KOMET Haftalık Gençlik Mecmuası Sayı 001 (30.06.1956)

12 Şub 2010
15,006
543,642
Komet_01_01.jpg

Bugüne kadar taradığım en büyük boy çizgi roman oldu Komet. Yarım gazete boyundan biraz daha büyük diyeyim de tasavvur edilebilsin.

Her sayfayı iki parçada tarayabildim. Sevgili kaptanımız bakunin sayfaları birleştirdi ve düzenleme yaptı. Kendisine şükranlarımı sunuyorum.

Büyük boy olması yanından en dikkatimi çeken özelliği ise sahipleri oldu. Sahiplerinden birisini görünce çok şaşırdım. hepimizin yakından tanıdğı Ceylan Yayınlarının sahibi de olan Erdoğan Egeli. Diğer sahibi ise yine ara da bulasın çizgi roman bölümümüzün değerli çizgi romanlarında bölümü olan Meral Demirer'in eşi olduğunu sandığım N. E. Demirer. Meral Demirer ise mecmuanın yazı işleri müdürlüğünü üstlenmiş.

İçinde bir kısmını iyi bildiğimiz çizgi roman kahramanlarının maceraları var. Deyvi Kroket, Kit Karson gibi. Jet Gordon ismi de yabancı değil. Jet Logan ile Flash Gordon isimleri harmanlanarak oluşturulmuş bir kahraman.

İkinci sayısından itibaren sürpriz bir çizgi roman başlıyor.Senaryosunu sinemaseverlerin iyi tanıdığı Safa Önal yazmış; çizgileri ise Bedri Koraman ustaya ait. Nefis çizgiler olduğunu söylemeliyim.

Arka kapakta Samim Utkun ustadan posterler var.

Balon yazılarındaki font ise bir başka güzelliği Komet'in. Gerisini size bırakıyorum.

Sevgili ozanbarış&palio68 şahsında
Tüm çizgi roman tutkunlarına.
Saygılarımla

Moderatör tarafında düzenlendi:

ozanbaris

Onursal Üye
27 Mar 2009
168
1,563
Sevgili Haluk Ağabey, bu güzel dev eseri paylaşabildiğin için çok teşekkürler.
Birkaç hafta önce bir arkadaş Komet takım var dediğinde balıklama atladım. Alıp incelediğimde taramanın yapılmayacağını düşünmüş ve fotoğraflamanın en doğru yol olacağını düşünmüştüm. Hatta arşivim için kapakların fotğraflarını çektim. Uygun bir zamanda burada paylaşmayıda düşünüyordum.
Daha önce bir arkadaşta Armağan,Mavi kuş,Serüven gibi dev boyutlardaki bu çizgi romanları görmüş bu çok farklı konseptteki çizgi romanlara çok şaşırmıştım. Umarım bu Komet gibi bu dev eserleride burada görmek olanağını buluruz. Teşekkürler Üstad bize açtığın yeni ufuklar için.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879
Senden korkulur abi:Z
Bu nedir,ilk defa duydum ve gördüm.:31::31::31:
Minnet duygularımla,teşekkür ederim.

palio68

Guest
4 Ağu 2012
1,338
26,069
Bursa
Bu değerli eseri bizlerle paylaşan Haluk ağabeyimize ne kadar teşekkür etsekte az gelir.
İstanbul'daki toplantıda bu büyüklükteki dergilerden ozanbarış dostumuzla kısaca bahsetmiştik,
taramasını bırak resmini bile çekmek başlı başına bir uğraş gerektiriyor.
Zaman içinde dahada farklı türlerini görmek dilekleriyle.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Evet ben de derginin boyutlarının büyüklüğüne ikna oldum, neden mi dersiniz? Aslında çok basit..
Kapak o kadar büyük ki sol alttaki "DEVİ KROKET", sağ kenar bandında "DEYVİ KROKET" olmuş.. Kapak bu kadar büyük olunca kapağı düzenleyen daha önce ne yazdığını unutmuş, asıl unutkanlık içeriki sayfalarda, bu sefer de kahramanımızın adı "DEVİY KROKET" olmuş, neyse ki macera tek sayfa daha fazla değişiklik olmadan bu macera sona ermiş..
Bir ilginçlik de JET GORDON adlı bölümde hemen ilk karede kahramanları tanıyoruz, ama o ne JET GORDON olmuş JET MORGAN..
Sevgili Haluk Abi sayesinde gerçekten yeni ufuklar açılıyor önümüzde...
Hele benim yeni öğrendiğim eski bir kelime var ki rastlayınca pek de mesut oldum... "ALAİMİ SEMA"... Ne olduğunu yazmayacağım, büyüsü bozulmasın..
Heyhat ancak kısa sürüyor okuması.. Keşke sayfa sayıları fazla olsa idi..
Ben de buldumcuk olduk, buldukça arsızlaşıyor, daha fazlasını istiyorum..
Nerede ben bunları göreceğim de okuyacağım..
Doğallıkla Çizgi Diyarında...
Reklam da iyi oldu..
Teşekkürler üstadım, hürmetlerimi sunarım..

mustafa34

Yeni Üye
16 Ocak 2012
91
236
İstanbul
"3 BUUTLU" da ne ya? :d Hem de "gözlüksüz"...

Neyse, şimdinin çocukları da benim 58 sene önce hazırlanmış kapağa güldüğüm gibi
bize gülmezler inşallah.

Paylaşım için teşekkürler. Yazılmış yorumların da hepsine katılıyorum.

Son düzenleme:

ihtiyardost

Onursal Üye
12 Kas 2010
3,348
65,268
Film afişi gibi bir çizgi roman kapağı.
Çok beğendim. Varlığın çizgi roman
severler için ne büyük bir şans.
Teşekkürler Haluk ağabey.

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Üç buutlu-üç boyutlu;alaimi sema-gökkuşağı diyerek başlayalım da ne
yazalım?Ben ve Haluk Bey 2 yaşındayken çıkmış bir çizgi roman.Yani bir
60 yıl daha yaşasam asla göremeyeceğim bir mücevher.Ezberbozan,akıl
şaşırtan,şok ettiren Haluk Bey sayesinde bakalım daha neler göreceğiz?
Çizgi Diyarı'nın logosunun bir yerine Haluk Bey'in fotoğrafını koymayı
öneriyorum...

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Baskı kalitesi ve zengin içeriğiyle "dünyanın en güzel mecmuası" ünvanını hak ediyor.İlk sayı için çok teşekkürler.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,795
4,723

Sayın Profesör ;
Sayın Bakunin ;

Zoru başarmışsınız. Size yakışır !!!!!!!!!!

"Vistavizyon gözlüksüz 3 Buutlu" nun 3 boyutlu olduğunu biliyoruz da dergi neyi anlatmak istiyor onu anlamadım.

Derginin verdiği hediyeler de ilginç :

1 - Altı aylık 20 TL. yatırana ağız armonikasi veya dolmakalem'den birini seçmek hakkını kazanıyorlar.

2 - Bu sayıyı lanlar arasında kurayla belirlenecek bir kişi Avrupa gezisi kazanıyor.

KOMET Dergisi gerçekten ta o tarihte çözmüş bu işi.

Ben izlediğim dergi ( çizgi romanlar değil ) ve gazetelerin ilk ve son sayıların ve de özel günlere dair sayılarını bütün olarak saklama alışkınlığımı hep sürdürdüm.
Ama sendeki 1. sayılar inanılır gibi değil. Sana bir önerim var. 1. Sayılardan oluşan dergilerden bir sergi açmalısın.

Emeğinize ve paylaşım isteğinize teşekkür ederim.

( *Not : Bilgisayarımda "Beğendim"€ ve renkler düğmesi çalışmıyor. Ne eseri sunana ne de güzelim yazılar yazana "beğendi"€ diyemiyorum. Üzgünüm. )

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
Ellerinize emeklerinize sağlık değerli Profesör ve Bakunin dostlarım.
Sunum yazınızı okuduktan sonra ayrı bir dikkatle inceledim nereden kesilip,nereden birleştirilmiş sayfalar diye.
Fark etmek mümkün değil diyebilirim eğer açıklama yapmamış olsaydınız.
Sevgili Savok dostumuzun yorumunu okuyunca benim çeviri hatası olarak düşündüğüm "Deyvi Kroket " demek birleştirme sonucunda oluşan minik bir hataymış. Olsun....Ellerinize emeklerinize sağlık.
Tarihi bir eser gibi kıymetlilerim arasında yerlerini alıyorlar.
Teşekkürler, sevgiler,saygılar.
HACILI