Hıbır Sayı - 001

Melih41

Yönetici
4 Ağu 2012
3,698
47,914
Mizah dergilerinde Hıbır'ı fazla önemsememişiz.
Hıbır sayılarını gerekli çoğunluğa ve kaliteye getireceğiz..

29fwoaw.jpg

balkatan

Onursal Üye
5 Tem 2009
999
4,689
Gırgır 1. Hıbır 2. geliyor,
Benim sıralamamda.
Ben derim ki seriyi tamamlayalım.
Elimizden geldiğince.
...
Emek ve paylaşım için teşekkürler.

Gulyabani

Yönetici
15 Ara 2010
5,003
22,047
Sarıyer
Hıbır çıkalı 25 sene olmuş demek, daha dün gibiydi halbuki yılların Gırgır'ının tahtını sarsmaya aday olarak ortaya çıkışı. Çulsuz bir asistandım o yıllarda, nerede Kadıköye'e gidip 2 koca poşet çizgi romanla dönecek para ancak haftada 1 - 2 mizah dergisi alamaya yetiyordu bütçe; deyişleri dillere dolanan Cork, favorim eşek herif, en kahraman Rıdvan, yavrum Mithat ve çırak Mirzat için her hafta yolunu gözler olmuştum.

Teşekkürler, üstat.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Hıbır çıktığında bir süre almaya devam
etmiş fakat çok ta gönülden bağlanmamıştım.
Katı bir Oğuz Aral'cıydım o zamanlar.
Henüz "gereksiz tarama" yapmadığım zamanlardı...
Teşekkürler üstadım.

12 Şub 2010
15,006
543,717
Hıbır çıkalı 25 sene olmuş demek, daha dün gibiydi halbuki yılların Gırgır'ının tahtını sarsmaya aday olarak ortaya çıkışı. Çulsuz bir asistandım o yıllarda, nerede Kadıköye'e gidip 2 koca poşet çizgi romanla dönecek para ancak haftada 1 - 2 mizah dergisi alamaya yetiyordu bütçe; deyişleri dillere dolanan Cork, favorim eşek herif, en kahraman Rıdvan, yavrum Mithat ve çırak Mirzat için her hafta yolunu gözler olmuştum.

Teşekkürler, üstat.

En sevdiğim çizerler Hıbır'cı olunca iki arada bir derede kalmıştım. Bir yandan da Latif Demirci'den, Ergin Ergönültaş'tan da kopamıyordum. Öyle dağılmışlardı ki sevdiğim çizerler, hangi mizah dergisine para yetiştireceğimi şaşırmıştım.

Cep durumuna göre bazen hepsini, bazen bir ikisini alabiliyordum ve bu da beni öfkelendiriyordu. Bölünmenin iyi bir şey olmadığına karar vermiştim.

Sevgili Nadir'in saydıkları aynen benim için de geçerliydi. Ama sevgili doktorumla bu konuda ayrı düştüm:) maalesef. Avni beni bayıyordu artık ve okuma sıramın sonlarındaydı. Eşşek Harif ve Cork birinci sıradaydı Zalim şevki ve Kelek Osman'la birlikte. muhlis Bey ve Yavlum Mithat sinirlenerek okuyup vazgeçmeyi başaramadığım:D bir tik haline gelmişti. Ve daha bir çokları..

Hıbır'la tanışma sayımı ikram ettin sevgili usta. Sağol, sağol...

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,440
hiçbiryerde :)
Yukarıdaki anıları yazarken dergiye bakmamıştım.
Şimdi baktım ve neler gelip geçmiş düşündüm:

Günahıyla, sevabıyla rahmetli Oğuz Aral'ı boşuna hatırlamamışım.

Yıllar önce ölenler ne için öldüler, kahroluyorum:

Uğur Durak Raka Raka Rak'ın kitabını bir iki yıldır biliyorum
ama daha ilk Hıbır'da olduğunu hiç hatırlayamadım:

Pişmiş Kelle'de en sevdiklerimden biriydi,
gerçi Pişmiş Kelle ailem gibiydi, hiç birini ayırmam:

Sonuç olarak Hıbır hakkında boş konuşmak doğru olmaz,
açıp okuyan görür ki bu dergi insana hayat veriyordu:

saygılarımla üstat...