LeMan - Sayı 0001 (1991/01)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

LeMan - Sayı 0001 (1991/01) - scanfan taraması
Leman dergisi, 21 Kasım 1991 tarihli 1. Sayısı
Fiyatı: 2000 TL.
Müdahelesiz (tıpkı çekim)
82 MB, 300 dpi, 16 sayfa, CBR (rar-->cbr)

LEMAN_1991_0001_Kapak.jpg

(Mega)

Bu, meşhur "LeMan" degisinin ilk sayısı. "LeMan" dergisi bilindiği gibi "Limon" dergisinin tüm yazar-çizer kadrosunun, zor çalışma şartlarına ve kendi söylemleriyle, emeklerinin sömürülmesine dayanamayıp patrona isyan etmeleri ve bir gece ansızın dergilerini terkederek yeni bir dergi çıkartmaya karar vermeleriyle doğmuştu. "LeMan" da içinden çıktığı "Limon" dergisiyle aynı formata ve benzer bir yayın çizgisine sahipti. "Limon" adı önceki patronlarına tescilli olduğu için onu çağrıştıran bir isim olan "Leman"ı kullanmak zorunda kalmışlardı.

Hattâ derginin logosu bile öncekine çok benziyordu. Öncekinden farklı olarak "LeMan" "bağımsız" bir dergiydi ve "Mehmet Çağçağ" ve "Tuncay Akgün" tarafından kurulmuştu. "Limon" da bilindiği gibi "GırGır"ın içinden doğmuştu. Ancak "Leman" basında ilk kez bağımsız mizah dergisi ekolünü başlatmıştı. İleride "Penguen" ve "Uykusuz" gibi dergilere de modellik edecekti. Bu uzun ömürlü dergi halâ çıkmaktadır. İlk sayının kapağında tüm kadronun isimleri geçiyor. Çizerler, "Limon"dan kopmalarının sebeplerini de derginin 3. sayfasında açıklamışlar (aşağıda kupürü görülüyor)

"Leman" sonraki yıllarda bu ilk sayının "tekrar basımını" da yapmıştı (reprint). Sayın "oks03" bu reprint'i ÇD'da paylaşmıştı. Buradaki ise orijinali ve farklı bir taramayla beğenilerinize sunuldu. Muhtemelen devamı da gelecektir.

LEMN_Ilk_Say_A_l_Yaz_s.jpg

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,790
4,701
Sayın scanfan ;

LeMan'ın diğer sayıları ile birlikte bu ilk sayıyı da kaybetmiştim. Sayende hem de senin taramanla elektronik ortamda edinmiş oldum.

Haklı bir başkaldırı ile kurulmuş bir dergi LeMan. Bir ara siyasi çizgisinde yalpalamalar oldu. Çok eleştirildi. Sonra kendini toparladı.

Şu an yaşadığım Ankara'dan uzaktayım. Sanırım 2015'te Ankara'da olacağım. Bu tarihten sonra Ankara'ya yolun düşerse seninle tanışmak ve seni Konur Sokak'taki "Leman" da ağırlamak isterim. ( Bilen bilir Konur sokak'ta "Leman" adlı bir kafe - lokanta var. )

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim.

12 Şub 2010
15,006
543,638
Leman Çalışanları'nın isyanını soluğumu tutarak okudum.
Bir o kadar titiz emekle en usta aşçı kalitesiyle pişiren sevgili scanfan sunumuyla dört dörtlük harika bir paylaşım olmuş.
Yürekten teşekkürler...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Limon"un "Leman" oluşunun öyküsü Aralık 1991'de çıkan Nokta dergisinin 50'inci sayısında.

NOKTA_1991_12_Ara_50_084.jpg

Son düzenleme:

kadirnip

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
21 Kas 2014
4,654
22,310
Adana
Girgir, firt ve leman... Mizah dergiciliğinde en tepedeki üçlü bana göre... Girgir ve firt, leman'dan önceki dönemlerde, ayni anda yayinlanan dergilerdi ve çok iyilerdi... Leman ise bu iki derginin yayin hayatindan çekilmesinden sonraki döneme denk geldi ve çok büyük bir boşluğu doldurarak, mizahseverlerin gönlünde taht kurdu... Ayrica, bana göre, güncel olaylari mizahi olarak ele almasi bakimindan, gelmiş geçmiş en iyi karikatür dergisi olmuştur... Paylaşiminiz için çok teşekkürler sevgili scanfan... Elinize sağlik...