NOYAN Sayı 001 - Cengiz Han'a Karşı

12 Şub 2010
15,006
543,712
file

Cemalettin Cem Ertürk 'ün yazıp çizdiği Noyan, tahminen 1980 li yılların başında Türkiye Çocuk Dergisi'nin eki olarak toplam 11 sayı yayınlanmıştır. Cemalettin Cem Ertürk'ün o tarihlerde Türkiye Gazetesi'nde Yazı İşleri Müdürü olduğu dönemde hazırlamış olduğu Noyan, başka çizgi romanlardan kolaj yapılıp üzerinde çizgilerle oynandığı absürd ötesi bir çizgi romandır.
Çizgi Diyarı'nın bu çizgi romandan mahrum kalması düşünülemezdi.
Erhan Dündar - Orhan Dündar ustalara teşekkürler.
Saygılarımla

11581-cizdiy (CD)ix.jpg

Doğum Tarihi - 1947
Ölüm Tarihi - 2008, Amasya

Gazeteci, karikatürist, dizi ve film yönetmeni, senarist ve aynı zamanda yapımcı da olan C. Cem Ertürk, bir dönemin çok sevilen ‘Kurdoğlu’ ve ‘Kara Şahin’ çizgi romanlarının yazarı ve çizeri. TGRT’nin ilk sinema filmi olan ‘Kurdoğlu 1: Osmanlı Bedel İster’in (1991) yapımcılığını da üstlenen Ertürk, ‘Kurdoğlu 2: Sancağın Ordusu (1992), Kurdoğlu 3: Bu Yola Baş Koyduk (1992), ‘Paşalı’ ve ‘Güneşe Doğru’ adlı filmlerin de yönetmenliğini yaptı. Ertürk, İFPAŞ’ın da kurucularındandı. Ertürk evli ve 5 çocuk babasıydı...

YÖNETMEN FİLMOGRAFİSİ

Paşalı - 2002 (TV Dizisi)
Güneşe Doğru - 1999 (TV Dizisi)
Sevginin Bittiği Yer - 1993 (TV Dizisi)
Kurdoğlu 2 / Sancağın Ordusu - 1992 (TV Dizisi)
Kurdoğlu 3 / Bu Yola Baş Koyduk - 1992 (Sinema Filmi)

SENARİST FİLMOGRAFİSİ

Paşalı - 2002 (TV Dizisi)
Güneşe Doğru - 1999 (TV Dizisi)
Sevginin Bittiği Yer - 1993 (TV Dizisi)

YAPIMCI FİLMOGRAFİSİ

Kurdoğlu / Osmanlı Bedel İster - 1991 (TV Dizisi)

Moderatör tarafında düzenlendi:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,639
Kasımpaşa
Çizgi Diyarının sürprizleri bitmek bilmiyor...
10 günlük aradan sonra bakalım aradaki boşluğu tamamlamam kaç günümü alacak...
Gelir gelmez yine hiçbir yerde bulunmayacak özellikte bir çizgi roman karşımda buluveriyorum...
Çizgiler kopya olsa bile ben beğendim.
Teşekkürler abi..

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,130
Daha önce okumadığım bizden bir kahraman;
hem de Cengiz Han'a karşı...
Ben ilk bölümü keyifle okudum ve beğendim.
Devam sayılarını bekleyenlerdenim.
Teşekkürler Sayın "Profesör",
teşekkürler değerli Orhan ve Erhan üstatlar...
Saygılarımla...

Moderatör tarafında düzenlendi:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,314
Adana
Sürprizler üstadı sevgili Profesör... Harika paylaşım için hem Size, hem de Orhan ve Erhan Dündar üstadlara sonsuz teşekkürler...

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Öğrenmenin sonu yok. Hiç bilmediğim bir kahraman. TEŞEKKÜRLER, PROFESÖR.

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,982
Noyan'da pek talihsizmiş..İlk Macerasına,yaralı olarak başladı..Daha yeni tanışıyoruz..Muhabbetimiz ilerledikçe,seveceğim galiba keratayı..Teşekkürler sevgili profesör..Sayenizde yeni bir kahramanım daha oldu..Ellerinize sağlık..

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,469
26,993
Noyan'ı ilk elime alıp göz gezdirdiğimde bayılmıştım.Çocuktum o dönem ne bileyim esinlenme nedir,ne değildir? Ne bulsak okuyorduk ve çizgi roman öcüydü okullarda.Çok şanslıydık ki çocuk dergileri çok çok kaliteliydi.
Yıllar sonra Profesör üstadımın nefis taramasıyla tekrardan okuyacağım ve bu kez gerçekten saklayacağım.
3-4 sayısını ancak okuyabilmiştim umarım diyarımızda bir gün 11 i de tamam olur.Çok ta güzel olur :)
Profesör üstadıma,Erhan Dündar - Orhan Dündar üstadlarımıza gönülden teşekkürlerimle...

nicomedes

Onursal Üye
30 Nis 2014
880
3,912
İzmit
Selamlar,
Şu aralar Marco Polo dizilerini izliyorum, hikayesi Kubilay Han döneminde geçiyor sanırım 1280 li yıllar dizide Kubilay'ın kuzenlerinden bir Noyan var ancak Kubilay Cengiz'in torunu ve dizidekiNoyan Katolik inancı benimsemiş biri, eğer aynı Noyan ise iki öyküden birinde kurgu hatası var sanırım.

12 Şub 2010
15,006
543,712
Selamlar,
Şu aralar Marco Polo dizilerini izliyorum, hikayesi Kubilay Han döneminde geçiyor sanırım 1280 li yıllar dizide Kubilay'ın kuzenlerinden bir Noyan var ancak Kubilay Cengiz'in torunu ve dizidekiNoyan Katolik inancı benimsemiş biri, eğer aynı Noyan ise iki öyküden birinde kurgu hatası var sanırım.

Sevgili nicomedes,
Bu tamamen hayali olarak kurgulanmış bir çizgi roman olup tarihi gerçeklere uygun olması kaygısı olmadan yazılıp çizilmiştir. İsim benzerlikleri tamamen tesadüfidir:)

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,592
34,890
İstanbul
Bizi çocukluğumuza götürdünüz. Mevcut yayınlanmış tüm sayıları istifademize sunduğunuz için teşekkürler sevgili Haluk ağabey..

Son düzenleme:

siyahmurat

Aktif Üye
22 Eyl 2011
294
752
Cem Ertürk aynı zamanda 70 li yıllarda çıkan milliyetçi mizah dergisi ZÜHTÜ nünde yayın yönetmenidir.Külyutmaz Zühtü,Ökkeş baba gibi tiplemeleri vardır.NOYAN ıda ilk olarak bu dergide karikatür çizgiroman olarak yayınlamıştır.
YDMggj.jpg
[/url]

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    54.1 KB · Görüntü: 8