklopedisiydi. Komçu çocukları çok eve gelip evde aradıklarını yazıp giderlerdi.

Abi bu gün işyerinde tam yarım günümü aldı gelenin gidenin arasında, 2 cilti aldım kütüphaneden yarında 2 nci cildi tararsam diğer ciltlere bakarız.

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,944
8 cilt derken ? yani bildiğim kadarıyla bu resimli ansiklopedi aslında fasiküllerden oluşuyor ve daha sonra ciltleniyor bu cilt toplam kaç sayfa ya da kaç fasikül diye sormak lazım.

Teşekkürler bu arada, çok büyük bir emek gerektiriyor bu tarama.

cngz1

Aktif Üye
3 Ara 2011
391
9,658
İstanbul
Resimli Ansiklopediyi hatırlıyorum özellikle illüstrasyonlar çok ilgimi çekerdi. 8 cilt diyorsun işin bayağı zor dostum kolay gelsin Emeklerin için çok teşekkür ederim Gandor08

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,647
Kasımpaşa
Sevgili Selahattin oldukça zor bir işe girişmişsin, bu güzellik için defalarca teşekkür etsem yerdir. Kolaylıklar diliyorum..

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,097
Karadeniz senden sorulur kardeşim.:D
Boşuna fırtına demedik.:Ğ
Eline sağlık,10. cilt yoksa sen basar paylaşırsın.:Z
Teşekkür ederim.

büyük beyaz

Yönetici
Çeviri & Balonlama
E-Dergi Takımı
17 Ağu 2009
17,733
44,000
denize sıfır
Bunlardan çok az görmüştüm. Yerim ben bunları.:) Şimdi gençler bunlara çöp muamelesi yapıyor buna yanıyorum.:) Ellerin dert görmesin dostum.:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
8 cilt derken ? yani bildiğim kadarıyla bu resimli ansiklopedi aslında fasiküllerden oluşuyor ve daha sonra ciltleniyor bu cilt toplam kaç sayfa ya da kaç fasikül diye sormak lazım.

Teşekkürler bu arada, çok büyük bir emek gerektiriyor bu tarama.

Ansiklopedi yayımlanmadan önce "Ses Mecmuası"nda çıkan bir ilânda 4 yıl boyunca yılda 48 sayıdan tam 192 sayı çıkacağı söylenmiş. Bu ilânı Ağustos 2014'teki bir paylaşımda da sunmuştum Ama yayıncının hedefleri tutmamış olabilir, biz de o tarihte (1963) fasikülleri sürekli aldık ve kendimiz ciltlettik. Kendi cilt kapaklarıyla ciltletenler 10 cilt olarak citletmişlerdi yanlış hatırlamıyorsam.

Sevgili "gandor08" yine zor bir işe girişmiş. Umarım tamamına erdirir. Teşekkürler.
Resimli_Bilgi_ilan.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Ek Not: Buradaki "Renkli Resimli Bilgi", 1963'te çıkmaya başlayan "Resimli Bilgi"nin değişik bir versiyonu olmalı. Şimdi indirince baktım, ilk sayfalarda "Boğaz Köprüsü"nden bahsediliyor, ki 1973'te yapılmıştı. Zaten sayfa düzeni de biraz farklı, boyutları da biraz daha küçük gibi. Yayınevi de "Baskan", eskisi "Hayat-Doğan Kardeş" tarafından yayımlanmıştı. Gandor08'in önizleme resimlerinden anlaşıldığı kadarıyla ortak konular ve resimler çok. Demek ki eskisinin materyallerini kullanarak ansiklopediyi güncelleştirdiler ve yeniden yayımladılar. Belki de yayın haklarını farklı bir yayınevi yeniden satın aldı.

cizgibaykus

Kıdemli Üye
13 Ara 2013
110
212
İnanılır gibi değil. Demekki yeniden görmek bu güneymiş... Dünyayı ekrandan ibaret sayan kayıp genç ve çocuk kuşakları keşke bu ansiklopediyi ellerinde tutabilip sayfalarına dalabilseler. Ben küçükken istemiştim ancak maddi durum ... :( Yıllar sonra kavuşmak çok heyecan verici, bugünün çocukları eminim hayranlıkla bakacak... Çünkü Vikipedi'de böyle grafikler yok.... :) Emeklerinize çok teşekkürler Sayın gandor08.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,448
hiçbiryerde :)
İşim olmasa oturup saatlerce inceleyebileceğim
renkli, resimli, fotoğraflı keyifli bir ansiklopedi.
Azteklerden Güneş sistemine, Atatürk'ün gençliğinden
Alplerin özelliklerine, Şehir ve Köy evlerinden Tartı
aletlerine, Bizanstan Atom araştırmalarına, Kedilerden
haritacılığa, Osmanlının kuruluşundan Etrüsklere
her sayfayı çevirdiğimde mutlaka rengarenk görüntülerle
ilginç bir konu çıkıyor, bırakmak istemiyor insan kitabı:)

Teşekkürler Gandor08 dostum, her zamanki gibi süper
bir çalışma yapmışsın, eline sağlık, selamlar, saygılar.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
2 nci cildin taramasını da bitirdim, öğleden sonra 3 ve 4 ncü ciltleri alacağım kütüphaneden.

cizgibaykus

Kıdemli Üye
13 Ara 2013
110
212
Sevincimizi mazur görünüz. Yıllar öncesinden çıkıp gelen... belki postada bir yerlerde kaybolmuş, belki hediye kızağından düşmüş, bir yerlere takılmış, karlar arasında uzun bekleyişten sonra gandor08 adlı bir şövalye tarafından bulunup, onu yıllar önce edinmek istemiş bir çocuğun kapısına bırakılmış geciken bir Yılbaşı Hediyesi gibi... Taramanın kalitesi de -nacizane- takdire şayan...

atlas364

Süper Üye
13 Tem 2009
629
1,388
diğer ciltlerin taranmasını dört gözle bekliyoruz kolay bir iş değil :( Allah kolaylık versin . .

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Baskan yayınları epey faal bir yayıneviydi o yıllarda... Gerek ansiklopedileri, gerekse kitapları ile. Hele yeşil sırtlı gençlik dizisindeki (İdeal kitaplıktı sanırım dizinin adı) Fransızca'dan tercüme kitaplar bana okumayı sevdirdi diyebilirim. Bir gizli ajan vardı Lancelot idi galiba onun maceraları, Ivanhoe, Mr Pickwick hep o seriden aklımda kalan romanlar...

IMG_5000.JPG

113926378_tn70_0.jpg

105644550_tn70_0.jpg

cizgibaykus

Kıdemli Üye
13 Ara 2013
110
212
Bende Bu Nedir ve Ne Nerededir var... İşleri bir toparlayabilsem siz dostlar için taramayı düşünüyorum, umarım... Ne Nerededir orta okulda başucu kitaplarımdandı... o illustrasyonlar hala arada karıştırırım... :)

Tarantula

Onursal Üye
9 Ağu 2010
663
2,944

Ansiklopedi yayımlanmadan önce "Ses Mecmuası"nda çıkan bir ilânda 4 yıl boyunca yılda 48 sayıdan tam 192 sayı çıkacağı söylenmiş. Bu ilânı Ağustos 2014'teki bir paylaşımda da sunmuştum Ama yayıncının hedefleri tutmamış olabilir, biz de o tarihte (1963) fasikülleri sürekli aldık ve kendimiz ciltlettik. Kendi cilt kapaklarıyla ciltletenler 10 cilt olarak citletmişlerdi yanlış hatırlamıyorsam.

Sevgili "gandor08" yine zor bir işe girişmiş. Umarım tamamına erdirir. Teşekkürler.

Tahmin ettiğim üzere büyük bir emek var. 80 fasikül 10 cilt olsa her cilt 8 fasikül demek. Tekrar teşekkürler Sevgili Gandor08. Müthiş bir bilgi kaynağını paylaşıyorsun. Bizde bir kaç cilt vardı ve görselliği özellikle bir çocuk olarak inanılmaz ilgimi çekiyordu. İnsan eline Ansiklopedi alıp okur mu ? okur okur okur, böyle bir ansiklopedi okunur.

ayhanhocha

Kıdemli Üye
26 Ağu 2010
127
135
Ankara
10 cilt büyük boy, kapakların toplandığı 2 cilt küçük boydu...

Evimizin 2 ansiklopedisinden biriydi. Diğeri de Hayat Ansiklopedisiydi.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Baskan yayınları epey faal bir yayıneviydi o yıllarda... Gerek ansiklopedileri, gerekse kitapları ile. Hele yeşil sırtlı gençlik dizisindeki (İdeal kitaplıktı sanırım dizinin adı) Fransızca'dan tercüme kitaplar bana okumayı sevdirdi diyebilirim. Bir gizli ajan vardı Lancelot idi galiba onun maceraları, Ivanhoe, Mr Pickwick hep o seriden aklımda kalan romanlar...

IMG_5000.JPG

Dün kütüphanedeydim, Renkli Resimli Bilgi 10 ciltmiş hepside var nasipse tarayacağım. Resimde görülen ansiklopedik bilgilerde mevcut onlarıda ekledim taramaya.

Son düzenleme:

cizgibaykus

Kıdemli Üye
13 Ara 2013
110
212
Kaçırılan uçağı okudum, Pickwick'e başlayıp bir türlü bitirememiştim... Langelotları neredeyse ezberledim. Langelot'un motoru özel güçlendirilmiş küçük Citröen'i unutulmaz... :) Ama hepsini yeniden okumayı doğrusu isterim. Çok iyi çevirileri vardı. Maceranın dibidir bu kitaplar, keşke bugünün gençleri de okusa. Tıpkı Resimli Bilgi ve 20. Yüzyıllar gibi yeniden teşekkürler gandor08

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,612
Baskan yayınlarının "Resimli Bilgi" edisyonunda her fasikülün son iki sayfasında çizgi roman var mıdır? İndirip, inceleme fırsatı olan olduysa yanıtlayabilirse çok sevinirim.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
Baskan yayınlarının "Resimli Bilgi" edisyonunda her fasikülün son iki sayfasında çizgi roman var mıdır? İndirip, inceleme fırsatı olan olduysa yanıtlayabilirse çok sevinirim.

Tüm sayfalarına göz gezdirdim, maalesef herhangi bir yerinde çizgi roman yok. Aynı yayınevinin başka bir serisinde olabilir mi acaba aradığınız şey?

ginobili

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
16 Şub 2010
151
1,612
Çok teşekkürler Shoryuken, bende bunların 1963 Hayat-Doğan kardeş edisyonu var, kapak öncesi son iki sayfa çizgi romanlı, "Dağların Kızı Heidi" ve genel kültür ile ilgili çizimler, müsait bir zamanda tarayıp düzenlemeyi düşünüyorum, mükerrer iş olmasın diye önceden sormak istedim.

semiheratli

Yeni Üye
11 Nis 2015
13
17
Resimli Bilgi Ansiklopedisi zamanının en güzel ve en yararlı eserlerinden biriydi. Emeğinize sağlık ve teşekkür ediyorum.
Saygılarımla...