Milliyet Çocuk Dergisi 1972 Sayı 009

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,734
Melih41 ve Mistercaki paylaşımıdır, keyifli okumalar..

20sx4lx.jpg

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,089
36,761
İstanbul
Derginin ilk yılına ait peş peşe gelen sayılar iyi şeylerin müjdecisi gibi. Tamamının arşivimda olmasını istediğim iki çocuk dergisi var; Milliyet Çocuk ve Doğan Kardeş. Aynı arzuyu paylaşan çok dostumun olduğunu biliyorum. Umarım bir gün gerçekleşir.

Teşekkürler, üstadlarım.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,366
141,632
Ben de aynı Nihatın duygularını paylaşıyorum, bir zamanların bu çocuk dergilerinin tamamını inşaallah bir gün tamını arşivimde görebilirim.

Ellerinize emeğinize sağlık çok teşekkürler dostlar.

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,077
Yeri doldurulamayacak 3 dergi:"Doğan Kardeş,Milliyet Çocuk,Tercüman Çocuk"
Paylaşımlar için teşekkürler.

brunoglan

Yeni Üye
24 Şub 2012
9
15
Merhaba. Albay Bum'un orijinali "il colonnello Caster'Bum" imiş. İtalyan işiymiş. Bazı kısa maceralarda başlığa tek dişli yerli çocuk kahramanın adı da eklenerek "il colonnello Caster'Bum e Piccolo Dente" diye geçtiği internetteni de gördüm.

Claudio Nizzi yazmış. Kendisi aynı zamanda bizim tanıdıklarımızdan Larry Yuma'nın iki yaratıcısından biri, pek çok Mister No ve Tex öyküsünün de yazarıymış.

Çizer ise Lino Landolfi imiş. O zaten Albay Bum'la ünlü olmuş ve tutturduğu yolda devam etmiş. Yukarıda hatırlattığım tek dişli yerli çocuk "Küçükdiş" okuyucu tarafından daha çok sevilip ön plana çıkınca Albay Bum ismi başlıktan düşürülmüş ve kendine has çok hoş bir stili olan bu abimiz bizim Albay Bum diye bildiğimiz seriyi Piccolo Dente (Little Tooth - Küçükdiş) adıyla çizmeyi 1988'de aramızdan ayrılana kadar sürdürmüş.

70'lerin başında ve ortalarında Milliyet Çocuk'ta yayınlanan iki uzunca maceranın derlemesi bizim forumda 22.07.2023 tarihi itibarıyla yok ama başka bir çizgili kitap sitesinde mevcut görünüyor. Ne yazık ki oraya yaptığım üyelik başvurusu uzuun süredir sonuçlanmadığı için linkleri göremiyor, hikayeleri de indirip okuyamıyorum. Hem bizim sitemize hem oraya erişimi olan üyemiz varsa belki bu konuda yardım edebilir.

O güne dek, internette az önce bulabildiğim kısa bir İtalyanca Albay Bum öyküsü linkini buraya bırakayım:

Sevgiler, sağlıklar.