Robert E. Howard's Conan - Kara Dev (Renkli, Balonlama)

prospero

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Kas 2014
248
11,339
Bütün Conan severlerin çok yakından bildiği bir maceradır Kara Dev. Dark Horse tarafından Conan The Cimmerian serisinin 8 ve 13. sayılarında tekrar çizilen macera ilk kez John Buscema ve Alfredo Alcala tarafından hazırlanan unutulmaz çizimlerle Savage Sword Of Conan serisinin 2. sayısında yayınlanmıştı. Yıllar sonra Dark Horse orjinali siyah beyaz olan bu güzel çizimlere tekrar el atıp renklendirerek piyasaya sürdü. Shoryuken sayesinde İlk gördüğümde çok beğendiğim bu versiyonu balonlamamak benim için kaçınılmazdı.
Metinlerini Shoryuken'in hazırladığı, kapak tasarımı
(orjinal Dark Horse baskısında kendine ait kapağı yok) ve balonlaması bana ait olan bu çalışmayı Shoryuken'e hediye etmek istiyorum. Afiyetle okuyunuz...

Kara%20Dev%20-%20Prospero%20amp%20Shoryuken%2000_zpsyils9ltq.jpg

Kara%20Dev%20-%20Prospero%20amp%20Shoryuken%2000b_zpsrfl7iymj.jpg

Kara%20Dev%20-%20Prospero%20amp%20Shoryuken%2001_zpsmawkzf2f.jpg

Kara%20Dev%20-%20Prospero%20amp%20Shoryuken%2017_zps7znv9poa.jpg

akyıldız

Süper Üye
15 Nis 2010
1,778
2,632
Bu harika conan çalışması için teşekkürler. Uzun süredir ard arda bize pırıl pırıl Conanları sunuyorsun ve bizde zevkle okuyoruz. SAĞOL.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,634
Kasımpaşa
En sevdiğim Conan maceralarından birisidir...
Defalarca okumuşluğum vardır...
Ama bu renkli halini bir başka beğendim...
Sağolun dostlar...

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,991
13,506
Çizimleri benim de en etkilendiklerim arasındadır. SB olanı da efsaneydi bu da efsane olmuş.Sayenizde rüyalarımızda görmediğimiz çr'leri okuyoruz.

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,731
25,948
ordu-turkey
Prospero kaç yıldır seni izlerim.Artık kendini aştın şu paylaşımla bir üst lige terfi ettin.Yüklediğin resimler bile harika üstadım.Sana sadece nazar değmesin daha da güzel işlerde beraber olalım derim.

12 Şub 2010
15,006
543,709
Otomatik dürtükleme sensörüm olduğunu söylemiş miydim:)
Conan gördüğümde harekete geçer ve dürter " indir ve oku " diye
Gene dürttü ve ben de otomatiğe bağlanmış olarak indirip okudum

Kara Dev'i büyük boylardan, cep boylardan, orta boylardan her seriden defalarca okumuşluğum vardır
Hele ilk sayfası, tarihe mal olmuş çizgi roman sayfalarındandır, muhteşemdir
O harabelere bakıp da hülyalara dalarım
Böyle bir mekanı gezmek bile başlı başına maceradır

Sevgili prospero ve shoryuken'e, o mekanı bir kez daha gezdirdikleri için şükranlarımı sunuyorum

Gelelim renklendirilmiş Kara Dev'e
Samimi olmak zorundayım, renk bu maceraya yakışmamış
Kişisel görüşüm, Buscema çizgileri katledilmiş

Ama zevkler ve renkler herkese göre farklıdır, saygındır

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Robert E. Howard'ın yayınlanmış 4. Conan öyküsü bu... Roy Thomas fazla serbest davranmış öyküyü uyarlarken... Amalric Malthom olmuş mesela... Öykünün sonundaki çürük yüzlü eleman unsuru öyküde yok... Bu unsur Kara Çemberin Halkı öyküsünde var bildiğim kadarıyla. Buraya da aktarılmış. Bu öykünün Türkçesini paylaşmıştım diyarda...

Alfredo Alcala, (çoğu Ernie Chan'ı tercih etse de) en iyi John Buscema çinicisidir. Müthiş atmosferler canlandırır. Özellikle Ay Işığında Demir Gölge'de Conan kürek çekerken, Olivia'nın uykuyla uyanıklık arasındaki algılarını resmettiği bir kare var ki, Robert E. Howard'ın sözsel olarak başardığını aynen yansıtmış. Bence ikinci de Tony DeZuniga gelir. Ancak DeZuniga Howard öykülerinden ziyade De Camp uyarlamalarında çinici olduğundan pek kıyas olanağı yok.

Chan'ın çoğu okuyucu tarafından tercih edilmesinin nedeni, en sağlam Robert E. Howard öykülerinde (Kara kıyıların kraliçesi, Kayıp Kadınlar Vadisi) baş çinici olmasıdır.

Renklendirilmiş hali çok iyi... Ekibi tebrik ediyorum.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,426
hiçbiryerde :)
Conan okumaya yeni yeni başladım.
Bu renkli Conan çizimleri olağanüstü.
Önceden siyah beyaz olarak okumuş
olanların, zamanında kendi hayallerinde
oluşturdukları renklere karşılık gelmeyen
bu fantastik renkleri biraz yadırgamaları
tıpkı okuduğumuz bir kitabın filmini izlerken
bazı karakterleri veya sahneleri yadırgamamız
gibi normal.
Yine şiir gibi bir hikaye hazırlayan dostlara teşekkürler.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,611
İzmir
İşte benim gibi hastasına ilaç olacak bir paylaşım.
Frank Frazetta ustanın çizdiği resimden yapılan kapak muhteşem olmuş.
Elinize sağlık dostlar.

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,313
Adana
Harika Conan çeviri-balonlama prodüksiyonu için, sevgili Prosperoya ve sevgili Shoryuken'e çok teşekkürler... Mükemmel işbirliği ve paylaşım... Kapak resmine bayıldım...

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Bu arada bir eksik de savaş sahnesinde... Askerlerinin önünde dörtnala yola çıkıp,, kafasına gürzü yemeden önce sürüyle olay oluyor. Alfa ÇR'de kazara atlandığını düşünmüştüm. Bu versiyonda da eksik...

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,086
36,737
İstanbul
Dostlar övgü dolu sözlerle çalışmayı methetmişler. İyi de yapmışlar. Muazzam bir çalışma olmuş bu, başım döndü desem yeridir.

Teşekkürler sevgili prospero ve sevgili shoryuken.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,469
26,991
Renkli olarak okumak bambaşka bir keyif.
Böylesi nefis paylaşıma kucak dolusu teşekkürler az gelir dostlar...