YALNIZLIK HASTALIĞI - Sergio TOPPI - Büyülü Dünya 03

Aster01

Aktif Üye
23 Şub 2017
437
1,541
''Toppi'den bir Corto Maltese hikayesi.''

Kudret Bey;
Böyle şeyleri aniden verme.. Yavaş yavaş. İnme filan geçiren olacak

fosil

Süper Üye
7 Ara 2015
1,187
3,557
Bilecik
Teşekkürler sayın kudretsabancı,
Solitudinis Morbus
Latince bir ifadedir
Yalnızlık Hastalığı
şeklinde dilimize çevrilebilir.

carson10

Aktif Üye
16 Ara 2012
388
1,155
"Sziland ve Baldazzi'ye göre, yalnızlık hastalığının eşsiz ve sıradışı karakteri, genellikle belirli bir yere bağlıdır. Özellikle de kıyı şeridindeki rüzgarlı eteklere." -Hikayeden
Yalnızlığı...Yapayalnızlığı...Derinden hisseden ve etkilenen bir deniz feneri bekçisi ile hayalinde yarattığı adamın konuşmaları sonundaki trajedi.
Toppi'nin çizimlerinin gücü gerçekten panellerin dışına taşıyor...Güzel bir siyah kadının saçlarında dalgalanıyor.
Üç hikayeden en beğendiğim bu oldu.Şahane.
Guy de Maupassant'ın "Horla" adlı eserinde, bir ada üzerine inşa edilmiş Mont Saint Michel Kilisesinin Keşişi, sürekli olarak çocuk bağırışları gibi seslenen rüzgarlarla yaşamanın güçlüğünden bahseder.
Chaboute, "Yapayalnız" adlı eserinde, yine bir deniz feneri bekçisinin koyu yalnızlığını anlatır.
Aslında yalnızlık bir hastalık değildir.Sadece bu süreçte hayali kişilikler belirirse ve birşeyler yapmayı öğütlerse, yani şizofreni.İşte o kötü.Yalnızlık zordur fakat insan yalnızlığından değer ve mutluluk ve huzur üretebilir.Thoreau (1817-1862), ünlü eseri "Walden"i göl kenarındaki bir kulübede iki yıllık yalnızlıkta yazdı.İnsan yalnız doğar...Yalnız ölür.Corona günlerinde herkes yalnızlığı tattı.
Çok teşekkürler dostum.Böyle günlük okuma, günlük yorum; zevkli oluyor.
:)

Mr Davaro

Çeviri & Balonlama
7 Haz 2020
508
8,281
Çok güzel serilere imza atıyorsunuz.
Keyifle takip ediyorum işlerinizi.
Ellerinize sağlık üstadım.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,646
Kasımpaşa
Bence tıp fakültelerinde de böyle anlatılmalı hastalıklar...
Muhteşem dostum, çok iyi bir seçim yapmışsın da haberimiz oldu.
Teşekkürler.

aziz balıkçı

Süper Üye
9 Ağu 2020
2,981
8,394
Üstadım, günlük bir kitap bizlerle paylaşıyorsunuz. güzel paylaşımlar güzel insanlarla devam ediyor. İyi ki varsınız. çok teşekkür ederim.