Eski Mizah Dergilerinin Zarar Görmeden Saklanması

naaberhaci

Yeni Üye
8 Eki 2020
3
8
Herkese merhabalar,

Elimdeki bir miktar mizah dergisini en az hasar alacak şekilde, mümkün olduğunca uzun süre saklamak ve bir arşiv oluşturmak istiyorum. Çoğunluğu Uykusuz, Penguen ve benzeri yayınlar, dolayısı ile çoğunun kağıt türünün gazete kağıdına benzer olduğunu söyleyebilirim. Dergileri ciltletmeyi düşünmüyorum.

Sizce bu özellikteki dergileri saklamak için ciltlemek dışında en uygun yol nedir? Yalnız nem ve ışıktan korumak yeterli olur mu?

aksamsefasi

Süper Üye
5 Eki 2018
4,513
85,222
İzmir
Herkese merhabalar,

Elimdeki bir miktar mizah dergisini en az hasar alacak şekilde, mümkün olduğunca uzun süre saklamak ve bir arşiv oluşturmak istiyorum. Çoğunluğu Uykusuz, Penguen ve benzeri yayınlar, dolayısı ile çoğunun kağıt türünün gazete kağıdına benzer olduğunu söyleyebilirim. Dergileri ciltletmeyi düşünmüyorum.

Sizce bu özellikteki dergileri saklamak için ciltlemek dışında en uygun yol nedir? Yalnız nem ve ışıktan korumak yeterli olur mu?
Sakın ciltletmeyin, katliam yapıyorlar! Nem, toz ve güneşten uzak temiz bir kutu en güzeli.

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
ÇR koruma

Herkese merhabalar,

7 yıl önce Çizgi romanları nasıl korumalı? başlıklı bir konu açmıştım. Belki orada işinize yarayan bazı ipuçları vardır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

murtaza5

Yönetici
15 Tem 2009
12,032
317,736
İnsan ömrü ne kadardır?

Eski mizah dergilerini zarar görmeden ne zamana kadar saklayacaksınız?

Sadece benim arşivimde olsun değil,
ekonomik nedenlerle alamayan binlerce insanın,
herkesin okumasını istiyorsanız,
tarayıp ÇİZGİ DİYARINDA paylaşacaksınız.

Eski mizah dergileri zarar görmeden saklanır ve ÖLÜMSÜZ OLUR.​

Moderatör tarafında düzenlendi:

Üsküdar

Süper Üye
28 Ara 2016
2,516
3,739
En iyi koruma, dijital ortama aktarılmasıdır. çünkü ne kadar korumaya çalışsanız da yıllar içinde yıpranıp eskiyecektir.

konuşan çizgiler

Süper Üye
2 Şub 2015
212
1,064
Çizgi Alemi
Fazla insana ulaşması açısından dijitale de aktarılsın, fiziki olanlar da korunsun.Ben saman kağıttan okurken daha fazla keyif alıyorum.Kağıdın kokusu başka.Elimdeki kitaplar yeterli havalandırmamaktan sararıyor.Nemli olan ülkemizde, nem hem yaşamsal yerleri hem de kağıt materyalleri olumsuz etkilemekte.Kağıt materyaller güneşte fazla kalınca, bu kez renklerde sapmalar olması kaçınılmaz.İnternetten aldığım bazı dergilerin zımba kısımlarında, daha önce kaldıkları yerlerin şartlarından dolayı o kadar oksitlenme olmuş ki sayfaların orta kısımları bile paslanmış.Nem, kağıdın kendi rengini de bozuyor.Kağıt mataryallerin kapalı kutularda çok uzun süre kalmaları da renklerinin bozulmalarına yol açar.Sürekli havalandırma yapmak gerekiyor.Kağıt mataryaller nemin daha fazla olduğu odalarda barındırılmamalı, zeminin beton ya da kalebodur olduğu yerlerde, direkt zemin ile temas ettirilmemelidir.

Son düzenleme:

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
295
2,500
Kağıdın iki temel kimyasal bozulma yolu vardır:
1- Asit katalizli hidroliz
2- Oksidasyon.

Asit Katalizli Hidroliz
Kağıt, kükürt dioksit ve azot oksitler gibi kirleticileri emerek veya üretim sırasında asidik hale gelebilir. Asit kimyasal zincirleri kırar ve lifleri zayıflatır. Bu şekilde kağıt sert ve kırılgan hale gelir ve kolayca parçalanır.

Oksidasyon
Genellikle ışık tarafından başlatılan oksidasyon, kağıdın rengini bozar. Kağıdın sararmasının ana nedeni lignindir. Konjuge aromatik halkalara ve yakın UV spektrumunda (300-400 nm) emilen karbonil gruplarına sahip birkaç kromofor içerir. Bu kromoforlar ışığı emdiğinde, kağıdı sarıya çevirerek sarı renkli ketonlara ve quinonelere ayrışabilirler. Bu moleküllerin kendileri görünür ışığı emdikleri için ikincil kromofor görevi görürler ve daha fazla tepki vererek sararma ve bozulma süreçlerini şiddetlendirirler.

Kağıttaki asitlik kaynakları
Üretim sırasında: Eğer kağıt Al2(SO4)3.18H2 O eklenerek üretilmişşse.
Depolama sırasında: Azot dioksit. Hem kağıttaki nemle reaksiyona girerek nitrik asit oluşturabilen hem de selüloz lifleri üzerindeki hidroksil gruplarını karboksilik asitlere oksitleyen ve kağıdın asitliğini artıran bir hava kirletici.
Kükürt dioksit: Kağıttaki nemle reaksiyona sokarak sülfürik asit oluşturabilen bir kirletici. Bu reaksiyon, muhtemelen dioksitin trioksite oksidasyonu ile kağıt yapım işlemine sokulmuş olabilecek bazı metallerin (örneğin manganez) varlığı ile katalizörü olabilir.
Kullanma Esnasında: Laktik asit. Terin bir bileşeni olan laktik asit, elleme sırasında kağıt yüzeylerine aktarabilen zayıf bir asittir.

Sizinde bahsetmiş olduğunuz aşağıdaki linkteki püf noktalarıyla daha uzun bir süre korumak mümkün olacaktır.
Çizgi romanları nasıl korumalı?