scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,323

Metin GÖKÇE
1933-

Ülkemizdeki değerbilmezliğe bir örnek daha. "1950 Kuşağı"nın önemli karikatüristleri arasında ismi geçen Metin Gökçe hakkında nette o kadar az bilgi var ki. Bulabildiklerimin ilki, eski dergi koleksiyonumu karıştırırken karşıma çıkan, "Hayat Mecmuası"nın 7 Ağustos 1959 tarihli sayısında kendisine ayrılmış bir sayfa. Burada kısa bir tanıtım yazısı ile bazı karikatürleri yer alıyor. Yani bu başlığı açmam için bana ilham veren sayfa bu. Bundan sonra nette hakkında doğru dürüst bir bilgiye rastlamadım. Dişe dokunur tek bilgi bir röportajdı: sitesindeki röportajın imajını buraya da aktarıyorum. Sanıyorum bu röportajda resimler de varmış, ama artık gözükmüyorlar.

"Hayat Mecmuası"nın 7 Ağustos 1959 tarihli 32. sayısında sadece şunlar yazıyordu:
METİN GÖKÇE: 29 ekim 1933'de İstanbul'da doğdu. Karikatüre 1951 yılında başladı. O yandan bu yana çeşitli günlük gazetelerde, magazinlerde ve bütün mizah dergilerinde çizdi. Eserlerini dört sergide teşhir etti. Karikatürü bir görüntü mizahı olarak kabul edip, içine edebiyat katmamaya gayret eder. Karikatürüne "kalıcı" unsurlar katmak maksadı ile çalışıyor. Evlidir. Müzik, tiyatro ve bilhassa okumayı sever...
Metin_G_kce_HYAT_MEC_1959_A_u.jpg

Akdağ Saydut'un sitesinde yer alan röportajda ise satır aralarında ilginç anekdotlar var:
Metin_G_kce_1.jpg

Metin_G_kce_2.jpg

Son düzenleme:
12 Şub 2010
15,006
543,774
Röportaj harika olmuş.
O eski dostlarla beraber gezdim gazete sahiplerinin odasını
Karikatür teslim edip 5 liramı aldım onlarla birlikte
Ramazan Gökalp Arkın, Altan, Suat, Nehar, İlhan, Rakım Çalapala, Oğuz Aral ve diğerleri hep dostum.

Metin Gökçe de ansiklopedimizde kendisi için boş tutulan yeri almış oldu.
Ölüm tarihi belirtilmediğine göre kendisine sağlıklı ve uzun ömür diliyorum.
Teşekkürler üstadım.

Mehmet Serdar Ateş

Onursal Üye
4 Ara 2009
969
3,353
Kütahya
Değerli scanfan emeklerin için çok teşekkürler...

Bu bölümün çizime, öyküye, romana, vd. emek verenlerin tanıtımı ile dolmasını isterim.

Türkiye'nin en kapsamlı ansiklobedisi olması için gayret etmeliyiz.

Bakarsınız Çizgi Diyarı ansiklobedisi olarak kitap halinde basılır.