Kere - Sayı 15

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Kere - Sayı 15
2006 Tarihli 15. sayı

43 MB 16 sayfa CBR

KORO_2006_15_kapak.jpg

(Mega)
(Mediafire)

"Kere", ODTÜ'nün "Gülmece Topluluğu" tarafından çıkartılan bir dergiymiş. Buradaki de derginin 2006 yılında çıkmış olan 15. sayısıymış. Bu sayıya kadar gelebildiklerine göre bu işe ciddi olarak asılmışlar demek ki. Dergi hala çıkıyor mu bilmiyorum. Uzun süredir eski kitapçılardan doğrudan kitap almamıştım (ara sıra internetten alıyordum tabii ki). Dergiyi bu sabah bir eski kitap yığını arasında görünce hemen aldım, çünkü sevgili "direnc11"in eski bir isteği aklıma geldi. Yanlış hatırlamıyorsam bir tarihte ODTÜ'nün eski mezunlarından olduğunu yazmıştı. Ayrıca bir başka tarihte de bu dergiler için bir istekte bulunmuştu. (şurada). Sevgili "profesör" üstadımız da bu isteğe hemen cevap vermiş ve "Kere"nin ilk sayısını paylaşmış (şurada) Bir çeşit andaç/yıllık mahiyetindeki bu tür üniversite dergileri genelde yılda bir kez çıkarlar, Bu da öyle olmalı. Ama yine de doğrusunu sevgili "direnc11" biliyordur. (birinci sayı 1990'da çıktığına göre, derginin yılda bir kez çıktığı anlaşılıyor)

Sevgili "direnc11" şahsında ÇD'nın tüm ODTÜ'lü üyelerine saygılarımla...

(Bu arada hepinizin bayramını kutluyorum)

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,491
Ne güzel bir paylaşım daha, dostluk böyle bir şey olmalı, şahsen tanımasak ta birbirlerimizi, burda yazılan bir yorum için kitap alınıyor, taranıyor ve paylaşıma açılıyor.

Her şey gönlünüzce olsun üstadım.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Başlıkta KORO yazdığını görünce, işte daha neler göreceğiz, bilmediğimiz ne mizah dergileri varmış, diye zıpladım içeri... Meğer Kere imiş.. :) Olsun bir kere daha Kere gördük ya, ne mutlu.

Çok teşekkürler Scanfan...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Başlıkta KORO yazdığını görünce, işte daha neler göreceğiz, bilmediğimiz ne mizah dergileri varmış, diye zıpladım içeri... Meğer Kere imiş.. :) Olsun bir kere daha Kere gördük ya, ne mutlu.

Çok teşekkürler Scanfan...
Stilize bir yazı tipi kullanıldığı için başlığın "Koro" değil de "Kere" olduğunu paylaş tuşuna basar basmaz anladım! Ve içeriği derhal düzelttim. Ancak giriş kısmındaki "Koro" sözcüğünü bir yöneticinin düzeltmesi gerekiyor. İşin tuhafı sayfayı o hatalı haliyle "Wayback Machine" (Internet Archive)'a da yedeklemiştim! Orada düzeltme olmayacak sanırım!

Son düzenleme:

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
O başlık düzeltme işini üyeler niye yapamıyor bu vbulletin'de diye dertlenirim zaman zaman.. :) Mesaj düzenleme panelinde gelişmiş moda geçince düzeltiliyor gibi oluyor ama yansımıyor foruma.. Neyse, birazdan yönetici dostlar koro halinde Kere diye düzeltme işine girişirler, herhalde... :)

12 Şub 2010
15,006
543,642
Benim paylaşmış olduğum ilk 2 sayıya göre çok daha kaliteli basılmış bu sayı. Üstelik kapak renkli ve kimi iç sayfalarda da renk var.

İlk sayılarda zamanın Ankara Belediyesi basım işinde sponsor olmuş ama baskı kalitesi çok düşüktü.

Bu sayıda basım yeri gözüme çarpmadı. Sponsor var mı, yoksa öğrenciler kendi olanaklarıyla mı çıkarmışlar bu konuda da bir açıklama yapılmamış.

Dergi gibi dergi olmuş velhasıl bu sayı:)

Teşekkürler sevgili scanfan dostum

serdary67

Onursal Üye
18 Eki 2009
8,726
25,910
ordu-turkey
Bu dergi çok ilginç çizgilere sahip bazı çizerleri gerçekten çok temiz çizmiş olduğu eserler var keşke bu çizerler mizah dergilerinde de boy gösterseymiş scanfan üstad tarama,çeviri her türde işte artık ben de bir markayım diyor helal olsun scanfana.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Öncelikle nazik ithafın için çok teşekkür ediyorum üstadım. Çok yaşayın, sağlıklı yaşayın.

Dergi yıllık gibi değil de düzensiz aralıklarla çıkardı diye hatırlıyorum. Çok emin değilim ama. :) Ben mezun olduktan 15 yıl sonra yayımlanan bu sayıyı ilk kez görüyorum. İlk sayılara göre köklü bir değişim söz konusu elbette.

Derginin 4 ve 5. sayfalarında Nihal Engin Vrana imzalı çizgi roman ve çizgi romandan üretilen sinema filmleri üzerine bir yazı mevcut. Dergiyi bizim açımızdan daha da ilgin hale getiren bir yazı bu. Acaba Sayın Nihal Engin Vrana hâlen çizgi romanla ilgileniyor mudur? Çizgi Diyarı'ndan haberdar mıdır? :)

Tekrar teşekkür ediyorum, üstadım.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879
Eline sağlık scanfan dostum.
Nihat bu paylaşımla dört köşe olmuştur.:Ğ
Anıları tazelendi.:D
Neyse bayramdan sonra sohbet edebileceğiz.
Bu süpriz için gönülden teşekkür ederim.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
Gerçekten sevgi ile açıklanabilecek
ve yakinen bildiğim duygu ve düşünceyle
yapılan paylaşım öyküsü, Scanfan titizliğiyle
dört dörtlük sunulmuş. Biz de keyifle
okuyalım her zamanki gibi. Sağ olun üstat.

evrana

Yeni Üye
24 Ağu 2015
1
4
Kere 2006 Sorulan sorularin yanitlari

Merhaba,
Nihal Engin Vrana'nin hala çizgi roman'a ilgisi var, Çizgi Diyarı'dan da haberdar edildi :) Çok teşekkürler Kere'nin bende olmayan bu sayısını tekrar görmemi sağladığınız için.

Bahar Şenliklerinde çıkarıyorduk o dönemler dergiyi. Sponsor yoktu; ama dergi satışla kendini çıkarıyordu. Ulus'ta dediğimizi anlayan ilk matbaaya bastırıyorduk. Karikatürcüler Derneği yer konusunda destek olurdu; sağolsunlar.

En son Dirençizgiroman için 3 kısa öykü yazdım; antaloji'nin editörü Can'ı da Gülmece aracılığıyla tanımıştım 10 sene evvel. Umarım Kere de devam ediyordur :)

Derginin 4 ve 5. sayfalarında Nihal Engin Vrana imzalı çizgi roman ve çizgi romandan üretilen sinema filmleri üzerine bir yazı mevcut. Dergiyi bizim açımızdan daha da ilgin hale getiren bir yazı bu. Acaba Sayın Nihal Engin Vrana hâlen çizgi romanla ilgileniyor mudur? Çizgi Diyarı'ndan haberdar mıdır? :)

Tekrar teşekkür ediyorum, üstadım.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Merhaba,
Nihal Engin Vrana'nin hala çizgi roman'a ilgisi var, Çizgi Diyarı'dan da haberdar edildi :) Çok teşekkürler Kere'nin bende olmayan bu sayısını tekrar görmemi sağladığınız için.

Bahar Şenliklerinde çıkarıyorduk o dönemler dergiyi. Sponsor yoktu; ama dergi satışla kendini çıkarıyordu. Ulus'ta dediğimizi anlayan ilk matbaaya bastırıyorduk. Karikatürcüler Derneği yer konusunda destek olurdu; sağolsunlar.

En son Dirençizgiroman için 3 kısa öykü yazdım; antaloji'nin editörü Can'ı da Gülmece aracılığıyla tanımıştım 10 sene evvel. Umarım Kere de devam ediyordur :)

Ne güzel sizi aramızda görmek. Hoş geldiniz. :)

Bu türden amatör çabalar ne kadar kıymetli, ne kadar önemli. Ben de üniversitede ucundan kıyısından dergi işlerine bulaşmış ama çok devam edememiştim. "Toprak Kültür Yaşam" ve "Abra" dergileri ile bir düzeyde ilgilendim. Kendim yazı yazamasam da kadronun büyük çoğunluğu arkadaşlarımdan oluşuyordu. Dolayısıyla onların heyecanını, yaşadıkları sıkıntıları, bu türden dergiler çıkarmanın zorluklarını biliyorum. Bu vesileyle dergi için, içinde yer alan çalışmalarınız için epey geç de olsa tebrik ve teşekkürlerimi ileteyim. :)

Bu arada mesajınızdan elinizde derginin başka bazı sayılarının olabileceğine dair bir izlenime kapıldım. Biz çok aç gözlüyüzdür, haberiniz olsun. :)

Sevgiler, saygılar.

12 Şub 2010
15,006
543,642

Ne güzel sizi aramızda görmek. Hoş geldiniz. :)

Bu arada mesajınızdan elinizde derginin başka bazı sayılarının olabileceğine dair bir izlenime kapıldım. Biz çok aç gözlüyüzdür, haberiniz olsun. :)

Sevgiler, saygılar.

Hem de çok delisiyizdir aynı zamanda, böyle dergilerin sevgili evrana

No'lur bir KERE:D

gökde

Yeni Üye
8 Kas 2019
1
3
Gazide okurken avni dergisinden Serhat Gürpınar odtüde dergi çıkaracaklarmış ,Kayıhan Fırat ile iletişime geçebilirmisin diye sormuştu. Kayıhanı cebecide bulmuştum .Naçizane birkaç karikatürle destek olmuştum.Burada dergiyi görünce o günlere geri döndüm.Çok keyifliydi...