Jack Cole - Pin-up Art

ilhanx

Süper Üye
15 Ağu 2009
5,402
172
Jack Cole (1914 - 1958)
1940lar'da bir çizgi roman sanatçısı olarak, Cole'nin, sıkı son teslim tarihlerine karşı çalışıyor olan sayısız hikayeleri yazdığını durdur. Onun, çizgi romanları bıraktığı zaman — ve onun en iyisi, yaratma plastik adamını bildi — serbest yazarca yapılan bir karikatürist olarak yeni bir kariyer için, Cole, kendini sözcükler için zararına olmanın rahatsız konumunda buldu.
Büyük magazinlerin kapılarında ezmek, Cole, retten sonra reddi aldı, ve yanıtta, o, döndü, Humorama çizgisine, onun kurtarıcısı olarak magazinleri sindirir. Kızlar ve tıkaç magazin deviri, onun sağlam yerini tekrar elde etmek için Cole için mükemmel eğiten yer olmayı kanıtladı, ve tek bir panelin, karikatüristin yukarısını iğnelediği gibi onun sanatını geliştirmek. Cole, onun tıkaç yazı becerilerini bilemekte olabilirken, dişi formu sağlaması için onun yeteneği, şimdiden emsal olmadandı. Onun, "Jake" onun topluiğnesini çizgi filmlere imzayı atmasına rağmen, mürekkep-yıkamanın Cole'nin mükemmel kalemle yapılmış çizimleri ve buyurucu kullanımı — onun, eğlence düşkünü magazinine taşıdığı bir beceri — onun takma ismini ele verdi.
Onun quirky kalemle yapılmış çizimleri ve tensel suluboyalarla, Cole, Hugh Hefner'in rehberlik eden elinin altında, eğlence düşkününün büyük çadır karikatüristi olarak 1950ler'de yıldızlığa fırlattı, onun, 43 yaşında onun zamansız ölümüne kadar tuttuğu bir konum.
Pin-up : "Pin-up" genellikle, moda modellerinden ya da kadın oyunculardan seçili resimleri pop kültürü olarak kabul edilmiş ve bu türden fotoğrafların benzerlerinin boya ile resmedilmiş çizimlerine verilen bir isimdir. Pin-up terimi ilk olarak İngilizce diline 1941 ylında girmiş olmasına rağmen terimin kökeni 1890'lara kadar uzanmaktadır. "Pin up" resimleri, magazinlerden ya da gazetelerden kesilmiş resimler ya da kartpostal ve benzeri biçimlerde olabilirler. Ayrıca bu tür resimler çoğunlukla duvar takvimlerinde bulunmaktadırlar ve bundan dolayı da duvara raptiye ile tutturulmaktadırlar. Pin up teriminin Türkçedeki birebir karşılığı iğnelemek ya da raptiyelemektir. Ancak daha sonraları pin-up kızlarının posterleri de yaygın olarak basılmaya başlanmıştır. Birçok pin-up resmi, kendi dönemlerinin birer seks sembolü olarak görünen Şöhretler (Celebrity)dir. İlk pin-up kızları arasındaki en ünlülerinden biri Betty Grable'dır ve posterleri II. Dünya Savaşındaki nerdeyse tüm Amerikan askerlerinin soyunma dolaplarını süslemekteydi. Sanatsal olarak pin-up ise, çekici ve güzel bir kadının nasıl olması gerektiğine dair görüntü veren idealize edilmiş kadın resimleridir. Bu tip ideal kadınların ilk örneklerinden biri, Charles Dana Gibson tarafından yaratılmış olan ve daha sonra Gibson kızı olarak da anılacak olanıdır. Bu akım daha sonra bu alanda çok meşhur olacak olan Alberto Vargas ve George Petty gibi bir çok sanatçının yetişmesine yol açmıştır. Poster olarak basmaktansa, çizgi romanlarda, herhangi bir konuşma balonuna yer vermeksizin, karekterleri ya da belli bir olayı betimlemek için tek bir sayıda ya da yıllık içinde ayrılmış olan tam sayfa çizime de pin-up denmektedir.


co09lg.jpg


co10lg.jpg


co11lg.jpg


co12lg.jpg


co01lg.jpg


co02lg.jpg


co03lg.jpg


co04lg.jpg


co05lg.jpg


co06lg.jpg


co07lg.jpg


co08lg.jpg
 
Üst