Popüler Tarih Dergisi- Temmuz 2000 - Sayı: 2

Doktor Kim

Aktif Üye
17 Mar 2011
326
13,863
Popüler Tarih Dergisi _ Sayı 02 _ Temmuz 2000 _ Dünya Yayın evi _ PDF​


adszpka.jpg
Popüler Tarih​

275 x 210mm boyutlarında olan dergi çoğunlukla 106 sayfaydı, tek tük bazı sayılarında sayfa sayısı arttırılmış 130 sayfa olarak basılmıştı. Dergi kuşe kağıda basılıyordu ve her sayfasında bolca renkli ve siyah beyaz resim, gravür ve fotoğrafa yer veriliyordu. İlk sayısı Haziran 2000 tarihinde çıkmıştı.

Dergi adından da anlaşılacağı gibi özel ilgi alanı tarih olmayan ama tarihle ilgili ilginç olay ve anekdotları merak eden bir okuyucu kitlesine hitab ediyordu. Akademik formattan oldukça uzak bir yapıya sahipti. Bu yönüyle klasik tarih dergilerinden oldukça farklıydı. Bilgiler okullarda okutulan kitaplardaki gibi kuru ve didaktik değildi, klişe bilgilere yer verilmemişti. Ortalama okuyucuyu sıkabilecek ayrıntılardan kaçınılmış, paragraflar hatta sayfalar tutan referanslara yer verilmemişti. Ama yeri geldiğinde küçük kutular içinde bibliyografya veya ilgili web adreslerinin linkleri veriliyordu. Bir konuya uzun uzadıya yer ayrılmıyordu, kapak konusu ve özel dosyalar haricindeki konular ortalama 2-4 sayfada veriliyordu, bu sayfaların da büyük bir bölümü konuyu destekleyen fotoğraf, gravür, çizim, harita, karikatür, minyatür vb ile dolduruluyordu. Kolay anlaşılır olan bu şekliyle basın dünyasında bir eksikliği de gideren dergi okuyuculara tarihi sevdirmeye çalışmış, bir bakıma önceki yılların popüler tarih dergileri olan Hayat Tarih ve Yıllarboyu Tarih gibi dergilerin yerini almıştı.

Zaman zaman VCD ve kartpostal gibi ekler de veren dergi hem aylık olarak bayilere dağıtılıyor hem de abone yolu ile okuyucusuna ulaştırılıyordu. 2007 Şubat ayında çıkan 78.ci sayısı ile yayınına son verdi. Gerçi web sitesinde ve bazı yayınlarda 79.cu sayısının çıkacağı ilan edilmişti hatta kapak resmi bile buralarda gözüküyordu ancak bu hiçbir zaman gerçekleşmedi.Popüler Tarih Dergisi _ Sayı 02 _ Temmuz 2000 _ Dünya Yayın evi _ 26 Mb Pdf:


ZamanGezgini
 
Üst