Heavy Metal Türkiye - Sayı 2

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Bu dergi Türkiye'de neden tutmadı ? Türk Heavy Metal okuru Atlas ve Akmar Pasajı başta olmak üzere dadandığı sahaflardan elde ettiği Fransızca ve İngilizce sayılara çoktan doymuş muydu ? Zamanlama mı yanlıştı ? Okura pahalı mı gelmişti ? Doyurucu değil miydi ? Sizin bu konuda dikkate alınır bir bilginiz ya da en azından bir teoriniz vardır. Okuduğumda Gorbaçov'un alnındaki lekeyi sofra beziyle silip "I Knew it!" diyerek bakışlarını kameraya çeviren Leslie Nielsen gibi heyecanlanmak isterim Sayın Tayyare.

Paylaşımınız için teşekkür ederim...

toxine

Onursal Üye
11 Mar 2013
997
3,280
Tespit edilemedi

İlk sayısını incelemiştim. Bence güzel bir dergiydi. Ancak 2011 yılında
asgari ücretin net 658,95 TL olduğu için o günün parasıyla 18 TL bence
dergi için fazla idi. Yani bugün bu derginin fiyatı 60 TL civarında gibi
olur ve yine satmazdı. Yani işin ucu biraz ekonomiye bakıyor. Hesaplı bir
fiyat olsa belki az biraz şanslı olabilirdi. Alım gücü ve okuma alışkanlığının
düşük olması vs...

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,236
Bu dergi Türkiye'de neden tutmadı ? Türk Heavy Metal okuru Atlas ve Akmar Pasajı başta olmak üzere dadandığı sahaflardan elde ettiği Fransızca ve İngilizce sayılara çoktan doymuş muydu ? Zamanlama mı yanlıştı ? Okura pahalı mı gelmişti ? Doyurucu değil miydi ? Sizin bu konuda dikkate alınır bir bilginiz ya da en azından bir teoriniz vardır. Okuduğumda Gorbaçov'un alnındaki lekeyi sofra beziyle silip "I Knew it!" diyerek bakışlarını kameraya çeviren Leslie Nielsen gibi heyecanlanmak isterim Sayın Tayyare.

Paylaşımınız için teşekkür ederim...

Öncelikle esas ben teşekkür ederim. :)

Bence çok ilginç nedenleri yok. Diğer bütün 3-5-8 sayılık dergiler ve çizgi roman serilerinde olduğu gibi temelinde ekonomi yatıyor sanırım.

Ve tabi "kitle nerede?" sorusunun cevabının "dağa kaçtı" olduğu bir dönem söz konusu. Sene 2011, yazılı basın, özellikle periyodik yazılı basın yavaş yavaş hayattan elini eteğini çekmeye (çekmek zorunda kalmaya) başlamış çoktan. Üstelik "kitle" öncesinde bile hep kısıtlı, hep az sayılı, çünkü hobi lüks, çünkü hobi çocuk işi, çünkü hobi ciddiyetsizlik, çünkü hobi adam olamamışların, adam olmuşları aşağılama yöntemi...

Kısacası çok da değişik bir durum söz konusu değildi. Olağan şüpheliler yani :)

Ek olarak bu derginin sıralı liste sayfasında şöyle bir notum da var:

"Derginin (kitabın?) ilk sayısını elime büyük bir heyecanla almış ancak hayal kırıklığına uğramıştım. Bildiğimiz Heavy Metal ile pek ilgisinin olmaması belki kabul edilebilir olsa da, bitmediği açık olan hikayelerin dergideki son karesine "son" yazarak, "tam macera" havası yaratıp, okuyucunun zekasıyla alay etmeleri hiç de yenilir yutulur değildi. "Yetişkinler İçin Tam Macera Çizgi Roman Albümü" alt başlığı/sloganı ile çıkan bir derginin kapağındaki "13+" ibaresi zaten abesle iştigal ama, hiç olmazsa "tam macera" kısmı yalan olmasaydı..."

Yani "kitle" orada olsaydı bile, bu dergi "neredeydi" acaba? :D

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,616
İzmir
"Derginin (kitabın?) ilk sayısını elime büyük bir heyecanla almış ancak hayal kırıklığına uğramıştım. Bildiğimiz Heavy Metal ile pek ilgisinin olmaması belki kabul edilebilir olsa da, bitmediği açık olan hikayelerin dergideki son karesine "son" yazarak, "tam macera" havası yaratıp, okuyucunun zekasıyla alay etmeleri hiç de yenilir yutulur değildi. "Yetişkinler İçin Tam Macera Çizgi Roman Albümü" alt başlığı/sloganı ile çıkan bir derginin kapağındaki "13+" ibaresi zaten abesle iştigal ama, hiç olmazsa "tam macera" kısmı yalan olmasaydı..."

:
İlk sayıyı büyük bir merakla indirip okumaya başladım.
Lakin ne yazık ki sizin dediğinizde haklı olduğunuzu gördüm.

Yeni sayı için teşekkürler.

GüvenGüven

Süper Üye
19 Ocak 2010
1,093
5,323
Bandırma
Eseri baştan sonra okudum. Doksanlı yılların LeMan'ından Galip Tekin mi okudum, Kenan Yarar mı okudum, üniversite rock klübü fanzini mi okudum, yoksa Nuri Kurtcebe ve Ferhan Şensoy parasız kalınca kaleme mürekkebe sarılmışlardı bir dönem; onu mu okudum ne okudum ben de anlamadım.

Derginin hem fiziki hem de görsel yapısının Avrupalı kardeşlerinin çok gerisinde kaldığı su götürmez bir gerçek. Gözler sayfa aralarında ister istemez Bilal, Serpieri, Manara, Brom arıyor... Sayfa aralarına bir "fıs" Tayyar Özkan sıkılması yeterli gelmemiş. Uzun lafın kısası;

.

KARAOĞLAN

Onursal Üye
2 Şub 2010
3,004
20,640
Gaziantep
4 Sayı çıkmıştı.
Zamanında tümünü %75 indirimle almıştım.
Ama dergileri beğenmedim.
Yabancı yayınlar daha iyi gibi.
Taramaya üşenmiştim.

Ellerine sağlık.