Sitenin İçeriğiyle İlgili

kudretsabancı

Onursal Üye
E-Dergi Takımı
3 May 2011
1,245
34,798
Arkadaşlar film paylaşımlarımız son bir kaç aydır gittikçe artarak yükseldi ve çizgiroman sitemiz, bir film paylaşım sitesine dönüştü.

Hepimiz filmleri seviyoruz ve artık filmlere ulaşmanın eskisi kadar zor olmadığını biliyoruz. Hepimizin çeşitli dijital platform üyeliklerimiz var. En kötüsü, küçücük bir Google aramasıyla istediğimiz filme bir kaç dakikada ulaşabiliyoruz.

Ama çizgiroman sitemiz bir tane ve son dönemde ana sayfada, son eklenen konular arasında çizgiromana denk gelmek samanlıkta iğne aramaya benzedi. Nerdeyse her on mesajdan dokuzu film paylaşımı.

Sitemiz, en geniş kapsamlı çizgiroman sitesi olma özelliğini ve misyonunu yitirmeye başladı gibi geliyor. Ben kendi adıma bu durumdan ciddi ciddi rahatsız olmaya başladım. Bu mesajımı da bu rahatsızlığımı herkesle paylaşmak için yazdım.

Sevgiler.

Son düzenleme:

oktay_izm

Onursal Üye
8 Nis 2009
3,619
38,280
izmir
2000 öncesi film paylaşımları hoşuma gitmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Sonuçta hepsi nostalji içeriyor. Özellikle westernler. Arkadaşlarımız bulunması zor olan filmleri paylaşıyor. Tabi ki herkesin düşüncesi farklı olabilir. Çizgiroman düşkünlüğümü bilirsiniz ama ben sakınca görmedim. Saygılar.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232

6zw7hjr.jpg

Naçizane bir önerim olacak:

Yukarıda önerdiğim sanal ekran görüntüsünde olduğu gibi ana sayfada "Filmler" için ayrı bir sütun açılırsa ve film sunumlarının, sunanların hoşgörüsüne sığınarak, "Son Mesajlar" ve "Son Konular" sütunlarında görünmemesini sağlayarak bu sorun aşılabilir. Böylece film sunanların da heveslerini kaçırmamış, onları kırmamış oluruz, hem de özellikle "Son Mesajlar" sütunundaki kalabalık önlenmiş olur.

Çizgi roman ve sinemanın birbirinden beslenen iki yakın sanat dalı olduğu ve birçok forumda bunların da bir zenginlik katabileceği gerçeğini de göz ardı etmemiş oluruz. Tabii bu sunulacak filmlerin kontrol edilmemesi anlamına gelmemeli. Klasikler, kaliteli sunumlar (1080p), ve Türkçe seslendirmesi olanlara ve webde çok rastlanmayanlara öncelik verilebilir.
Tabii bu bir öneri. Takdir adminlerin olacaktır.
Sevgiler.

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,348
65,277
Kudret Sabancı bey çok güzel bir noktaya temas etmiş.
Adı "çizgi diyarı", sloganı "çizgi roman hepimizin" olan bir sitede;
yalnızca filmler mi ? Örneğin; paylaşılan kadınca dergisi, milliyet tv, tele şamdan, dini içerikli, bilim ve teknoloji içerikli kitaplar, ansiklopediler, eski gazeteler, haber dergileri, magazin dergileri, tarih dergileri vb. çizgi roman ile ne alakası olduğunu anlamak mümkün değil. Tabi ki karar yöneticilerindir.

Son düzenleme:

mustibey

Süper Üye
23 Ara 2010
2,161
4,969
Bu resim otomatik olarak boyutlandırılmıştır.Buraya tıklayarak orjinal boyutunda görebilirsiniz 818x139.

Naçizane bir önerim olacak:

Yukarıda önerdiğim sanal ekran görüntüsünde olduğu gibi ana sayfada "Filmler" için ayrı bir sütun açılırsa ve film sunumlarının, sunanların hoşgörüsüne sığınarak, "Son Mesajlar" ve "Son Konular" sütunlarında görünmemesini sağlayarak bu sorun aşılabilir. Böylece film sunanların da heveslerini kaçırmamış, onları kırmamış oluruz, hem de özellikle "Son Mesajlar" sütunundaki kalabalık önlenmiş olur.

Çizgi roman ve sinemanın birbirinden beslenen iki yakın sanat dalı olduğu ve birçok forumda bunların da bir zenginlik katabileceği gerçeğini de göz ardı etmemiş oluruz. Tabii bu sunulacak filmlerin kontrol edilmemesi anlamına gelmemeli. Klasikler, kaliteli sunumlar (1080p), ve Türkçe seslendirmesi olanlara ve webde çok rastlanmayanlara öncelik verilebilir.
Tabii bu bir öneri. Takdir adminlerin olacaktır.
Sevgiler.

Sayın "scanfan"ın açıklamalarına gönülden katılıyorum. "ÇİZGİ DİYARI" aynı zamanda "kültür" diyarı. kaçırılmaması gereken, özelliği olan, sunumlar paylaşılabilmeli.

melih_

Onursal Üye
24 Ara 2015
1,206
3,846
Osmaniye
Üstadın tespitlerine sonuna kadar katılmakla birlikte nostaljik paylaşımların da (özellikle 70-80'li yıllara ait filmlerin) site de olması hoşuma gitmiyor değil. Bildiğim kadarıyla günde en fazla iki paylaşım yapılması sınırı haftaya yayılabilir. Tabi ki önceliğimiz çizgi roman. Bizler çizgi roman sevdalısı olarak buradayız. Yönetimin bu husustaki kararına ise boynumuz kıldan incedir.
Bu arada Oktay_izm ve scanfan üstatların yazdıklarına katılıyorum.

Son düzenleme:

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,322
Bandırma
Scanfan Üstadımız son derece mantıklı ve tutarlı bir öneri sunmuş; katılmamak elde değil. Forumdaki dengenin çizgi romandan yana sağlanacağını umuyorum.

prince

Onursal Üye
20 Ağu 2012
4,464
26,954
Amiral gemisi çizgi roman olan sitemizin,ilave olarak yazılı çizili basın, ansiklopedi ve kültür birikimleriyle desteklenmesi çok çok güzel.
Kudret beye sonuna kadar katılıyorum.Scanfan üstadın bulduğu çözümü de olduka beğendim.70 lerin dizilerini de arada sitede takip etmekle beraber,film olayının artık konu dışına taştığını düşünüyorum.Kitaplar nasıl 2 yıl geçmeden paylaşılamıyorsa,filmlerin de en az belli bir süre geçmeden paylaşılmaması gerektiğini hatta illa paylaşılacaksa örneğin başlangıcın en az 1980 öncesi olması gerektiğini düşünüyorum.
Bir de olayın kırık link boyutu var. Oraya değinmiyorum bile...
Karar yönetici dostların...

Son düzenleme:

cizgicicocuk

Çeviri & Balonlama
9 Haz 2016
283
2,440
Ben de scanfan la aynı fikirdeyim. Film sunumların, Forum Deneme-Öğrenme Alanın da olduğu gibi, "Son Mesajlar" ve "Son Konular" sütunlarında görünmemesi sağlanabilir. İlgilenenler bu başlığa abone olarak yeni konulardan haberdar olabilir.

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,503
Genelde açılan konulara hiç girip bakmıyorum bile, adı üzerinde belli olan bir forum sitesiyiz. Alternatif olarak film yayınlanması için karar alındı ama, sanki kendi bacağımıza sıktık gibi. Sayın scanfanın düşüncesi çok mantıklı. Uygulanabilir. Böylelikle kimsede kırılmamış olur.

murats

Onursal Üye
5 Şub 2011
1,203
4,979
Yeni Mesajlar kısmında 'sitenin içeriğiyle ilgili' adlı bu konuyu görünce, "içine gireyim de, neden bahsediyorlarsa bahsetsinler, ben de konunun altına, son aylarda film sunumlarının çok arttığını ve en azından ulaşılması kolay olan filmlerin paylaşılmamasını dilediğimi, film paylaşım frekansının biraz azaltılması gerektiğini" yazayım demiştim. :))
Kudret üstad zaten bu konuya değinmiş. :D

Yazdıklarına tamamen katılıyorum.
Ama paylaşım yapan, o konuda emek harcayan arkadaşların da bu özverisinin kırılmamasını gerektiğini de aynı ölçüde düşünüyorum.
Film linklerinin pratikte çabukça deaktif olup olamadığını bilmiyorum ama deneyimim ömürlerinin asla diğer paylaşımlar kadar çok olmadığı yönünde. Bu yüzden işletme-bakım talebi de yüksek bir alan.

"Yeni mesajlar" kısmında görünmemesi, filmlere özel ilgi duyanların düzenli aralıklarla bölümüne girip zaten bakabilecekleri çözümü bana çok makul geliyor.

Konuda aradaki bir mesajda geçen, diğer ansiklopedi, dergi vs. paylaşımlarıyla ilgili nota ise şu yorumu yapmak istiyorum: Ne kadar öncelikli olarak çizgiroman sitesi de olsak, ve 'yeni mesajlar' listesinde biraz yer kaplasa dahi, eski zamanlarda Türkçe olarak basılmış her türlü matbu dergi/kitap vs için sitemiz bir hazine konumunda. Bunlara, bu emeğe, bu içeriğe ulaşabileceğiniz de pek yer yok. O yüzden -benim de ilgimi, atıyorum, ansiklopediler, magazin mecmuaları hiç çekmese de- bunların devamının kesilmesini arzu etmiyorum. Bugün ilgimizi hiç çekmeyen 10 paylaşım sonrası, aynı alanda 1 mücevher karşınıza çıkabilir..

Saygılar..

Son düzenleme:

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,881
Film paylaşımı yapan arkadaşların burayı tekrar okumalarını tavsiye ederim.
İki paylaşımın haricindekiler silinecek.
Önceliğimiz çizgi roman.

Logic

Çeviri & Balonlama
3 Kas 2021
355
4,002
Evren
Bende bu platform içeriğinin "yazılı medya" olarak kalması tarftarıyım. Filmler elbette güzel fakat yeri bu forum değil bence.

Her forum seçtiği kulvarda faaliyet gösterirse daha sağlıklı olur, zaten eminim ki film meraklılarının (ben dahil) takip ettikleri bir çok platform var. Ayrıca paylaşım yapan arkadaşların böyle bir karardan şevklerinin kırılacağını da sanmıyorum. Zira paylaşma duygusu gelişmiş insanlar anlayışla karşılayacak diğer mecralarda faaliyetlerini sürdüreceklerdir.

Sağlıcakla.

alper karaduman

Kıdemli Üye
2 Ağu 2020
121
597
Gönen
Ülkemizde yazılı basına ulaşmak gerçekten zor. Hele benim gibi küçük yerlerde yaşayanlar açısından. Görsel medya ise nerede ise kirlilik seviyesinde, aramanıza bile gerek yok. o sizi buluyor. Long live comics.

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,043
20,204
Kamlançu
Scanfan üstad ile hemfikirim. Yalnız günde iki film kuralına aklım ermedi çünkü tek kişi paylaşmıyor ki, günde 5 kişi 2 film paylaşsa zaten günde 10 film paylaşılmış oluyor. Bu durumda ilk kişinin paylaştığı 2 filmden sonrası mı kaldırılacak yoksa kişi iki film barajını aşmamış, o halde hepsi kalsın mı denilecek? En iyisi anasayfaya düşürmeden film paylaşımına müsaade etmek ya da tamamen kaldırmak...

virtualman

Yeni Üye
23 Ara 2010
66
215
Çanakkale
Çizgi roman esas gerisi teferruat bence. Film paylaşımı yalnızca çizgi roman ile bağlantılı olması şartıyla izin verilse çok iyi olurdu.

cekicenim

Yeni Üye
6 Şub 2018
15
52
Yeni mesajlar linkinin sonuna &exclude=1,2,3 ekleyin. 1,2,3 görmek istemediğiniz forumların numaraları. Hatta üstteki yeni mesajlar linki bu şekilde düzenlenebilir bir admin yardımıyla. Sitede SEO olduğu için forum numaralarını arşiv linkinden ancak görebilirsiniz. Örnek: Yabancı filmler bölümününün forum numarası 715, o zaman bu forumu görmek istemiyorsak link şu olur: http://www.cizgidiyari.com/forum/search.php?do=getnew&exclude=715

Gibigibiloft

Yeni Üye
10 Kas 2018
42
237
Film izlemeyi severim ama adı çizgidiyarı olan sitenin misyonunun devam etmesi tarafındayım , filmdiyarı adı altında bir site açılıp oradan film paylaşımı yapmak daha iyi olur kudret bey'e katılıyorum ayrıca eskiden yoğun olan dergi paylaşımlarıda kesildi tamamen çizgi dergilere boğuldu site, saygılarımla.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
kudretsabancı üstadıma katılıyorum. Burası bir çizgiroman forumu. Zenginliğinin kahir ekseriyeti çizgiroman olmalı.
Filmler; ya çizgiromandan kaynak aldı ya da çizgiromana kaynak oldu ise paylaşılsa ve söz konusu çizgiromana atıf yapılsa daha mı uygun olur? Ki son dönem sinemasında, çizgiroman yönelimi yüksek. Basit bir internet taraması ile envai çeşit filme ulaşılabiliyor. Güzelim forumumuzu nadide kılan şey, zaten her yerde bulunabilecek filmleri (üç aşağı beş yukarı benzer kalitelerde oluyorlar) önümüze getirmesi mi?
Saygılarımla.

ytukenmez

Yeni Üye
26 Mar 2009
17
24
kudretsabancı üstadıma katılıyorum. Burası bir çizgiroman forumu. Zenginliğinin kahir ekseriyeti çizgiroman olmalı.
Filmler; ya çizgiromandan kaynak aldı ya da çizgiromana kaynak oldu ise paylaşılsa ve söz konusu çizgiromana atıf yapılsa daha mı uygun olur? Ki son dönem sinemasında, çizgiroman yönelimi yüksek.
Saygılarımla.
kudretsabancı üstadıma katılıyorum. Western filmler ve çizgi roman kaynaklı filmler harici paylaşım yapılmaması yerinde olur. Tüm forumdaşlarıma sevgiler, saygılar, selamlar.