KARAOĞLAN Haftalık Baştanbaşa Resimli Kahramanlık Dergisi Sayı 17

12 Şub 2010
15,006
543,719
w4brk4jj0zesos06g.jpg
bxqo4b7n00su4e16g.jpg

Elimdeki 1963 Yılı baskısı şahıs cildinde, Karaoğlan'ın ilk dört macerası
Asya Kaplanı, Bayboranın Oğlu, Altaydan Gelen Yiğit ve Semerkand Casusu isimli maceraları var.

Şimdi paylaşmakta olduğum 17. sayı ile Semerkand Casusu'nun sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Gazete basmak için gerekli olan kağıdın devlet tekelinde olduğu ve gazetelerin kağıt için devlet kurumlarında sıraya girdiği; rica, minnet, politik tavassut peşinde koştuğu yıllar. Kağıt temin edemediği için çıkamayan gazetelerin olduğu dönemler...

Bulunabilen kağıtlar da kötü, baskı makineleri köhnemiş, yenilerini ithal edebilmek her babayiğidin harcı değil, ithalat yapabilmek için gerekli kırtasiye ve mevzuata dalmak Viyana'yı fethetmek kadar zor.

Bu ortamda hele kendi kıt imkanları ile ve amatör bir ruhla Karaoğlan'ı basmak için nelere katlandığını tahmin etmek güç değil büyük usta Suat Yalaz'ın.

Lafı uzatmamın nedeni, kötü kağıda basılmış olan bu Karaoğlan'ların mürekkebin az olması nedeniyle öte yandan aradan geçen yılların etksiyle kimi sayfaları oldukça solmuş, neredeyse zor okunuyor. Ben ham olarak taradım ve olduğu gibi paylaşıyorum.

Bundan sonra paylaşmayı düşündüğüm bir başka şahıs cildinde
15 Nisan 1964 yılı tarihli 11. sayıdan başlayan " Haftalık Resimli Kahramanlık Dergisi " adıyla " Kanlı Saltanat ", " Bizanslı Güzel Vasilisya", " Tek Gözlü Albız " ve " Asyayı Titreten Korku " isimli dört macera var. Semerkand Casusu'ndan sonraki macera olan ve benim çok sevdiğim " Buzlu Çöller Tilkisi " ne yazık ki bu seriden elimde bulunmuyor. Bu macerayı Akşam Gazetesinde okumuş olmam nedeniyle ayrı sevgim var.

Bir başka şahıs cildindeki maceralara şimdilik girmiyorum.

Ancak bundan sonra paylaşılacak fasiküllerde " Radyolu Polisler ", Suat Yalaz okuyucu köşesi, tefrika romanlar, spor sayfası,
" Red Kit ", " Bobizoros " dolgu olarak yer alıyor.

Karaoğlan'ı Türk çizgi roman okurlarına kazandıran
SUAT YALAZ şahsında
Türk çizgi roman yazar ve çizerleri ile
tüm çizgi roman tutkunlarına armağandır
Saygılarımla​

Moderatör tarafında düzenlendi:

kartal

Onursal Üye
17 Şub 2011
4,292
4,469
Canım kardeşim sağolasın,varolasın,senin zengin gönlüne nazar değmesin,ellerin dert görmesin.
Sevgili kardeşim herşeyin gönlünce olmasını dilerim,hoşçakal.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,645
Gaziantep
Suat Yalaz Usta kadar sizde saygıyı haketmiş bulunuyorsunuz.Emeğinize sağlık.Bu arada "küçük" bir istek;Yeşil Ejder'i(orijinal haliyle) proğramınıza almanız mümkün mü?

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,047
Sarıyer
Değerli üstadım, eline sağlık. Ben okumakta herhangi bir zorluk çekmedim, belki de taraması orjinalinden daha iyi olmuştur. Böyle bir dergiyi yaklaşık 50 sene sonra ilk halindeki gibi okuyabilmek için Vatikan'ın meşhur ışık, ısı ve nem korumalı kütüphanesinde saklanmış olması lazım.

Teşekkür ederim.

savok

Admin
30 Eki 2009
19,991
83,645
Kasımpaşa
"Buzlu Çöller Tilkisi"
ne kadar güzel bir macera ismi ve
ne yazık ki ben okuyamayacağım..
Benim için artık hiç bir şey eskisi gibi değil..
İlle de Buzlu çöller tilkisi..
Sen bir tanesin..
Sevgiler, saygılar..

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,515
Kaç kişide kaldı bu sayılar,
Kaç kişinin gönlüne düştü paylaşmak?
Kaç kişi sevindi deliler gibi...
Üstad!
Ellerine sağlık.seri sayende çok uzun bir yol aldı.
Teşekkürler her şey için..
(savok gibi mi yazdım ne!)

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,851
137,094
Derin bir ah mı çeksem,bu kitabı geç gördüğüme...
Yoksa bulduğum için oh mu desem...
Sendeki bu hazine hiç bitmesin...
Eline sağlık abi,teşekkür ederim.

bes5uc3

Süper Üye
11 Ara 2011
965
1,975
Kırşehirli
emeğinizi, azim ve gayretinizi ve paylaşma duygunuzu takdirle karşılayıp, teşekür edeim.

şu bir gerçek ki ortamınız bu kabil koleksiyonları elde etmeye uygun. ya da bu tür koleksiyonlara ulaşmakta hayli mahirsiniz. bu da biz okurlar adına bir sevinçtir.

bu koleksiyonlar bir değerdir. ne var ki içeriklere bir şekilde başka yayın evlerinin kitaplarında da ulaşılmaktadır. ancak o orjinalliğin kapak resimleri bir başka.

Sonraki yayınlar kapağında eski çizimler olsalar bile o nostaljiyi ve güzelliği vermiyorlar. olası oldukça edine bildikçe bu kapklı içerikleri yada sırf kapak koleksiyonları özellikle sizin başaracağınızı ummak ve beklemek istiyorum.

sali38tr

Onursal Üye
14 Nis 2009
586
2,829
Bir başka şahıs cildindeki maceralara şimdilik girmiyorum demişsin üstad ama o sayıları sabırla bekleyenlerden biride ben olacağım ellerine sağlık çokteşekkürler

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,069
kitap paylaşımı ve verdiğin bilgilere çok teşekkur ederiz.karaoğlan deyince sadece sabah gazetesinde yayınlanan 3 macerayı bilirdim.sonra öğrendim ki bayağı bir macerası varmış.forum sayesinde bunları okuma fırsatı bulduk.demem o ki güzel bir karaoğlan macera tespit listesi yapsak elbirliği ile ne güzel olur.

esteban

Yeni Üye
8 Kas 2011
12
12
Ustat - emekleriniz ve paylasimlariniz icin cok tesekkurler. Ama en buyuk tesekkuru Semerkand Casusu icin ediyorum.
Ne kadar uzun zamandir aradigimi bilemezsiniz. Bulamamis olmak belki de benim ayibim ama sayenizde gecmisime donebildim.
Saygilarimla

Kaya Ö

Onursal Üye
20 Şub 2011
223
1,032
Arkadaşlar Karaoğlan maceralarında dolgu olarak kullanılan Bobizoros ların çizeri kim?

Bu benim de çok merak ettiğim bir konudur. Gölge e-dergi no 94'deki (Temmuz 2015) Suat Yalaz söyleşisinden:
GÖLGE: Karaoğlan’ın içinde tek sayfalık maceralar vardı yabancı kaynaklı, Radyolu Polisler ve Dinozorus. Suat YALAZ: “Bunlar İngiliz çizgi romanları. Radyolu Polisler’in ve Dinozorus’un bir ajansı geldi ve bana Bu yayınların hakları bende, devam edemezsin” dedi ve yayınlamayı bıraktık.

Son düzenleme: