Hayat Mecmuası - 1965 / 27 [1 Temmuz 1965]

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Hayat Mecmuası - 1965 / 27
[1 Temmuz 1965]

hayatmecmuasi196527kapak.jpg
hayatmecmuasi196527i.gif

Sıralı Liste

Son düzenleme:

baybora

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
16 Şub 2012
892
4,652
İzmir
Görünüşte magazin dergisi gibi olan Hayat dergisi, aslında bana göre çok değerli tarihi değerleri ve o yılların unutulmaz anılarını hatırlatan mükemmel bir dergi. Adı gibi hayatımızı anlatan bir zamanlar hiç alamadığım bir dergi idi.
Bu güzel dergileri bizlerle buluşturmaya devam ettiğiniz için çok teşekkürler sayın scanfan.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
zaman kapsülü

Görünüşte magazin dergisi gibi olan Hayat dergisi, aslında bana göre çok değerli tarihi değerleri ve o yılların unutulmaz anılarını hatırlatan mükemmel bir dergi. Adı gibi hayatımızı anlatan bir zamanlar hiç alamadığım bir dergi idi. Bu güzel dergileri bizlerle buluşturmaya devam ettiğiniz için çok teşekkürler sayın scanfan.

Size katılıyorum. Benim için de bir "zaman kapsülü" gibidir bu tür eski dergiler. Özellikle de reklam sayfaları dergilerin yayımlandıkları dönemin adeta bir özetini sunarlar bizlere. O zamanki tüketim alışkanlıkları vb hep ilgimi çekmiştir. Kitap paylaşımlarının ilk yılllarında bazıları bu reklam sayfalarını ayıklarlar öyle sunarlardı paylaşıma. Oysa asıl ilgi çekici olan sayfalar onlardı. Demek çoğunluk benim gibi düşünüyormuş ki bu alışkanlıklarından çabuk vazgeçmişlerdi.

"Zaman kapsülü" olayına bir örnek: 1950'li yıllarda sigaranın sağlığa zararları üzerinde çok durulmuyordu (zararları bilinmiyordu demiyorum, malum sebeplerden tüketicilere açık edilmiyordu) dolayısıyla sigara reklamlarına doktorlar, diş hekimleri, sporcular, sinema sanatçıları, hattâ Ronald Reagan (başkan olmadan önce, ama senatördü o zaman da) bile çıkıyordu. Bugün böyle bir şeyi hayal etmek bile mümkün değil. Burada yarım asır öncesine ait dergilerde yer alan sigara reklamlarından dört örnek var.
nllersigarareklamlarnda.jpg

Son düzenleme:

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Çizgi Diyarında da olmasını çok istediğim dergilerin başında gelir Hayat'lar..
Düşünsenize reklamları, yazıları ve diğer ekleri ile ne arşiv oluşur..
Belki bir gün..
Saygılarımla..

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,488
Bu dergilerin nete taşınması bile bir olay bence, arkadaşlarımızın dediği gibi hem tarihi açıdan hem reklamlar açısından önemli.

Bir zamanlar sanki daha fazla yayın ve dergilere önem veriliyormuş. Bir sürü olayları onlardan takip edebiliyorlarmış. Şimdi ise yaz google amcaya ne bulursa sana onla yetiniyoruz.

Yarın bir gün bunları yükleyenlere umarım birileri içindende olsa teşekkür eder.

Gerçekten nadir ve bi okadar da ederi bulan eserleri paylaştığınız için teşekkürler.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879
Çok güzel dergiler.
Dönemin önemli magazin dergileri.
Paylaşımların için teşekkür ederim.

hadon

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
10 Mar 2010
3,056
9,085
Kastamonu
Scanfan, sevgili dostum; alıştırmayın bizi... Yol yakınken dönün...

Bu Hayat Mecmuası, "Türkiye'nin yakın tarihi" demek... Nostalji sözcüğünün az çok bir anlam ifade ettiği herkesi çekecek bir şeyler vardır içinde...

Ya alıştırmayın, ya da belli bir dozda vermeye devam edin; yoksa günaha girersiniz... :)

HACILI

Onursal Üye
14 Kas 2012
2,170
7,981
60 lı yıllardan beri okuduğum bir dergi idi.
Hangi yıllar olduğunu hatırlayamadım bir ara
ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER
Çizgi romanı tefrika edilmişti. Hatırlayan var mı tarihini arkadaşlar..?
Bir ara yayın durmuş 70 li yıllar sonu ve ya 80 li yıllar başında tekrar yayınlanmaya başlamıştı.
Öğrenciydim ve tekrar almaya başlamıştım.
Eski tarihli bu paylaşımlar için size ve
Yeniden tarayarak, paylaşıma başlayan Murtaza bey dostumuza teşekkürlerimle...

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
60 lı yıllardan beri okuduğum bir dergi idi.
Hangi yıllar olduğunu hatırlayamadım bir ara
ALİ BABA VE KIRK HARAMİLER
Çizgi romanı tefrika edilmişti. Hatırlayan var mı tarihini arkadaşlar..?
Bir ara yayın durmuş 70 li yıllar sonu ve ya 80 li yıllar başında tekrar yayınlanmaya başlamıştı.
Öğrenciydim ve tekrar almaya başlamıştım.
Eski tarihli bu paylaşımlar için size ve
Yeniden tarayarak, paylaşıma başlayan Murtaza bey dostumuza teşekkürlerimle...

Sayın "HACILI", "Ali Baba ve Kırk Haramiler" Hayat Mecmuası'nda 21 Ekim 1960 tarihli 43. sayıda tefrika edilmeye başlamış, 2 Mart 1961 tarihli 10. sayısındaki 20. bölümle birlikte tefrika sona ermiş. Çizgi diziyi Orhan Büyükdoğan hazırlamış.

Hayat Mecmuası ilk çıktığı yıl olan 1956'da 11 sayı çıktıktan sonra yayınına ara verdi. Nedeni ithal gelen tifdruk kağıdının temin edilememesiydi. 6,5 ay sonra, 28 Aralık 1956'da İzmit Kağıt Fabrikası yerli tifdruk kağıdı üretmeye başlayınca dergi tekrar basılmaya başladı. Hayat Mecmuası sadece tifdruk tekniğiyle basılıyordu ve her kağıdı kullanamıyordu. İleriki yıllarda da yayınına ara verdi mi, pek hatırlamıyorum, belki vermiştir.

Sevgiler.