Ali İle Fitnat Artı Değer Öğreniyor - Engin Ergönültaş (Haziran 1980)

12 Şub 2010
15,006
543,719
file

Engin Ergönültaş'ı anlatmaya ne hacet:)

Sevgili tex şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Önce nazik ithafınız için teşekkür ederim Sevgili Dostum. Ellerine ve aydınlık kafana sağlık. Zamanında bazı sendikaların işçilerin kafasına sınıf bilincini zorla sokmak istedikleri dönemden kalma kitapçıklardan biri. (Yayın tarihi; 12 Eylül faşist saldırısından 2-3 ay önce). Demek ki ömrü boyunca bir tek kitap okumayan emekçi-halkımıza geldiğimiz süreçte bu broşürlerin bilinçlerine bir katkısı olmamış. İç dinamizminde bir maharet olmayınca, dış etkenlerin etkisi olmuyor. Emekçi dostlar, ürettiklerinin bir bölümünün nasıl ellerinden alındığını veya çalındığını öğrenmek istiyorlarsa okusunlar...

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,852
5,014

Sayın Profesör ;

Petrol İş Sendikası ve onun mücadelesinin 1975 - 1989 tarihleri arasında bir parçası olmaktan hep onur duydum.

Buradan tüm mücadele arkadaşlarıma selam olsun !

Sayın TEX'in dediklerini tekrar tekrar okudum ... ( "zorla sokmak" deyimi hariç tümüne katılıyorum. Çünkü sendikaların bir görevi de üyelerine sınıfsal eğitim vermektir. Bunun birçok yöntemi ve yolu vardı. Tümü kullanıldı. Broşür ve çizgi broşür bunlardan sadece ve sadece biriydi. ) Ne yazık ki haklı. Keşke o ve biz haksız olsaydık da Türkiye bu günkü duruma düşmeseydi.

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

( *Not : Bu gün de Petrol İş Sendikası , emekten yana olanların ve de Sayın TEX'in beğenebileceği bir çizgideki sendikadır. )

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,045
75,451
hiçbiryerde :)
Çok değerli bir sanatçıdan çok değerli bir eser. Ergin
Ergönültaş'ın kitapçılarda bulunabilecek bir romanı
var: "Minare Gölgesi", henüz okumadım ama çizgi
hikayelerindeki duyguyu verdiğini düşünüyorum.

Bu broşürde bir işçinin günlük ürettiği
değerin yaklaşık onda birini ücret olarak
alabildiğini, bu nedenle neden milyonlarca
insan fakirlik sınırında yaşarken, bir avuç
azınlığın lüks ve safahat içinde yaşayabildiğini
anlayabiliyoruz...
Ağabey sayenizde çok şey öğrenmeye devam ediyoruz,
teşekkürler, saygılar...

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
Okumayan ve okumamayı marifet sayan insanlarımıza belki çizgi roman yardımıyla verilmeye çalışılmış gerçekler.Fikir olarak iyi niyetli ve güzel ancak günümüz gerçekleri gösteriyor ki pek işe yaramamış.