Papağan 1968 - 40

murataral

Yeni Üye
28 Ocak 2010
51
1,147
1968 yılından bir mizah dergisi daha tanıyalım.
Melih41 taradı, keyifli okumalar..

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Yine mükemmel bir tarama ile
yine ilginç bir dergi..
Galiba bu ülke mizah dergisi yönünden hiç sıkıntı çekmemiş..
Elinize sağlık..
İyi Bayramlar..

12 Şub 2010
15,006
543,638
Papağan , bir çağın, bir mizah anlayışının son demlerinin temsilcisi.

27 Mayısla başlayan toplumsal değişimden önceki dönemin mizah anlayışı ve zevklerini yansıtan, o dönemin kalıplarıyla çıkan bir dergi

Papağan ismini kaldırın, Akbaba yazın, pek fark bulamazsınız

Değişmekte olan toplumda tek parti bürokratına, devrin entellektüeline hitap etmeye çalışan ( daha doğrusu artık hitap edemeyen ) daha bir elit bir okuyucu kitlesini hedef alan bir mizah dergisi.

Ellili yıllar ile altmışlı yılların en fazla bir kaç yılında geçerli bir mizah.

Ama toplum kabuk değiştirmeye başlamış, zevkler farklılaşmaya başlamış

Üstelik yeni bir öğrenci, seçmen tipi oluşmaya, ekonomik çehre değişmeye başlamış

Tel dolap buzdolabıyla, gazoz kolayla ikame edilmeye başlamış

Haldun Simavi, babası Sedat Simavi'nin Türk basınında yaptığı devrim gibi yenilikleri de aşarak

etkisini bugün de sürdüren az yazı, bol fotoğraf, gazetenin her sayfasında güzel kadın resimleri, ille

de ilk sayfada çıplak kadın resimlerine uygun haber(!) anlayışı ile Günaydın Gazetesini çıkarmaya başlamış

Sosyal bilinç gelişmeye, sol, sol sosyalizm kavramları akademik veya sınırlı bir çevreden çıkarak toplumun gündelik konuşmalarında yerini almaya başlamıştır.

Papağan, bir devrin bitmekte olduğunun farkına varamamış geceyarısıkovboyudur:)

Dergide, sevgili kolbri'nin paylaşımlarıyla okuduğumuz " Ağam Oruç " ve " Cezayir Sancağı " gibi muhteşem çizgi romanların yazar-çizeri Bülent Hikmet Şeren'in " Çift Sıfır Adem " isimli çizgi romanından tek sayfalık bir bölüm de var. Papağan'ın en ilginç sayfası oldu benim için.

Çok değerli bir paylaşıma imza atan sevgili murataral&Melih41 dostlara teşekkür ediyorum.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,004
Sarıyer
Siyaset ve siyasetçilerimiz olduğu sürece bu ülke mizah konusunda hiç sıkıntı çekmez. Her dönem gerek hükümet gerekse muhalefet çizerlere yeterli malzeme sağlamak için gerekli gayreti gösteriyor.

Murat Aral ve Melih41'e teşekkür ederim.

kinowa

Süper Üye
5 Nis 2009
2,784
4,394
Gerçekten süper bir paylaşım.. murataral ve melih41 dostlara gönülden teşekkürler..

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,332
hiçbiryerde :)
ben doğduktan bir yıl sonra çıkmış,
beni aşar diyeceğim ama aslında
biraz o dönem dergilerini okumak lazım
profesör'ün bahsettiği dönemin özelliklerini
anlamak için...
teşekkürler dostlar...

ekenciz

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
13 Eyl 2009
2,988
13,484
Eski dergi taramaları o döneme bir pencere sağladığı için, bize tanıttığı için çok seviyorum.