Forumlarda Yükselen Yeni Değer

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Çizgi Diyarı insanlara bugüne kadar güzel şeyler yaşattı.Çizgi roman sevdalısı on binlerce insan hayranı olduğu çizgi romanlara kolaylıkla sahip oldu,okudu,arşivledi,geçmiş yeniden hafızalarda tazelendi.:)

Site yönetimi kısa bir süre önce bence çok doğru bir karar alarak sitedeki bazı bölümleri kaldırdı.

Benim teklifim şu;

Şu sıralar peş peşe e kitap forumları açılıyor.Sanırım gelecekte bu forumlar çok tutacak.

Daha önce bir vesile ile söylemiştim.Site'deki 80'li yıllar bölümü de kaldırılıp site tamamen çizgi roman ve e kitap forumu haline getirilsin.

E kitap bölümünün başlıkları artırılsın.:p

İnternette e kitap paylaşımı hızla gelişiyor.Pek çok forum yöneticisi bu gelişimin farkına vardığı için özellikle e kitap bölümlerini geliştiriyorlar.Forumlara büyük bir işlevsellik kazandırılıyor.Kitap analizleri ön plana çıkıyor.Üyeler arasındaki tanışma kaynaşma artırılıyor.

Çizgi Diyarı bu yeni trende uygun olarak yeniden düzenlenmeli diye düşünüyorum.:)

jamaican

Kıdemli Üye
23 Eki 2011
101
44
konya
haklısın hocam fakat kafamı karıştıran şey e-kitapta telif hakkı olayı. kitabı tanıtacak mıyız? paylaşacak mıyız?

çizgi roman paylaşıp indirdiğimiz doğru ama bu daha farklı sanki.

konu hakkında fazla bilgim yok aydınlatırsanız sevinirim.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
İlgin için teşekkür ederim sayın jamaican,

Telif hususunda bütün dünyada en dikkatli olan ülke Fransa.Diğer ülkelerin hiç birinde doğru düzgün takip yapılmıyor.Fransızları da aslen Fransız olmayanlar zora sokuyorlar.Özellikle film ve dizilere her yerde rahatlıkla ulaşmak mümkün.

Pek çok internet sitesi artık arşiv hizmeti vermeye başladı.Sinema tarihinin en güzel filmleri başta olmak üzere her şey arşivleniyor.Kitaplarda da öyle.Bazı sitelerde yüz,yüz elli yıl öncesinin kitaplarına ulaşmak mümkün.Gerçi Türkiye'de de Osmanlıca pek çok esere internet sitelerinde ulaşılabiliniyor.

Söz konusu olan eserler yeni eserler.Bunlar da belli bir süre sonra satılmıyor zaten.İnternetin kitapların satışını olumlu etkilediği de ayrı bir gerçek.

O nedenle internette e kitap paylaşımı giderek yayılıyor.Her geçen gün yeni forumlar açılıyor.

Çizgi Diyarı çizgi roman alanında bir numara.Pek çok seri tamamlandı.Sitenin kitap arşivine ağırlık vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Nasıl ki çizgi roman paylaşan pek çok üyemiz varsa eminim diğer kitap paylaşımlarını severek yapacak üyelerimiz de olacaktır.

Herkese selam,sevgi ve saygılarımı sunarım.

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Bence siz telif hakkı takibini görmemişsiniz.. Çizgi roman bir kenera.. En büyük ağırlık e-kitapta.. Ayrıca hiç hoş şekilde taranmayan.. Laf olsun diye fotoraf makinası veya cep telefonu ile çekilipte abuk subuk şekilde 100 200 mb kitaplar..
YKY size bir örnek olsun.. Fazlasıyla takipçi.. Yok öyle 1 sene geçsinde paylaşalım filan..
80'leride kaldıralım.. Eee şiir kısmıda anlamsız forumda.. Şiir yazarlarımızda kitap çıkartsınlar onlarıda tarayalım koyalım.. Yoksa gereksiz böyle boş paylaşımlar..

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Elbette ne yapılması gerektiği hakkında site yönetimi karar verecek.Ben naçizane önerdim.Hatta ilk günden beri sitede e kitaplar'a ağırlık verilmesi gerektiğini ifade ettim.Daha doğrusu biraz entellektüel yönümüzü geliştirelim istiyorum.Yine de son söz site yönetiminin.

exodus

Aktif Üye
22 Tem 2010
334
112
Dediğin gibi e kitap forumları yığınla var. Çizgi diyarı adının gerektirdiği gibi çizgi ile kalmalı

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Aslında benim e kitap'a ağırlık vermek istememin daha derin bir nedeni,daha var.Çİzgi roman formlarından biri artık nerede ise tamamen bu konuya yöneldi.Rakibimiz demeyeyim refikimiz diyeyim.İnsanlar çizgi roman isteklerine bizim forumda fazlası ile ulaştılar.O kadar büyük hizmet yapıldı ki bunun kıymetini bilenler bilir.Sıranın e kitap'a geleceğini önceden tahmin etmiştim.Bu konuda da insanlara hizmet verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Aslında diğer forum anlamsızca devam ettirdiği bazı uygulamalara son verse belki de el ele verip bütün basılı eserleri sanal ortama taşıyacağız ama nerde?

ozaki

Süper Üye
4 Kas 2010
1,577
1,370
Aslında benim e kitap'a ağırlık vermek istememin daha derin bir nedeni,daha var.Çİzgi roman formlarından biri artık nerede ise tamamen bu konuya yöneldi.Rakibimiz demeyeyim refikimiz diyeyim.İnsanlar çizgi roman isteklerine bizim forumda fazlası ile ulaştılar.O kadar büyük hizmet yapıldı ki bunun kıymetini bilenler bilir.Sıranın e kitap'a geleceğini önceden tahmin etmiştim.Bu konuda da insanlara hizmet verilmesi gerektiğine inanıyorum.

Aslında diğer forum anlamsızca devam ettirdiği bazı uygulamalara son verse belki de el ele verip bütün basılı eserleri sanal ortama taşıyacağız ama nerde?

Soru 1: insanlar pahalı diye kitap almaz iken.....
Soru 2: beleşe bulduk virüslümüdür der iken...
pahalı diye okunmaz.. beleş diye okunamaz.. ???
bir paylaşım yaptım çok indiren olmuş... sorsak kim hangisini okudu ?
sorsak ve beklesek bir kitabada siz yorum yapın desek ?

Sanırım biraz sinirliyim.. forumdan özür dilerim...........

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Biz de çok sinirlendik zamanında sevgili ozaki,

Yeniden sinirlenmeyelim insanlar boş yere sinirlenmesin diye bir şeyler söylüyorum!

Daha iyi işlerin yapılması önce gelenlerin sönra geleceklere ışık tutması ile olacaktır.Amacım bu?

Yoksa indirdiğim kitapların hiç birini Diabet hastalığına bağlı göz bozukluğu nedeni ile okuyamadım bile.Sadece genel bir değerlendirip kapatıyorum.

O ilk sitede de aynı şeyi söylemiştim.Gönül ne çay ister ne çayhane gönül muhabbet ister çay bahane!