Pudovkin, Nijat Özön - Sinemanın Temel İlkeleri

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311
Sinemanın Temel İlkeleri
Pudovkin / Nijat Özön
Dili: Türkçe
Türü: Sinema
Kitabın adı: Sinemanın Temel İlkeleri
Yazarı: Vsevolod Pudovkin
Türkçesi: Nijat Özön
Kapak düzeni: Ozan Sağdıç
Yayınevi: Bilgi yayınevi Sıra: 21, Sinema Dizisi: 3
Basıldığı Yıl: Haziran 1966 (1. Basım)
Orijinal eserin yayın yılı: 1926
Fiyatı: 7,5 Lira
222 sayfa (4 sayfa fotoğraf), 76 MB, s-pdf/A (tıpkıçekim)

52435273680_27da0df92f_o.jpg

(MediaFire)​

Pudovkin Sovyet film yönetmeni ve sinema kuramcısıdır (1953'te öldü). Başyapıtları çağdaşı olan Eisenstein'ın eserlerinden ayrışır. Eisenstein montajı kitlelerin gücünü yüceltmek için kullanırken, Pudovkin bireylerin cesareti ve direnci üzerine odaklanır. Önemli filmlerinden biri: Ana (1926) Buradaki kitabı da bu filmi çekerken hazırlamış.

Nijat Özön (1927-2010): Film eleştirmeni, kuramcısı, dilbilimci, çevirmen. Çok sayıda telif ve çeviri eseri var.

Tutkunu olduğum kitap serilerinden biri eski Varlık yayınları ise bir diğeri de Ankara merkezli bu eski Bilgi yayınları serisidir. Cep kitapları formatındaki bu kitaplar gerçekten de cepte taşınmak için tasarlanmıştı. 56 yıl öncesinden gelen bu şık kitaplara zamanına göre çok özen gösterilmişti. Kapak tasarımı ünlü fotoğrafçımız Ozan Sağdıç'a yaptırılmış. Serinin birçok kitabını o tasarlamıştı. 1934 doğumlu Sağdıç anılarını anlattığı ve kendi çektiği fotoğraflarıyla zenginleştirdiği bir yazı serisini yakın zamanlara kadar #Tarih dergisinde sürdürüyordu. Her biri 8'er sayfa olan albüm niteliğindeki dizinin başlığı "Fotoğrafik Hafıza"ydı.

Kitabı her zamanki gibi "aslı gibi" tarayıp pdf yaptım. Böylece sanki bir eski kitapçıdan alıp elinizde sayfalarını
çeviriyormuş gibi hissedip belki de o yılları şöyle bir anabileceksiniz. Sayfaları bembeyaz yapıp sadece OCR yapılmış sayfaları metin hainde de sunabilirdim ama bu bana göre çok suni olurdu. Kitabı çok eski yıllarda taramıştım.

Saygılarımla,
İyi olkumalar.

Bilgi Yayınevi Kitapları Sıralı Listesi

Son düzenleme:

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,844
4,995

Sayın scanfan ;

Aslına uygun diye renk arındırması yapmadığını yazmışsın ...(Tıpkıçekim) Senin sunduklarını okurken sanki ellerimle ona dokunuyormuşum gibi oluyorum ...

Sen ( sen dediğime alınmayacağımı da biliyorum ) bir markasın ... Bunu daha önce de yazmıştım. Hep yazacağım. SEN MARKASIN ...

Gelelim Bilgi Kitapevine ( Yayınevine ) ; şimdi orada değilim ama tamı tamına 50 yıl ankarada yaşadım ... ( Lise yaşımdan 67 yaşıma dek ) ... Önceleri Hem Tunalı Hilmi Caddesinde hem de Kızalay'da (Sakarya Caddesinde) idi... Sonra Tunalı Hilmi kapatılmak zorunda kalındı ( küçülmeye gitti ) sadece Sakarya Caddesindeki kitapçısı kaldı... Sonra da burası da kapatıldı... Meşrutiyet Caddesine taşında ... Şimdi ne durumda bilmiyorum ....

Pudovkin'in bu kitabına değin anım ise önce Lisede iken okumuştum ... ( 1969-1970 gibi .. ) Ne hoş tesadüf ki ilk bitirdiğim okul olan (adı uzun özür dilerim ) "Başkent ( şimdi Gazi oldu ) Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu"nun "Radyo ve Televizyon Bölümü"nde (Bizi yapımcı ve yönetmen olarak ta yetiştirmeye çalışıyorlardı ) bu güzelim kitap ta ( diğer güzelim kitaplarla birlikte ) ders kitabımız olmasın mı ? Herkes ders diye görüyordu... Ben ZEVK diye görüyordum...

Herzamanki gibi uzattım ... Oysa daha Nijat Özön hocaya değinemedim bile ... ( Benim hocam olmadı ama o hepimizin ( sizin de ) hocasıydı ( akademik ) ... )

Emeğine ve paylaşım isteğine teşekkür ederim ....