Pekos Bill - Kıral Neşriyat Yurdu - Sayı 001 Şeytanlar Bahçesi (24.02.1951)

12 Şub 2010
15,006
543,776
pekosbill0102.jpg

Orta sayfa düzenlemesi için sevgili melih41 dostuma şükranlarımla​

Sevgili savok&abartman&harp55 şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına
Saygılarımla​

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,186
Yine 1. sayı...
Yine mükemmel bir paylaşım...
Yıl 1954,
macera ismi "Şeytanlar Bahçesi"
kapak ise farklı ve biraz da fantastik;
iki Çinli, ahtapotvari bir ağaç
ve kahramanımız daha ilk sayıda zor durumda...
Bu nadir kitap için tekrar tekrar teşekkürler Sayın "Profesör";
saygılarımı sunuyor,
en güzel günlerin siz ve sizler gibi dostların olmasını temenni ediyorum.
Sağlıcakla kalın.

bayrakzaf.gif

Son düzenleme:

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,702
Saat 24.00 e geliyor,
Artık gözlerimiz kepenkleri indirmek üzere,
bir paylaşım geliyor, faltaşı gibi açılıyor,
kepenkleri kaldırıyor yukarı.
Gözün gönderdiği sinyaller karşısında
Zihin bocalıyor, şaşkın durumda,
Dile, ele sinyal gönderecek tutuluyor.
Tam toparladım derken yeni bir şok,
yeni bir sarsıntı.
...
"Sihirli Göz" Tim Kelly' den beri
Uzaydan gelen, ahtapot kollu istilacı bitkiler
hayranlıkla izlediğim konular.
Teks'in de vardı böyle bir macerası.
...
Sözü kısa keselim, maceraya dalalım.
Emek, özveri ve paylaşım için teşekkürler.

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,962
Çok güzel taramış ve düzenlemişsiniz 1. sayıya gereken değer gelmiş
sayenizde sevgili Profesör, çok çok teşekkürler..

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,734
Efsanenin başlangıcı.Babalarımızın bir numaralı kahramanı.
Yanlış anımsamıyorsam bu sayı yurtdışında basılmıştı.İtalya olmalı,diğer sayılar yurdumuzda basılmış.
Sevgili profesör nadir Kahraman ve bir numaralarını leblebi gibi sunuyorsun.
Enerjin dalga,dalga yayılıyor.
Küçük bir sürprizimiz olacak sana önümüzde ki günlerde.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,638
Yanlış anımsamıyorsam bu sayı yurtdışında basılmıştı.İtalya olmalı,diğer sayılar yurdumuzda basılmış.
Sevgili profesör nadir Kahraman ve bir numaralarını leblebi gibi sunuyorsun.
Enerjin dalga,dalga yayılıyor.

Büyük Şef harika paylaşaımlara imza atarken ssizler gibi çizgiyi seven kişileride tekrar biraraya toplamaya çalışması da ayrıca takdire şayandır. Abilik, büyüklük yaparak yurdumuzda bir avuç olan bu çizgi topluluğunu hareketlendirmek gerçekten biraz güç. Bunuda nasipse sadece Haluk abi yapardı ve bir kaç gündür yapılan yorumlar, paylaşımlar benim şahsen çok hoşuma gidiyor. İnşaallahta böyle devam eder.

sizler bu işlere gönül koymuş insanlarsınız, tarihimizi ve çizgiyde bir çoğumuzdan daha iyi biliyorsunuz. Hep beraber gelecek nesillere daha iyilerini bırakmak ta hepimizin görevi, buda olacak nasipse.

Bu arada hoşgeldiniz sayın Mistercaki.

12 Şub 2010
15,006
543,776

.....

Bugüne kadar taradığım kitaplar içinde beni en çok etkileyen bu Pekos Bill oldu sevgili mistercaki

Köroğlu'nun da baskı, kağıt kalitesi ve renk yönünden benzer olmasına karşılık bunun çok farklı bir özelliğini gözledim.

Şimdiki teknoloji ile basılan cicili bicili renkli kitaplardan çok daha etkileyici bir kere.
Okurken gözü asla yormayan kağıt ve renkleri var. Ama renkler çok parlak, sanki mürekkebi henüz kurumamış gibi. Yetmişüç yıl önce basılmış bu.

İtalya'da basıldığı doğrudur. Çünkü Alaeddin Kral, 2. sayıdan itibaren ismen geçiyor.
Kapaktaki amblem ve 2. sayfadaki künyede hep yabancı isimler var.

Ama diğer sayıların da gerek kağıt ve gerekse renk, baskı kalitesi 1. sayı ile aynı ve hiç fark yok.

" Küçük Sürpriz " beni meraktan uyutmayacak bilesin:)

Dostlarım, değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum. Hak etmediğim iltifatları, dostların teveccühü olarak görüyorum. Çizgi roman hepimizin diyerek saygılarımı sunuyorum.

denizkara

Yeni Üye
28 Mar 2010
98
165
denizci
Emeği geçen tüm dostlara Kutsal Çizgi Roman bol Çizgi Roman versin :) bu gidişle :Z yayınlanacak 1 numaralı eser hiç kalmayacak :D, olsun, biz 2 numaralara da razıyız yani :d

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
2,000
11,947
Alaeddin Kral çizgiroman severlere gereken özeni göstermiş, belki de yayıncılık tarihimizin en özenli ve pahalı girişimine imza atmış. Keşke yayıncılarımız için bir standart oluştursa ve geçilmeye çalışılan bir çıta teşkil etseymiş. Ama her işte olduğu gibi kar marjı koymuş yayın dünyamıza standartları. Yine de sitayişle anılma şerefi Kral Neşriyat Yurdu'nun, işte, bunca seneden sonra bile..

Çok teşekkürler Haluk Ağabey, galiba artık sizin kozmik odayı da içinde barındıran büroyu, çizgiroman müzesi olarak resmileştirmenin zamanı geldi..

Bay_X

Onursal Üye
30 Haz 2012
1,672
17,187
Ooof of! Şu kapağı saatlerce seyretsem doyamam... Yok yok! İyice inceledim; bu İtalya'da falan basılmamış. Daha şimdi, kozmik odada baskıdan çıkmış. Ellerinize sağlık üstadım. Sonsuz şükran ve saygılarımı sunarım.

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,702
1974-75 li yıllar ve sonrasında yaşanılan kağıt krizini
unutmayalım lütfen. Çizgiroman da çok hissedilmedi,
çünkü varla yok arasıydılar. Ama mizah dergilerinde, gazetelerde
bayağı hissedildi. Baskı kalitesi yerlerde idi.
Kağıt fiyatları alabildiğine yükseldi. Fahiş fiyatlarla karaborsadan
temin edebilenler, borç alabilenler, ithal edebilenler yaşadı,
diğerleri tarihin tozlu sayfalarında gömüldüler.
12 Eylül 1980 dönemi, ardından enflasyonun 3 haneli rakamlarda gezindiği yıllar geldi.
Hangi deli çizgiroman basacak aklına şaşarım.
(Ali Recan'a rahmet gitsin, onunda baskı kalitesi,
fiyatlarının habire yükselmesi ortada)

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,078
İşte buna şapka çıkarılır."Teksas'ın efsanevi kahramanı",Teksas'ın ananevi kahramanı olmuş,
çok teşekkür ederim.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,648
Gaziantep
Eline sağlık Sevgili "profesör"üm. 1.sayıları severim.Tüm 1.sayıları kitap yapıyorum sayenizde.Bunlar arasanda bulunmayacak hazineler. Bu arada yayınevi daha ilk sayıda derginin fiyatına 5 kuruşluk zam yapmış.Maliyeti böylece kurtrdılar herhalde.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,398
66,714
Karagümrük
Sitenin 1 numarası olan sayın Profesörden
Pecos Bill'in 1.sayısı gelmiş. Bu mükemmel
'Haftalık Çocuk Mecmuası' paylaşımı için teşekkürler...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,047
75,618
hiçbiryerde :)
Türkiye'de çizgi roman patlaması beklemesek te
sağolsun profesör ve diğer üstatlarımız
bize böyle bir bayram yaşatıyor ve
daha yaşatacaklarını da müjdeliyorlar.
Muhabbeti keyifle izliyoruz.
Sağolun efendim, sevgiler, hürmetler...

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,069
Sarıyer
Zagor gibi dallarda sallanıp ağaçtan ağaca atlayarak ilerleyen Pekos Bill, daha sonra Tarzan vari bir hareketle timsahin açık ağzına elini sokuyor, sonra da Marko Polo ya da Akbulut Kaan'a özenip Doğu Asyalı bir şahsın karşın dikine dikiliyor. Arada işe insan yiyen bitkiler, et yiyici yılan balığımsılar, kızlderililer de karışınca meydana "ortaya karışık", okunası bir eser çıkmış, ah bir de keşke devrin "genel özelliği" olan 1. sayıda maceraya ortadan "cup" diye dalmak olmasaymış.

Eline sağlık, ağabey.

vefalı

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 May 2009
3,906
72,077
Paylaşımlarınız ile büyük övgüleride hak ediyorsunuz sevgili dostum.Kitabın Senaryo ve çizerlerini tanıtımlarını TAY yayınları başlattığına inanıyordum,oysa PEKOS BILL'de başlamış.Yıllar öncesinin bu paylaşımını izlerken heyecan duydum,güzel paylaşımlarının devamını diliyor TEŞEKKÜRLER ediyorum.

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
224
1,035
arka kapak içindeki tanıtım yazısının ortalarında Sue'nun Ay'a fırlatılmasıyla ilgili "efsanenin" menşei, Disney'in Melody Time (1948) adlı filmindeki Pecos Bill episodu