Manara çizgileriyle Fellini filmi; Voyage a Tulum

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,808
Benzersiz sinemacı Federico Fellini 1993'te öldüğünde, her sinemacı gibi ardında çekilmemiş bir sürü proje bıraktı. Fakat her sinemacıdan biraz daha şanslı bir sinemacıydı Fellini; çocukluğundan beri, taaa Rimini'den beri hiç ayrılmadığı bir arkadaşı vardı. Milo MANARA.

Manara, çocukluk arkadaşının yarım bıraktığı projesini tamamladı ve ortaya bu kitap çıktı.

qJaZGR.png

Umarım telif sorunu yoktur.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

İngilizcesi de var, yalnız albümün birebir aynısı değil.

Trip_to_Tulum_Milo_Manara.jpg

Taşıma linktir (Bir Endonezya Sitesinden).

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Netten toparladığım mini bilgileri de ekleyeyim: Milo Manara'nın orijinal İtalyanca adı "Viaggio a Tulum" olan grafik albümünün çıkış tarihi 1989. "Tulum'a Yolculuk", ünlü İtalyan sinema yönetmeni Federico Fellini'nin aklındaki bir film projesi için aldığı notlardan yola çıkarak meydana getirilmiş bir grafik roman. Yani çizgi romanın senaryosu/öyküsü Federico Fellini'ye ait. Zaten Milo Manara, Neil Gaiman, Hugo Pratt, Pedro Almodóvar, Jodorowsky gibi ünlü isimlerle de çalışmış. Fellini 1986'da "Tulum'a Yolculuk"un öyküsünü "Corriere della Sera"da tefrika olarak yayımlamıştı.

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,808

İngilizcesi de var, yalnız albümün birebir aynısı değil.

Taşıma linktir (Bir Endonezya Sitesinden).

Az önce inceledim eserin bu edisyonunu. Daha çok hikayeye odaklanmışlar. Sanki Fransızca edisyonundaki Fellini ve Manara'nın diğer çizimleriyle daha lezzetli gibi geldi bana. Keşke Fransızca bileydim de okuyaydım.

not: (Bir Endonezya Sitesinden) eklemeniz, nedense bana "Bir Nemedya efsanesinden" atasözümüzü çağrıştırdı.
:D

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Yukarıdaki İngilizce versiyonun adındaki "Compilation from Crisis" (Crisis'ten derleme) ibaresinin anlamını tahmin ediyordum ama şimdi netleştirdim. "Crisis" "Fleetway" tarafından erişkinler için çıkartılan bilim kurgu ağırlıklı aylık çizgi roman dergisiymiş, ama önceleri ayda iki defa çıkıyormuş. Bu dergi hakkında daha fazla bilgi toplayamadım, ama fiyatının £1,75 olduğu yazıyor, yani İngiltere'de yayımlanıyormuş. 1988-1991 yılları arasında 63 sayı çıkmış. Manara'nın çizgi romanı bu derginin 1991 yılına ait 60 (Temmuz) ilâ 63. (Ekim) sayılarında 4 ay boyunca tefrika edilmiş.

crisis_dergi_Trip_to_Tulum.jpg

Son düzenleme: