Hayat Mecmuası - 1965 / 39 [23 Eylül 1965]

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Hayat Mecmuası - 1965 / 39
[23 Eylül 1965]
150 Kuruş
48 sayfa, CBR

hayatmecmuasi196539kapak.jpg

Sıralı Liste

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Mükemmel tarama ile olağanüstü bir arşiv oluşuyor. Aynı zamanda unuttuklarımızı da hatırlıyoruz.. Hepimizde iyi kötü dolma kalem vardı.. Ancak kırmızı mürekkep için ikinci bir dolma kaleme ihtiyaç olurdu ki o da her evde bulunmazdı.. Teşekkürler üstad..

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,702
İstanbul
Sevgili Scanfan, umarım elinizde 80'lere ait "Hayat" ve "Ses" dergileri vardır. Zira her gün bunun için dua ediyorum.. :) Bu güzel çalışmalarınız için tekrardan teşekkür ederim..

12 Şub 2010
15,006
543,639
Yıllar sonra bile okunmaya değer niteliğiyle Hayat gerçekten çok kaliteli bir mecmua.

Sevgili scanfan'a bunu tekrar hatırlattığı için sonsuz teşekkürler

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,791
4,704
Doğrusu gençliğimde bu tür dergileri pek okumazdım. Şimdi ise nostalji
eşiğinde o yıllara dönüyorum. Harika iş çıkarıyorsun "scanfan" . Yalnız pdf olsa
daha kullanışlı oluyor. Hele Varlık Yayınları için sakın pdf'den vazgeçme neolur.
cbr'yi pdf'ye çevir deme sakın. Beceremem inanın. Emeğine ve paylaşım isteğine
çok teşekkür ede
rim.

dedo11

Onursal Üye
8 Nis 2013
1,791
4,704
Gençliğimizde pek benimsemezdik bu tür dergileri. Daha önceki iletimde buna değinmiştim. Genellikle ev hanımlarına hitap eden bir dergi idi. Ama Bunca yıl sonra bana öyle çok şey anlatıyor ki ! Bakın bu sayıdan hangi yazıları hemen okudum. Aşağıda ilgimi çeken yazılar ve sayfa numaraları gösterilmiştir :
Hayat Haftalik Mecmua Sayi 39 23 Eylul 1965 48s cbr Dergi
[ - Keşmir Dramı : s:8-11
- Hollywood çıplaklığı Seçti ! : s.12-15
- Turistik Tesis : Galata Kulesi : s.16-17
- Salvador Dali Şarlatan mı dahi mi ? : s.18-19
- Elif Naci : Çocuk Padişahlar 3 : Genç Osman : s.20-21
- Hikmet Feridun Es : Kaybolan İstanbul'dan Hatıralar :
Eski Deniz Hamamları : s.23-26
- Zeynep Birsel ( Yazı ve fotoğraflar ) : NATO'nun Milletlerarası Gençlik Kolu
Seminerine katılan bir Türk kızı anlatıyor :
Bikinili Seminerde Kıbrıs Konusu Tartışıldı. s:28-29
- Ev Kadını ( Sayfası ) : s.33
- Haftalık Hayat Ansiklopedisi : s.38
- Hayat'ın Hikayesi : William B Anderson ( Çeviren : Öz Dokuman ) :
İdam Günü : s.42-43 öykü
- Bir Mahmut Moralı Vardı ( Tiyatro oyuncusu'nun ardından ) : s.44-45 ]

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Doğrusu gençliğimde bu tür dergileri pek okumazdım. Şimdi ise nostalji eşiğinde o yıllara dönüyorum. Harika iş çıkarıyorsun "scanfan" . Yalnız pdf olsa daha kullanışlı oluyor. Hele Varlık Yayınları için sakın pdf'den vazgeçme neolur.
cbr'yi pdf'ye çevir deme sakın. Beceremem inanın. Emeğine ve paylaşım isteğine
çok teşekkür ede
rim.

Sayın "dedo11", metin ağırlıklı dokümanların pdf, görsel ağırlıklı olanlarınsa cbr formatında olması daha uygun gibime geliyor. Zira pdf formatında (OCR-Optik Karakter Tanıması- yapılması kaydıyla) kelime aratması vb. yapılabiliyor. Zaten ben pdf'leri "üstte görüntü-altta text" formatında kaydediyorum. Böylece hem kitabın orijinal görselliği muhafaza edilmiş oluyor hem de sayfa altında tekst özellikleri kalıyor. Ancak pdf formatında, en iyi kalitede kaydedilse bile görsellerin (fotoğraf, grafik) kalitesinde bir azalma meydana geliyor. Çizgi roman, grafik eserler vb gibi sadece görsellerden oluşan (veya metinlerin çok önemli olmadığı, yani belgede metin aratmasının gereksiz olduğu) dokümanların cbr formatında olması daha uygun. Bir de cbr ve cbz (aslında rar ya da zip sıkıştırmalı jpg dosyalarıdır) indirenler tarafından tekrar kolayca düzenlenebilirler. Pfd dosyalarını da düzenlemek mümkündür ama hem "adobe"nin pahalı programları hem de biraz deneyim gerektirir (basit pdf reader'larla editing yapılamıyor). Dergiler ise her iki formatta da (yani hem cbr, hem de pdf) düzenlenebilir. Zaten web'de pdf olarak sunulan dergilerin çoğunda sadece görüntü vardır, arka plânda txt yoktur (OCR zaman alıcı olduğu için her halde). Ben Hayat'ları görüntü kalitesi kaybı olmaması için cbr formatında sundum. Bunlar "FineReader" gibi programlarla kolaylıkla pdf'ye çevrilebilir. Tersi olsaydı daha çok kalite kaybı yaşanacaktı.

Ayrıca dergileri beğendiğiniz ve benimsediğinize sevindim. İçeriğini de güzel özetlemişsiniz, katkınız için teşekkürler.

Not: "FineReader"la cbr'yi pdf yapmak çok kolay. cbr'yi rar olarak açmanıza bile gerek yok. Program cbr dosyasını görüntü dosyası olarak tanıyor, tek tıkla açıyor. Açtıktan sonra hiç OCR yapmadan (vakit kazanmak için) "görüntüleri kaydet" ("Belgeyi kaydet" değil) seçeneğini kullanın (çoklu sayfa işaretli olacak) bu kadar basit. Bu şekilde görüntü kaybı da minimum oluyor, dosya boyutu %40 filan azalıyor.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,466
Mükemmel tarama ile olağanüstü bir arşiv oluşuyor. Aynı zamanda unuttuklarımızı da hatırlıyoruz.. Hepimizde iyi kötü dolma kalem vardı.. Ancak kırmızı mürekkep için ikinci bir dolma kaleme ihtiyaç olurdu ki o da her evde bulunmazdı.. Teşekkürler üstad..

Mürekkepleri unutmamak lazım, gerçi şimdide kullanılıyor ama eskiden dolmakalemler acaip olurdu.