Watchmen Hakkında Bilgi!

caretta

Onursal Üye
24 Ağu 2011
2,944
23,718
Kıbrıs
Arkadaşlar kusuruma bakmayın ama bu watchman nedir?Çizgiroman
ansiklopedisi bölümüne baktım yok.Yabancı dilde çizgi romanlara baktım yok.Bakunin'in açtığı konuya sorayım dedim;konu kilitlenmiş.
Başka forumdan baktım orada da yok.Hakan Alpin'in "Çizgiroman
Ansiklopedisi"ne baktım orada da yok.Benim bu watvhman'den sıdkım
sıyrıldı.Ben en iyisi Teks,Zagor,Kaptan Swing okumaya devam edeyim!!!

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Watchmen Eylül 1986 - Ekim 1987 yılları arasında yayınlanmış , İngiliz çizgiroman yazarı Alan Moore ve Amerikalı çizer Dave Gibbons tarafından yaratılan 12 sayılık eserdir. Kostümlü kahramanları karanlık bir soğuk savaş atmosferiyle birleştiren son derece gerçekçi bir öyküdür. Watchmen bekçiler anlamına gelir ve hikayedeki süperkahraman grubunu tanımlar fakat hikaye boyunca asla kendilerine bu şekilde hitap edildiğini görmezsiniz.

Aslında üzerine sayfalarca yazılabileceğim bir eserdir fakat heyecanını kaçırmamak için kısa tanıtımla yetiniyorum. Her çizgiroman severin kesinlikle okuması gereklidir , 12 sayının bir kitap haline getirildiği şekliyle Gereklişeyler tarafından türkçesi basılmıştır. Şu anda raflarda olduğu için forumda bulamazsınız.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul
Üstadım her ne kadar wikipedia'yı kaynak olarak kullanmaya karşı çıksam da Türkçe ilk elden en hızlı ulaşabildiğim kaynak wikipedi oldu. Onu aktarayım, sakin bir zamanda ben ya da başka dostlar daha doyurucu bilgiler koyacaktır buraya:

"Gözcüler(Watchmen), Alan Moore, Dave Gibbons tarafından yaratılmış 12 sayılık bir çizgi romandır. DC Comics tarafından 1986-1987 boyunca tek tek sayıları basılan eser, daha sonra sayılar birleşik bir şekilde tek bir kitap halinde basılmıştır. Watchmen'in temelleri, Moore'nin DC'ye sunduğu bir hikâye önerisi ile atıldı. Moore'nin sunduğu hikâye Charlton Comics'ten elde ettiği süper kahraman karakterlerini içeriyordu; bununla birlikte DC, Moore'nin sunduğu hikâye bu karakterleri daha sonrası için kullanılamaz kılacağından, Moore'nin orijinal karakterleri yaratmasını istedi.

Moore hikâyeyi hem süper kahraman imgesini incelemek ve yapısöküme uğratmak hem de çağdaş kaygı ve sorunları yansıtmak için bir araç olarak olarak kullanmıştır. Alternatif bir evrende, ABD'de geçmektedir. ABD ile Sovyetler Birliği'nin bir nükleer savaşa doğru sürüklendiği bir zamanda geçen hikâyede, kostümlü süper kahramanlar yasa dışı ilan edilmiş ve çoğunluğu süper kahramanlığı bırakmış, kalanlarsa devlet için çalışmaya başlamıştır. Devlet için çalışan süper kahramanlardan birinin öldürülmesiyle ve bu cinayetin araştırılmasıyla başlayan hikâye gerçekte çok daha büyük ve önemli bir komplonun keşfedilmesiyle devam eder.

Watchmen gerek konusu gerekse hikâye anlatım tarzıyla çizgi roman tarzı açısından önemli bir adım ve yenilik olmuş, gerek çizgi roman gerekse genel yazı ve sanat dünyasından takdir toplamış, 1989 yılında Hugo Ödülü'ne lâyık görülmüştür.[1]

2009 yılında filmi yapılmıştır. Film süre olarak da bir hayli uzundur. İzleyenler filmi çok beğenmiştir 2009 mart ayın sonunda Watchmen Türkçe'ye çevirilmişti"

İskenderunlu

Onursal Üye
29 Tem 2012
5,347
12,824
iskenderun-Hatay
Arkadaşlar kusuruma bakmayın ama bu watchman nedir?Çizgiroman
ansiklopedisi bölümüne baktım yok.Yabancı dilde çizgi romanlara baktım yok.Bakunin'in açtığı konuya sorayım dedim;konu kilitlenmiş.
Başka forumdan baktım orada da yok.Hakan Alpin'in "Çizgiroman
Ansiklopedisi"ne baktım orada da yok.Benim bu watvhman'den sıdkım
sıyrıldı.Ben en iyisi Teks,Zagor,Kaptan Swing okumaya devam edeyim!!!

Ben de aynen Caretta gibi düşünüyorum, google'dan bir bakayım neymiş bu Watcmen dedim, karşıma Fantastik Dörtlü benzeri hiç te alışık olmadığım sıkıcı bir mecmua çıktı(bana göre)..Ben de en iyisi Zagor'a Teks'e devam edeyim..

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
Ben de aynen Caretta gibi düşünüyorum, google'dan bir bakayım neymiş bu Watcmen dedim, karşıma Fantastik Dörtlü benzeri hiç te alışık olmadığım sıkıcı bir mecmua çıktı(bana göre)..Ben de en iyisi Zagor'a Teks'e devam edeyim..

Bence önyargılı davranmayın , bu hikayeyi forumdaki Gulyabani ve Profesör gibi daha çok fumetti seven ustalarımıza sorun , ne kadar methettiklerini görürsünüz.

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
V for Vendetta tarzı bişeydir diye biliyorum. Zaten konu Alan Moore'sa gerisi teferruattır :) Filmini izlemeyi düşünüpte bir türlü izleyememiştim.

Son düzenleme:

cobra

Süper Üye
23 Kas 2009
528
1,397
V for Vendetta tarzı bişeydir diye biliyorum. Zaten konu Allan Moore'sa gerisi teferruattır :) Filmini izlemeyi düşünüpte bir türlü izleyememiştim.

Filmini boşver abdullah yerini tutmaz :D. Aslında filmide fena sayılmaz ama affedilmez bir eylem yapıp sonunu değiştirdiler , yani filmdeki son uydurmadır.

V for Vendetta'da çok güzel ama bu bir seviye daha iyi (bence) , onun filmini önce izlemiştim ve çok beğenmiştim ama çizgiromanı çok daha iyi ve evet o filmde de çizgiroman bayağı değiştiriliyor :D .

abdullah

Çeviri & Balonlama
17 Nis 2011
1,377
3,552
Midgard
Filmini boşver abdullah yerini tutmaz :D. Aslında filmide fena sayılmaz ama affedilmez bir eylem yapıp sonunu değiştirdiler , yani filmdeki son uydurmadır.

V for Vendetta'da çok güzel ama bu bir seviye daha iyi (bence) , onun filmini önce izlemiştim ve çok beğenmiştim ama çizgiromanı çok daha iyi ve evet o filmde de çizgiroman bayağı değiştiriliyor :D .

V for Vendetta'nın da sonunu değiştirmişler sanırım filmde. İngilizcesini indirip sadece resimlerine bakarak okumuştum. Sonları farklıydı. Ama öbür türlü kill bill usülü 2 filmde pek hoş olmuyor açıkcası :D