Hayat Mecmuası - 1965 / 46 [11 Kasım 1965]

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Hayat Mecmuası - 1965 / 46
[11 Kasım 1965]

10 Kasım Münasebetiyle

hayatmecmuasi196546kapak.jpg

1965 yılının 10 Kasım sayısı. Hayat Mecmuası her 10 Kasımda olduğu gibi ölümünün 27'nci yılında da Atatürk'ü kapak yapmış. İç sayfalarda Ruşen Eşref'in 1927'de bir gazetede çıkan yazısının özeti aktarılmış, yazının başlığı: "Teşrif Günü". Ruşen Eşref, Atatürk'ün 8 yıl ayrı kaldığı İstanbul'a ayak bastığı 1 Temmuz 1927 günü onu adım adım takip edip izlenimlerini kaleme almış.

Amerikan "LIFE" (onun da Türkçesi "Hayat") dergisine öykünerek 1956'dan itibaren çıkmaya başlayan haftalık "Hayat Mecmuası" yılda 52-53 defa basılıyor, fasikül sayıları yılbaşlarında tekrar 1 numaradan başlıyordu. Yüksek tirajlı derginin bir özelliği de Türkiye'de "tifdruk" sistemle baskı yapan yegâne dergi grubuna ait olmasıydı (Yapı Kredi Bankası'na bağlı). Aynı yayınevinin çıkardığı diğer dergilerle (Ses, Hayat Tarih vb) birlikte Türkiye'de "tifdruk" sistemle basılıyorlardı. Kaliteli kağıt gerektiren özel bir baskı sistemi olan "tifdruk" baskıyı sadece bu yayınevi kullanıyordu. Eski dergilerin renklerinin halâ solmadan kalması ve o zamanlardan kalan birçok "ofset" baskının aksine fotoğraf baskılarında tramların (noktaların) gözükmemesi, dolayısıyla baskıların fotoğraf kağıdına basılmış gibi görünmeleri bu yüzdendir. Çok yüksek tirajlı bir dergi olduğu ve zamanında hemen her eve girmiş olduğu için aradan 50 yıl geçmiş olmasına rağmen eski sayılarına (özellikle ciltlerine) eski kitapçılarda her zaman rastlanır ve bu nedenle ehven fiyatlıdırlar.

Not: "Mecmua" sözcüğü, Arapça "derlenmiş" anlamına gelen "macmÅ«"dan Türkçeye girmiş, derleme yani "dergi" anlamına geliyor. Bu sözcük şimdilerde kullanılmıyor. İşin ilginç tarafı "dergi"nin İngilizce karşılığı olan "Magazine" kelimesi de Arapça "ambar", "depo" anlamlarına gelen "mahzen"den geliyor! ("Hazine" sözcüğü de bununla ilintili)

Sıralı Liste

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,364
141,482
Anlamlı günde 2 nci anlamlı bir paylaşım için teşekkürler. Dün gece tam sitede hiç hayat mecmuası yok derken 1 ncisi arkadaşımız tarafından siteye yüklendi. Teşekkürler.

Hones

Guest
11 Nis 2009
3,048
10,047
Kütüphanemde takım olarak mevcut olan bu derginin kalite ve içeriğine bugün bile erişilememiştir.

Sevgili scanfan , kütüphanenizdeki Hayat dergisini bizimle paylaştığınız için çok teşekkür
ederim. Hiç yok derken iki adet oldu , belki başka paylaşımlar sayesinde sayı ileride artabilir...

12 Şub 2010
15,006
543,642
Babamın sektirmeden her hafta alırdı. Tam kolleksiyonu vardı. Ortaokulda okurken tüm kolleksiyonu okumuştum. Hikmet Feridun Es 'in seyahat anılarıyla dünyayı gezmiştim. Şevket Rado'nun yazıları, Holloywood 'dan son haberler, ilginç yazılar, pırıl pırıl net fotoğraflar, bulmacası ile o dönem aylarca zamanımı zevkle geçirmemi sağlamıştı Hayat.

Teşekkürler scanfan.