İhsan Oktay Anar "Galiz Kahraman"dan tadımlık

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
İhsan Oktay Anar'ın 17 ocak'ta piyasaya çıkacak yeni kitabı "Galiz Kahraman" ile ilgili bir tanıtım ve kitaptan tadımlık bir bölüm sunuyorum. Anar severler kitabın yolunu dört gözle bekliyordu.
Kaynak: Habertürk

6obe87n82o6w4t6fg.jpg

dusp2ufxzb60ky1fg.jpg

atsinaa

Onursal Üye
27 Tem 2011
359
3,070
Tokat -Niksar
İhsan Oktay Anar ne yazsa okunur, kitabı çıktığı an almak istediğim yazarlardan kendisi. Bu kitabını da ön sipariş verdim , sabırsızlıkla bekliyorum.
Puslu Kıtalar Atlası ile başlayan serüvenimiz Galiz Kahraman ile devam edecek.

gurcansarı

Çeviri & Balonlama
10 Tem 2010
587
3,700
istanbul
ihsan hoca okunması gereken bir yazar. gerek Türkçesi gerek konuları ve bu konuları işleyişi açısından neredeyse benzersiz bir " değerimiz" dir.
fındık fındık biraderime mümkünse eski kitaplarını bulup okumasını tavsiye ederim belki o zaman kendisi de benim gibi ulan yok mu bunları çizgiye dökecek bir cengaver diye ortalıkta bağrınmaya başlar :)

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Evet kesinlikle ikinci bir İhsan Oktay Anar'ımız yok. Bir Amat, Puslu kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Suskunlar gibi tarihi değişik bir yönden aktaran kitapların benzeri yok. Mesela son kitabını almıştım Yedinci Gün'ü, okumaya kıyamadım. Galiz Kahraman çıkınca artık başlarım okumaya...
Anar'ın tabii kişiliği filan da ilginç, az röportaj vermesi ortalıkta görünmemesi, İzmirli sanırım. Zaten birkaç yıl önce verdiği bir röportajda da edebiyat konusunda söylediklerinden ziyade, askerliğini yaparken PKK'lılarla yaptığı çatışmaları manşete taşıyan gazeteciden sonra, başka bir röportaj da zor verir görünüyor...

Not: Anar'ın kitaplarından aldığım zevkin birazını sadece Orhan Pamuk'un Benim adım kırmızı ve Beyaz Kale romanlarından almıştım, tabii Anar'ın dili ve stili bambaşka...Şimdiye kadar Pamuk benzeri intihal suçlamalarıyla da karşılaşmadı bildiğim kadarıyla. Örneğin Beyaz Kale'den biliyorum Pamuk, bazı yerlerde cümleleri kelimesi kelimesine başka bir kitaptan almıştı.

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Puslu Kıtalar Atlası, Kitab-ül Hiyel, Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri,
Amat ve Suskunlar'ı okumuştum.
İki yıldır çizgi roman okumaktan
son kitabı okumaya sıra gelmemişti:)
Eski sözcüklerle yeni bir dil kullanıyordu sanki
ve su gibi akıyordu sayfalar... Yeni kitabında da
yine insanların, belki İstanbul'un kıyısını köşesini
gezeceğiz demek ki.
Bir de Murat Uyurkulak var sevdiğim,
Tol, Har ve Bazuka kitaplarıyla, o ayrı konu...

Bunları yazdıktan sonra yukarıdaki mesaja baktım da;
"Beyaz Kale" ismi hemen aklımdan geçmişti benim de.
Çok benzetiyorum Beyaz Kale'deki hikayeyle
Amat veya Kitab-ül Hiyel'deki atmosferi...

Yalnız bu son kitapta dili farklı gibi...

Son düzenleme:

tabure

Guest
14 Eki 2011
621
2,016
Bastiani Kalesi
Efrasiyab'ı iyi hatırlattın... Aslında çoğu kişi bilmez Efrasiyab'ın Hikâyeleri tiyatro oyunu olarak da sahnelendi. Ben zamanında AKM'de seyrettim Taksim'de... İnanılmaz bir deneyimdi. Sahne tasarım ve düzenini Fransız bir ekip yapmıştı. Sanki Cirque du Soleil'i seyrediyorum zannetmiştim kendimi.
Sahnede abartısız söylüyorum, Dev fareler, uçan insanlar, vampirler, canlanan ağaçlar vs ne isterseniz vardı.

s_13.jpg

s_11.jpg