JPEG Dosyasındaki Yazıyı Word'e Nasıl Aktarabilirim?

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Merhaba, arkadaşlar.
Forumda bulunan Fumettilerden bazılarının taramaları çok güzel. Dr. Zeko ve Assad ikilisinin, Altan ve Ertuğrul abilerin, İhtiyar Dost, Nisan Yağmuru, Akşam Sefası üstatlarımızın...
Bu taramalardaki yazıları Word'e aktarmak istiyorum. Niyetim Teksas, Tommiks, Kaptan Swing ve Teks'in renkli nüshaları üzerinde çalışmak. Ama tüm sayfaları tek tek yazıya dökmek imkansız. Klonlama yapmak istemiyorum.
Nette uzun zamandır araştırmama rağmen istediğimi tam olarak bulabilmiş değilim.
Konuyla ilgili bildiğiniz program var mı acaba?
Online OCR programlarını denedim ama sonuçlarını beğenmedim. Çok karmaşık bir şekilde yazıya döktüler. Neredeyse tüm sayfayı tekrar düzenlemem gerekti.
Ya da bu taramaları PDF'ye çevirsem o şekilde bir sonuç alabilir miyim? Bazı PDF'lerde yazıyı seçip kopyalayabiliyoruz. Ama bu taramalarda bu olmadı.
Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:

gandor08

Yönetici
6 Ocak 2013
18,367
141,608
Resim dosyalarındaki yazıyı Fine Reader programı ile worde çevirebilirsiniz ama ekipmanınız iyi olmalı.

Fine readere bakın derim.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Abbyy Fine Reader programını bir türlü kuramadım crackli olarak. Birçok siteden indirdim ama hep hata verdi, Selahattin abi.

fahrihann-990

Kıdemli Üye
15 Kas 2021
151
196
Bunu yapan online pek çok site var ama hepsi iyi sonuç vermiyor ve çoğu premum üye yapmaya çalışıyor. Ben Örümcek Adam Bilka yayınlarını (hepsi PDF idi) jpg ye çevirip CBR yaptım. sitesi içlerinde en iyisiydi. Hem hızlı hem kaliteli sonuç verdi. Yaklaşık 183 pdf yi JPG+CBR yaptım. Sizinki dahil olmak üzere pek çok dönüşümü yapıyor.

tetrax

Süper Üye
21 May 2017
275
645
Ankara
Gandor08'in de dediği gibi ABBYY Finereader.

Bu programla birlikte gelen "ABBYY Screenshot Reader" ile ekranızda işaretlediğiniz alanda ne kadr yazı varsa yakalar ve alanı bir metin, tablo veya görüntüye dönüştürür.

Youtube'da arama yapıp nasıl çalıştığın, neler yaptığınıı görebilirsiniz.

veryabsurd

Çeviri & Balonlama
3 Ara 2014
461
5,756
Microsoft OneNote içine görseli sürükleyip ekleyin.
Eklediğiniz görsele sağ tıklayıp "Resimden Metin Kopyala" seçeneğine tıklayın.
Kopyaladığınız yazıyı istediğiniz yere yapıştırın.

Ray Luca

Aktif Üye
11 Tem 2016
353
1,340
Çengelköy
Merhaba,

adresine gidin. Üzerindeki yazıyı almak istediğiniz resmi mouse ile tutup google arama kutusuna sürükleyin. Sonrasında texti seçip kopyalayın istediğiniz bir kelime programına yapıştırın.

comicist

Süper Üye
1 May 2016
591
4,783
Kullandığınız programa çizgi romandaki fontu tanıtmanız gerekir.
Ondan önce fontu Windows'a yüklemeniz gerek.
Yoksa yeterli bir text elde edemezsiniz.

borkum

Yeni Üye
5 Haz 2014
73
108
programlarla uğraşmak istemiyorsanız oldukça pratik bir yol var. google translate sayfasını açın, dili türkçe olarak ayarlayın ve mikrofonu etkinleştirin ve yazıya dökmek istediğiniz metni sesli olarak okuyun. translate okuduklarınızı yazıya dökecektir. oldukça tatmin edici sonuçlar veriyor.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Arkadaşlarımızın bilgilerine hayran olmamak elde değil.
Çizgi Diyarı gerçek bir hazine.
Veryabsurd dostumuzun tekniği en işe yarar
öneri olarak duruyor. Çok başarılı sonuç verdi.
Tüm arkadaşlara teşekkürler.

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
801
12,213
Google görsel aramaya gidin. Üzerindeki yazıyı almak istediğiniz resmi panoya kopyalayın. Sonrasında "dosya yükleyin" yazısına tıklayın pano resmi görünecektir onu seçin. Açılan pencerede texti seçin... sağ tarafta okuyabildiği kadar arama bilgisi çıkar işte o yazıyı kopyalayın. Ama sağlıklı bir sonuç beklemeyin. Kusursuz ya da çok az kusurlu hiç bir yöntem ve program yok henüz ne yazık ki!

daltas

Çeviri & Balonlama
14 Haz 2009
1,656
137,487
Merhaba,

adresine gidin. Üzerindeki yazıyı almak istediğiniz resmi mouse ile tutup google arama kutusuna sürükleyin. Sonrasında texti seçip kopyalayın istediğiniz bir kelime programına yapıştırın.

Ben de italyanca Tex Willer 26'da on sayfa üzerinde denedim. %99 doğrulukta yazıları tanıdı.
Müthiş bir doğrulukta OCR özelliği var! Bu on sayfalık denemede yalnızca bir soru işaretini tanıyamadı...

Başka ilave özellikleri de var. tek seçim, kısmi seçim, hepsini seçim,
tercüme - Bu malumunuz Google tercümesi! -, save, sesli okuma özellikleri vs...

Çok kullanışlı, daha önce Abbyy Fine Reader OCR kullanıyordum. Artık ihtiyaç hissettiğimde "Google Lens" kullanacağım.

Teşekkürler, Dindar Diker ve Ray Luca.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Değerli Ray üstadım.
Bahsettiğiniz konuyu henüz deneyemedim.
Ama yorumlara bakılırsa işe yarar bir teknik
olduğu görülüyor.
Bu vesileyle tekrar teşekkür ederim.

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
801
12,213
urcSq.jpg

Panoya kopyaladığım resim

urp87.jpg

urFOH.jpg

urzHR.jpg

ur2sj.jpg

urv9n.jpg

uySTy.jpg

uyZrD.jpg

PRESTO, MISS JANE! MI SERVONO UN FOGLIO E UNA PENNA!
SCRIVERE NON E' IL MIO FORTE, MA I MIEI AMICI SONO TIPI CHE CAPISCONO LE SITUAZIONI SENZA BISOGNO DI TROPPE PAROLE...
!
UNA DECINA DI GIORNI DOPO.AL VILLAGGIO CENTRALE DELLA RISERVA NAVAJO...
POTENZE DEL CIELO!...
MAI VISTO UN SIMILE CAM-
PIONARIO DI STRAFAL-
CIONI!
AH!AH!... SE IL VEC- CHIO PAT TI SENTIS. SE!
CI CAPI- SCI QUAL CO- SA?
PER ORA POCO, MA LASCIAMI ARRIVARE IN FONDO...
GRAN MATUSALEMME E GIA UN MIRACOLO CHE QUELL' ELEFANTE SAPPIA TENERE UNA PENNA IN MANO!
PESTE!... A LEG- GERE QUESTA ROBA C'E' DA STRAPPARSI I CAPELLI !
27

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
801
12,213
Resim yüksek çözünürlüklü ve kaliteli olursa olabildiğince çok az hata veriyor. Çalışmamda hiç hata yok sanırım malum tek gözle bakıyorum avatarımda olduğu gibi...

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Burada önemli olan nokta google'a ait ortadaki dikdörtgen boşluğun içine atılması, açığa atmayın. farklı algılamaktan farklı sonuçlar bulursunuz. ray luca sensin tabii arkadaşım. Tekrar tekrar teşekkürler.

Dindar Diker

Çeviri & Balonlama
11 Nis 2009
2,448
8,399
İzmir
Bu metoda bayıldım.
Şimdiye kadar aldığım en net sonuç...
Neredeyse sıfır hata ile tüm sayfayı anında
Word'e aktardım.
Çok teşekkürler, Ray hocam.