Alternatif Taramalar - Tekrar Taramalar Hakkında

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Sevgili dostlar,
Colinmaccay'ın dediği gibi biz burada forum olarak ''kaybettiğimiz değerleri tekrar kazanmaya çalışıyoruz'' . Yıllar önce elimize geçen kaybettiğimiz veya bayide görüp alamadığımız bir çizgi romana kavuşuyoruz. Belki ele alıp okumanın tadına varamıyoruz ama yine de okuyoruz, bilgisayarda da olsa saklıyoruz. ( Ben bilgisayarda kitap okumayı sevmem. O yüzden e-booklara her zaman uzak bakarım . Ama çizgi romanlar farklı onları tekrar bulamadığımızdan; ki heryerde sahaf yok , sahaf olsa istenilen yok; bilgisayarda okuyup saklarım.)
Ben iyi bir arşivciyim. İndirdiğim sayıyı mutlaka okur, sıralar ve klasörlerim. O yüzden forumda bazı başlıklardaki kitapları daha indiremedim. İndirdiklerim arasında ise bazı kötü taramalara rastladığımdan arşivime koymak istemedim. (Bu noktada belirtmek isterim ki, tarama uzun ve zahmetli bir iş olduğundan kimsenin emeğine hakaret etmem.) Dediğim gibi iyi bir arşivci olduğumdan sakladığım kitabın iyi bir tarama olmasını isterim. Fotoğraf makineli taramalar sadece kitabı okumamızı sağlar, arşiv olmaz.
Forumuzda tarama yapan arkadaşlar sıralı listelerde olan sayıları taramıyorlar. Taranmış bir kitabın alternatifi her zaman iyidir. Çok iyi tarama yapan bir arkadaşın elindeki kötü ve yıpranmış bir kitapsa yapacağı birşey yok. Daha iyi durumda bir kitap bulunursa tekrar taranmalı diye düşünüyorum. Bunun yanında bir de fotoğraf makinesi ile tarananlar var. Onlarında tekrar taranması lazım.

Alfa Yayınları İmparator Conan Serisi(1999-2001) 10,12,13 ve 14. sayıların mevcut taraması:

adszem.jpg

Asterikslerden bazıları:

altnorak.jpg

Spiderman 1N Comics serisinden çoğu kitap...
Benim indirdiğim veya gözüme takılan bunlar. Belki başkaları da var.

Sevgili dostlar,
Bu ve benzeri sayılara sahip olan ve tarayabilecek arkadaşlar varsa, forumda var diye atlamasınlar. Taradıklarınızı sıralı listeye alternatif tarama olarak koyalım.

Teşekkür ederim.

silence

Süper Üye
26 Mar 2009
2,346
1,721
Geçenlerde sanırım Zagor'un bir kaç cilt kitabı yepyeni ve harika bir tarama ile siteye eklendi.Pek çok çizgi roman aslında ilk dönemlerin tecrübesizliği ve aceleciliği ile taranmıştı.Belki site yönetimi için yeni bir yük olacak ama sitedeki kitapların daha güzel ve temiz taramalarının yapılması için neler yapılabileceği üzerinde bir düşünülse iyi olacağı kanaatindeyim.En azından hangi kitapların yeniden taranması gerektiği şimdiden belirlenebilir.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
Aylardır aklımda olan bir konuydu.Tarama işini iyi bilirim ne kadar uğraştırıcı olduğunu ne kadar meşakkatli olduğunu..Bu yüzden kimseye lafım yok.Gün geldi yetiştirmek için dostlar okusun diye günü kurtarmak adına belkide daha iyisini bilmediğimizden taramalar yaptık.Ama zamanla kalite oturdu ...oturdu oturmasına ama forumlar çok kalitesiz taramalarla doldu .Şimdi yeniden ve en mükemmeli bulma zamanı geldi.Aşağıda örnek bir tarama veriyorum.(bakunin tarafından çevrildi) Mükemmel bir tarama.Bu ve bunun gibiler örnek alınarak standart oluşturulursa konu çok yerinde olur.

http://www.cizgidiyari.com/forum/ken-parker-adah-ceviri-ve-balonlama-t21251.html

savok

Admin
30 Eki 2009
19,988
83,571
Kasımpaşa
Bu konuda aynı düşünceleri paylaştığımı söylemek isterim.
Bu site yalnızca bir paylaşım sitesi değil bence
aynı zamanda değerli de bir arşiv oluşturuyoruz.
Bunun yanında ileride belki de bir çizgi roman müzesi kurarız.
Bu nedenle burada yapılan paylaşımların
taranan çizgi romanların
belirli bir kaliteyi tutturması gerekmekte.
Hatta bana kalsa çizgi roman üzerine konulan isimler bile olmamalı
Bu nedenle yeni ve yüksek çözünürlüklü taramaları
bende istiyorum.

mizahicizgi

Aktif Üye
26 Eyl 2010
403
921
Çok önemli bir konu, sadece paylaşmanın dışında kalıcılık ve kalite. The_DarknesS'in bu
çağrısını destekliyorum. Ben zaten her paylaşımımı mutlaka tek sayfa ve yüksek dpiden
yapıyorum. Elimde olan kitapları burada aceleye getirilimiş taramalara denk gelen varmı
kontrol edeyim ve işin bir kenarından tutayım derim.

pasazade

Yeni Üye
7 Eyl 2009
75
18
Almanya
görüşlerinize harfi harfine katılmamak elde değil, ayrıca taramalarda dolgu sayfalarınında aynı titizlikte ve birlikte taranması nostaljik hatıraların canlanması noktasında önemli diye düşünüyorum.
supermod savok kardeşimizin isim konusundaki değerlendirmesi de önemli bence.
büyük bir özveri ile paylaşan arkadaşların isimlerini taramalara adepte etmesi de güzel bir olay ama bunu abartmadan uygun ve belirli yerlere yerleştirilmesinin daha zarif olacaği kanısındayım.

grreenman

Çeviri & Balonlama
29 Eki 2009
281
410
Taramaların üzerinde ki isimler konusunda ben de rahatsız oluyorum. İnsanların emeğini görünür kılmaları önemli; lakin her sayfada, her sayfa altında olması da biraz abartılı geliyor bana.

Kaliteyi arttıracak şekilde alternatif taramaların yapılması çok güzel bir fikir; ama keşke bunu yapabilecek yeterli zaman bulunabilse...

katr

Süper Üye
23 Şub 2010
496
4,072
zaman derken iki tarama yapacagına bir tarama yaparsın kaliteli yaparsın ben taramlarımda kaliteye önem veririm herkesinde öyle yapması bence çok iyi olur kalite kalitedir.

bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Aslında bu konuda tarama yapamayan arkadaşlarımız da destek olabilirler.
Eklenmiş, pek de düzgün görünmeyen bir paylaşımın orijinalini elinizde bulunduruyorsanız, en azından konuşma balonlarını düzenleyerek katkı sağlayabilirsiniz.
Zagor konusunda özellikle çok fazla yabancı tarama arşivimizde mevcut.
Bu sadece daha güzele ulaşabilmek için bir fikir.

The_DarknesS

Yönetici
Çeviri & Balonlama
17 Nis 2010
9,538
28,575
İzmir
Aslında bu konuda tarama yapamayan arkadaşlarımız da destek olabilirler.
Eklenmiş, pek de düzgün görünmeyen bir paylaşımın orijinalini elinizde bulunduruyorsanız, en azından konuşma balonlarını düzenleyerek katkı sağlayabilirsiniz.
Zagor konusunda özellikle çok fazla yabancı tarama arşivimizde mevcut.
Bu sadece daha güzele ulaşabilmek için bir fikir.

Sevgili kaptan,
Yazdığınızı yabancı dildeki taramayı yeniden balonlama olarak anlıyorum. Dc ve Marvel karakterleri için forumda olan sayılardan istek olur ve orjinal sayıyı bulursak yapabilirim. Renkli ve orjinale yakın bir sayı olur.

pereventi

Süper Üye
27 May 2010
1,150
1,445
güney
ben şahsen bu harika forumdan sadece 3 arkadaşın paylaşımlarını görünce seviniyorum açık konuşmak gerekirse (bakunin,mizahicizgi ve tafamus).ha diğer tarama yapan dostlarada minnettarım ama ben indirdiğim paylaşım,eğer düzenlenmemiş,bulanık sayfaları olan,abartılı tarayan reklamı bulunuyorsa zaten okumuyorum çünkü okurken okuduğuma konsantre olup keyif alamıyorum,değilki arşiv yapmak,bu şahsi fikrim,

Colinmccay

Yönetici
27 Haz 2009
7,008
10,757
ben şahsen bu harika forumdan sadece 3 arkadaşın paylaşımlarını görünce seviniyorum açık konuşmak gerekirse (bakunin,mizahicizgi ve tafamus).ha diğer tarama yapan dostlarada minnettarım ama ben indirdiğim paylaşım,eğer düzenlenmemiş,bulanık sayfaları olan,abartılı tarayan reklamı bulunuyorsa zaten okumuyorum çünkü okurken okuduğuma konsantre olup keyif alamıyorum,değilki arşiv yapmak,bu şahsi fikrim,

İndirmezsiniz olur biter dostum.
Şahsi düşünceniz bu yönde olsa bile forumdaki paylaşımları indirmeden, yorum yazdığınız aşikar.

alexs, altay1944, apunisher, Bencolin, cakiciali, ertuğrul, f.erince, gurselileri, katr, kinowa, kolibri, Kroker, Mehmet Ali, nireng, oktay_izm, palio68, Perpetual, Ravage, rawenx, sarkomer, savok, Sinbad, The_DarknesS, uzung, yukbil ve daha adını sıralayamadığım bu konuya gönül vermiş üstatların listesi uzadıkça uzar dostum. Başlığın amacı, üzüm yemek olmalı bağcıyı dövmek değil.

Konunun içeriği bazında gitmesi tüm dostlardan rica olunur.

vkopuzoglu

Süper Üye
3 Mar 2010
1,536
957
Bursa
Çok güzel düşünmüşün The Darkness gerçekten haklısın.Bu ölçüde davranılırsa elbette daha kaliteli paylaşımlar çıkacağına eminim;)
Ayrıca az arşivim olsada tarama adına daha çok balonlama olarak bu kaliteye katkı sağlayabilirim kendi adıma :d

Mehmet Ali

Süper Üye
1 May 2009
3,357
53,636
TAM 35
Tarama kalitesini konuşup tartışıyor olmak çok sevindirici.Bir zamanlar kitapların sadece kapağını(hatta bazen o bile gizli olabiliyordu)görürken şimdi taramalar arşivde güzel dursun,sadece okunabilir olması yetmez denebiliyorsa ne mutlu.Bizi bu günlere eriştiren dostlara en içten teşekkürler.:)

Son düzenleme:

pereventi

Süper Üye
27 May 2010
1,150
1,445
güney
forumumuzda mevcut olan judas paylaşımlarının tekrar kaliteli bir şekilde taranması, eğer öyle bir imkan varsa çok iyi olur arkadaşlar, judas ve jeriko, hepsi de okunmalık çünkü,arşivlerimize de katabilmemiz için tek sayfa ve 300 dpi olması gerekiyor,elinde olan dostlar varsa ve bu konuya eğilirlerse mutluluk duyarım.

altay1944

Onursal Üye
30 May 2009
3,147
4,511
forumumuzda mevcut olan judas paylaşımlarının tekrar kaliteli bir şekilde taranması, eğer öyle bir imkan varsa çok iyi olur arkadaşlar, judas ve jeriko, hepsi de okunmalık çünkü,arşivlerimize de katabilmemiz için tek sayfa ve 300 dpi olması gerekiyor,elinde olan dostlar varsa ve bu konuya eğilirlerse mutluluk duyarım.

judasların çok yüksek çözünürlükte taranmış orjinal dilinde elimde var .çeviri yapabilecek arkadaş varsa paylaşıma açabilirim.

hakanbi

Süper Üye
3 Şub 2011
511
75
bende bir ricada bulunayım.bazı taramalar yaklaşık 100mb kadarken bazıları 20 mb kadar oluyor,(mister no lal kitap 18 ve 20 gibi,tarama kalitesi çok farklı değil)diyeceğim bu taramaların boyutlarını küçültme imkanı varsa benim gibi kotalı kullanıcılar için çok iyi olur.

f.erince

Süper Üye
6 Eki 2009
521
2,669
Konu hakikaten olumlu ve iyi bir noktaya ulaşmış gördüğüm kadarıyla. Bence bu aşamada yapılabilecek en doğru ve işe yarayacak adım taramanın iyi yapılmadığı çalışmaları belirleyip liste hazırlamak olmalı. Diğer listelerde olduğu gibi bu listede de paylaşım yapıldıkça düzelen kitap takip edilir, maviye dönüştürülmez de listeden silinir, olur biter.

ertuğrul

Admin
5 Nis 2009
24,847
136,879
Zaman darlığından kaynaklanan bir eksiğimi farkediyorum.
Çok önemli bir konuyu geç gördüğümü üzülerek ifade ediyorum.:'(
Tarama yapan ve yapmaya düşünen arkadaşların taradıkları kitabı kesinlikle 300 dpi'nin altına düşürmemesi lazım...
İki kitap taranacağına bir kitap taransın fakat temizlenmiş,resim çözünürlüğü yüksek bir çalışma meydana çıksın.
Benimde daha evvel taramalarımda bu eksikliğim oldu,kitabı taradıktan sonra temizlenmemiş ham haliyle ve düşük çözünürlükte siteye eklenmiş kitaplarım var,zaman içersinde, fırsat buldukca bunları yenilemeye çalışacağım.
Bütün dostların benimle aynı fikirde olduğuna inanıyorum.
Daha iyisini yapmak ümidiyle,değerli dostlara selamlar ve sevgiler...

erdallll

Onursal Üye
24 Eyl 2009
1,450
7,066
belki listeleri tamamen incelemek çok zahmetli olabilir ama şunu yapabiliriz herkesin gönül verdiği bir kahraman vardır arkadaşlar kendi kahramanını incelerken kalitesiz taramaları tespit ettikce bunları bildirse medatör arkadaşlarda bununla ilgili her konuda sabit bir başlık açsa arkadaşlar oraları inceleyerek düzeltmeler yapabilirler zaten buda zamanla olur saygılar görüşüm uygulamaya geçerse çok verimli olacagı bilincindeyim.