Epileptic - DAVID B. (grafik roman)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Epileptic
L'Ascension du haut mal
(Fransızca özgün adı)

İngilizce
Otobiyografik grafik roman
Pantheon Books, New York, 2005
David Beauchard (David B.)
366 sayfa, 162 MB, CBR

Fransızcadaki orijinal adı "L'Ascension du haut mal". İngilizce kaynaklarda bu Fransızca başlığı parantez içinde "büyük kötülüğün ortaya çıkışı-tırmanışı" filan diye çevirmişler, ama bu tıbbi bir terim olduğu için bu çeviri ilk anda bir şey ifade etmeyebilir. "Haut mal" ya da "grand mal" sara (epilepsi) hastalığındaki ağır nöbetlere verilen addır (bir de "petit mal" nöbetler vardır). Aslında parantez içindeki çeviri çok da manasız sayılmaz, zira sara hastalığını tarif eden "haut mal" arkaik bir terimdir ve "büyük kötülük" veya "büyük hastalık" anlamına gelmektedir. Artık onun yerine daha çok "grand mal" kullanılmaktadır. Kitap İngilizce'ye çevrilirken daha anlaşılır bir başlık verilmiş: "Epileptic" yani "sara hastası". Bu otobiyografik grafik romanın konusu da yazarın çocukluğunda sara hastası olan kardeşiyle olan ilişkilerini anlatmaktadır. Yazarın epilepsi hastası erkek kardeşinin geçirdiği şiddetli ve inatçı nöbetler aileyi çareyi "alternatif tıp"ta aramaya yöneltir. Aile bu hastalıktan muzdarip olanların oluşturduğu ve alternatif tıp yöntemlerinin uygulandığı bir komüne katılır. Burada sanatçı kendini tamamen çizgi romana verir, çocukların korku ve fantezileri bu çizgilere yansır. Kitap aralarında "Ignatz" ödülünün de olduğu birkaç ödül kazanmış. Bu grafik roman ilk kez Fransa'da 1996-2003 yılları arasında "L'Association" yayınevi tarafından 6 bölüm halinde basılmış. İlk üçü Fantagraphics tarafından İngilizce'de de yayımlanmış. Burada bulunan 6 bölümü de içeren eksiksiz İngilizce versiyon Pantheon tarafından basılmış. Çizer David Beauchard "David B." mahlasını kullanmaktaymış

744v84i.jpg

Kendi açılan parçalı rar dosyası.İkisini de indirdikten sonra Part 1'i açmanız yeter.
(filepi)
(filepi)

(Sendspace)
(Solidfiles)

IB5fi3T.jpg

Son düzenleme:

hggurak

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
8 May 2015
1,132
8,143
İstanbul
Sevgili dostum ellerine sağlık...
Yabancı dilim olmasa da, çizgiler ilginç geldiği için indireceğim;
ancak oldum olası bir siteden .exe uzantılı dosya indirmek tereddüt ettirmiştir beni... Linkleri siz verdiğinize göre bir sıkıntı yoktur umarım.

Son olarak şunu söylemeden geçemeyeceğim: Paylaşımlarınızın kendisi kadar ilginç olan tanıtım yazılarınıza hayranım... Sadece onları okumak bile büyük keyif veriyor bana...

Sevgiler, saygılar...
.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Sevgili dostum ellerine sağlık...
Yabancı dilim olmasa da, çizgiler ilginç geldiği için indireceğim;
ancak oldum olası bir siteden .exe uzantılı dosya indirmek tereddüt ettirmiştir beni... Linkleri siz verdiğinize göre bir sıkıntı yoktur umarım.

Son olarak şunu söylemeden geçemeyeceğim: Paylaşımlarınızın kendisi kadar ilginç olan tanıtım yazılarınıza hayranım... Sadece onları okumak bile büyük keyif veriyor bana...

Sevgiler, saygılar...
.

Sevgili "hggurak" dostum, exe dosyasını rahatlıkla açabilirsiniz, zira onu ben oluşturdum, başka bir siteden aktarmadım. Zaten "rar.exe" dosyasıdır. Kitabı yüklediğim "filepi" sitesi malum 100 MB üzeri dosyaları kabul etmiyordu. Bu grafik roman ise 162 MB olduğu için mecburen winrar'ı kullanarak iki parçaya böldüm. Bölerken seçimlik olarak "otomatik açılsın" seçeneğini işaretleyince ilk dosya exe şeklini almış. Rar yaptığım jpeg dosyalarında ise zaten zararlı olmaz diye biliyorum ben. Aslında haklısınız, ben de exe doyalarına hep kuşkuyla bakmışımdır. Ama özellikle e-maillere dikkat edin, exe dosyasını başka şekillere kamufle ediyorlar (phishing) "hesabınızı kontrol etmek için aşağıdaki linke, mail ekine vb tıklayın" filan diyorlar. Tıkladınız mı bittiniz demektir.

Bu arada, iltifatlarınıza teşekkür ederim. Bu tür kitapların grafikleri bile çok cezbedici oluyor. Örneğin Fransızca bilmememe rağmen bazı Frankofon albümleri muhafaza etmemim sebebi de bu.
Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. "Kiralık" adlı resimli romanı da heyecanla ve sabırsızlıkla beklediğimi bir kez daha ifade ediyorum.

Son düzenleme:

bazilisk

Yeni Üye
3 Nis 2009
46
43
Yakın zaman önce alternatif çizgi romanlar çıkarmaya başlayan yeni bir yayınevi olan Karakarga tarafından türkçesi basılacak. Ghost World kitabını da bastılar, okumanızı tavsiye ederim. Bir de aylık dergi Karakarga çıkardılar.
Kitaplar ve dergilerde karakarga.com sitesinden %40 indirim var.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

"Karakarga" yayınevi Epileptik'i Türkçeleştirmiş. Satın alarak destek olabiliriz. Üstelik İngilizcesini ilerletmek isteyenler buradaki orijinaliyle bir arada okuma yapabilirler. Sayın "bazilisk"in dediği gibi henüz satışa verilmemiş galiba. İdeefixe'de ve D&R'da bulamadım örneğin.

TTU0PcL.jpg

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Bu grafik roman ilk kez Fransa'da 1996-2003 yılları arasında "L'Association" yayınevi tarafından 6 bölüm halinde basıldı. Ortalama yılda 1 kez çıktı.

TH2sag2.jpg

2011 yılında orada da bütün macera ayrıca tek bir ciltte çıktı (integrale)

WTlCYnv.jpg