Milliyet Çocuk Dergisi 1979 Sayı 10

Çizgi Adam

Yeni Üye
17 Eki 2014
85
442

Merhaba arkadaşlar
Bir Milliyet Çocukla daha beraberiz. Hem de 1979 yılından bir sayıyla..
1977-80 arası Milliyet Çocuk Dergileri -bana göre- tüm zamanların en iyisiydi.
Derginin o zamanki yazar-çizer kadrosuna bakınca farkı hemen fark ediyoruz.
İyi okumalar

1979_10abad2.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Bir kuşağın üzerinde etkileri olan bir dergi Milliyet Çocuk. Daha önce başka sayılarda bu derginin geçmişimdeki yerine dair hatıralar aktardım. 70'li yılların sonunda çıkan dergiler yaşım itibariyle özellikle takip ettiğim dergilerdi. O güzel günleri hatırlattığı için sevgili Çizgi Adam'a teşekkür ederim.

Tarama ile ilgili küçük bir öneride bulunayım: Taranacak sayfaların tarayıcının camına iyice bastırılması gerekli. Gerekirse sayfanın üzerine düzleştirmeyi sağlayacak bir başka kitap ya da benzeri bir şey de konulabilir. Sayfalar düzgün bir şekilde cama yapıştırılmadığı takdirde bu sayıda olduğu gibi oluşan gölgeler kitabın takip zevkini bir miktar azaltıyor.

Tekrar teşekkür ediyor, varsa devam sayılarını merakla bekliyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili Çizgi Adam bu güzel paylaşımınız için teşekkür ederim. Derginin en iyi ve başarılı olduğu dönem hakkındaki tespitiniz de çok yerinde, ben de sizin gibi düşünüyorum. Maalesef öyle bir kadro artık gelmez; ayrıca o dönemi ayrıcalıklı kılan önemli unsurlardan biri de 1977-1980 arası tam 185 sayıda verilen Dünya Klasikleri Çizgi Romanları idi. Her hafta acaba kapakta hangi rengarenk klasiğin resmi çıkacak diye pazartesi gününü iple çekerdik.Kısacası Milliyet Çocuğun kapağındaki resimler bile başlı başına bir sanat eseriydi..

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
1977-1980 seneleri arasını Milliyet ÇOCUK dergisi'nin ikinci dönemi diye de adlandırabiliriz.
1972-1976 yılları arasında çıkan 190 sayılık ilk dönemden sonra,1977 senesinde tamamen farklı ebat ve formatla yayınına 1 numaradan tekrar başlamış dergi.
1977 senesinde bir süre sonra yanlış hatırlamıyorsam HEİDİ ile Resimli Klasik dönemi başlamıştı.
1980 senesi son sayıya kadar devam eden bu seri ben ve bir çoğumuzun bugün klasiklerin tamamını hissetmeden okumamıza sebep olmuştu.
1980-1986 üçüncü dönemde tekrar format değiştirmiş ve haftalık maceraları devam eden çizgiromanlar ile yayınına devam etmişti.
Sadece 1982 senesinde o sene dergi içinde yayınlanan çizgiromanların tam macera albümlerini ÖZEL SAYI adı altında 11 adet olarak, dergilerden bağımsız olarak aylık formatta yayınlamıştı.
1987 senesinde yine format değişmiş belli bir sayıdan sonra çizgiromanları ilave olarak vermişti.Aynı yıl sonuna yakın tekrar çizgiromanlar dergi içine serpiştirilmişti.
1988 senesinde de aynı formatta devam ettikten sonra;
1989 senesinde ikinci Resimli Klasik denemesini yapmıştı.Ancak,bildiğimiz formatta değildi.Derginin yarısı kadar ebatta ve renkli idi bu seri.Yıl sonuna kadar yayınlanmıştı.Okunması çok kolay olmayan bu seri çok fazla hatırlarda da kalmadı.
1990 senesinde ise çok radikal bir değişiklik yaptı dergi.Dev boyutta parlak kağıda basılı olarak az sayıda çıktı.Aklımda 15 diye kaldı.
1991 senesinde Milliyet Çocuk'tan hiç haber alınamadı.Bizler büyümüştük ve anlaşılan yeni nesil takip etmiyordu.
1992 yılında tekrar göründü Milliyet ÇOCUK 8 adet çıktı.En önemli özelliği o tarihe kadar yayınlanmamış olan 1,5 TEX macerasını ek olarak vermesiydi.Format biraz daha dar ebattaydı alıştığımızdan.
1993 senesinde tekrar yayına ara verildi.
1994 senesinde yeniden format değişti.Daha büyük boy ve kuşe kağıda basılı olarak ,gazete ile önce ücretsiz verildi;daha sonra ücretli satıldı 27'inci sayı ile bir tarih kapanmış oldu.

Ben 190'lık ilk dönemi de çok beğenirim.Belki de çocukluğuma şahitlik ettiği içindir,Belki alternatifi olmadığı içindir.Belki Örümcek Adam içindir.
Belki tv olmadığı içindir.
Ama severim,

Çocuk dergileri çok önemli idi bizler için.Çizgiromanı o dergilerin sayfalarında öğrendik.36-50 sayfalık dergileri bir hafta okurduk.
Çok şanslıymışız.

12 Şub 2010
15,006
543,642
Ayıptır söylemesi, Küçük Şeyh tarıyordum şu anda ve Diyar'da ne var diye bir bakarken bir iki mesaja tıkladım

Milliyet Çocuk paylaşımına yapılan tüm yorumları lezzetini alarak okudum.

Mistercaki yorumu, taramayı bir kenara bıraktırdı

Makale, tarih, anılar geçidi ne derseniz tarifsiz hallere koydu

Şimdi barış çubuğu içerek bir kaç kez daha okuyayım, yorum ve tarama daha sonra

Teşekkürler Çizgi Adam, teşekkürler yorum yapan tüm dostlar

Çizgi Adam

Yeni Üye
17 Eki 2014
85
442
İyiler de cesur olmalı !

Derginin "Uzay Çocukları" çizgi romanında bizler için sanki bir hazine gizli..
Rahmetli Mustafa Eremektar'dan müthiş bir öğüt:
"İyiler de cesur olmalı..En az kötüler kadar !"

1979_10_07_iyiler_de_cesur_olmali.jpg

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
1977-1980 arası bence de 77 itibariyle başlayan ikinci volume serinin en iyi yıllarıydı. Gerçi ben 81-84 arasını da seviyorum.

Bu arada indiremedim, bu sayının linki silinmiş, bilginize..

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
Mistercaki, bilgilendirici yazın çok güzel olmuş, tarihi özetlemişsin, teşekkürler.