Milliyet Çocuk Dergisi 1990 Sayı 01

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,697
47,811
Mistercaki arşivinden, keyifli okumalar..

dvlu9f1bxcnf65vcw.jpg

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Milliyet Çocuk gibi efsane bir yayın için emeği geçen bütün değerli dostlara çok teşekkür ederim.
Bir gün umarım bütün sayılar tamamlanır.
Hepsi kayıt altına alınır.

Önder Çakı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
5 Ağu 2012
263
1,722
Milliyet Çocuk Dergisi'nin 1989 senesinde tirajı iyiden,iyiye düşüyor.

1977'den 1980 senesi sonuna kadar Milliyet Çocuk Dergisi'ne satış rekorları kırdıran Resimli Klasik eklerini,satışlarını arttırmak için 1989 senesinde dergiden ayrı ek olarak Renkli ve Küçük boy olarak tekrar veriyor.
Ancak,bu yöntemde satışları istenen seviyeye çıkaramıyor.
1989 senesinde verilen Resimli Klasik eklerini küçük boy yerine,dergi boyunda ve renkli verselerdi ilgi uyandırabilirdi diye düşünüyorum.
Arayıp bulmak isteyenler 1989 senesi eklerini Ticaret Bankası Katkılarıyla yazısindan tanıyabilirler,zira dergi uzerinde Milliyet Çocuk Dergisi eki olduğuna dair hiçbir ibare bulunmuyor.

Gelelim 1990'a..
Tiraj arttırma denemeleri devam ediyor.Milliyet Çocuk Dergisi tarihinde ki en büyük boyutla yayına başlıyor.Kağıdı değişiyor.Büyük bir hediye kampanyası ile geliyor.
En önemlisi ise ,cizgiromanların baskı şekli.
İndirip,bakmanızı tavsiye ederim.
Şaşiracağinıza eminim.

1990'daki bu radikal değişikliklerde işe yaramıyor.
25'inci sayıda veda ediyor.
Bu seneye ait dergileri bulmak neredeyse 1928'de yayinlanan Çocuk Sesi Dergisi'ni bulmak kadar zordur.
Gecmiş senelerden az basılan,iadelerin kağıt fabrikasına gönderildiği ve büyük boyu sebebi ile saklanması zor olduğundan günümüze ulaşmakta zorlanmış dergilerdir.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,953
70 kuşağını tabiri caizse kafalamak kolaydı dergicilik adına.Ama buna rağmen mükemmel işler çıkardılar.80 kuşağını ise gelişen teknoloji yüzünden basılı dergi anlamında okumaya yönlendirmek oldukça zor olmuş anladığım kadarıyla.Verdiğin bilgilerden bunu çıkardım.Şimdi ise pek konuşmaya bile gerek yok.
Ama tebrik ediyorum dostum. O yıllara rağmen alıp arşive koyma başarısı göstermişsin.Bizlerle paylaşma nezaketin ise ayrı bir minnettarlığı hak ediyor.
Mehmet abi ve sana samimi teşekkürlerimi iletiyorum.Ellerinize ve yüreğinize sağlık üstatlar...

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
Yoksa.. yoksa.. Melih41 Milliyet Çocuk'lara mı el atacak artık. ;)
Ağlamak istiyorum sayın seyirciler...

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,968
Çocukluğu çoktan bitirip, kocaman herifler olduğumuz dönemdi. "Fellik fellik" bu ve benzeri dergilerin peşinden koştuğum zamanlardı . Soran olma ihtimaline karşı bahanem de hazırdı; "çocuklara alıyorum"! Bu "travma"nın baskısını hâlâ hissetiğimi söyleyebilirim. Şimdi arşivimde olmayanları gördüğüm zaman "bebeler" gibi sevindiğimi söyleyebilirim. Size kocaman teşekkürler sayın "Melih41". Elleriniz dert görmesin.