CBR dosyada paylaşma

KARTAL56

Yeni Üye
1 Kas 2019
4
8
Sayın Çizgi Roman Tutkunları,

Paylaşımlarınızı CBR olarak yapabilirseniz, dosyaya ulaşım çok daha kolay olmaktadır. Dolayısı ile, RAR dosya yerine CBR dosya tercih ederseniz, tüm çizgi roman tutkunlarının yararına olacaktır. Teşekkürler ve saygılar.

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
2019 yılında bilgisayarında bir winrar'ı olmayan indirme filan yapmasın bence. Kaldı ki cbr dosyasının rar dosyası içine konularak boyutunun küçültülmesi gayet normal ve yaygın bir uygulama. Winrar'ın sürümü eski olduğu için dosyayı açmada sorun yaşayan varsa yerine ücretsiz 7-zip programını da kullanabilir tabi.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Uzantı ve dosya türleri hakkında

RR5pnh.png

Bu görseli; büyük beyaz üstadımın yardımı ile yükledim. Kendisine müteşekkirim. :5:

KARTAL56 ve tüm diyara hitaben;
Küçük bir hatırlatma...

rar, zip, 7z... gibi dosyalar, benzer bilgi parçacıklarının tek haline getirilip sayısı ve adresinin tutulması (ve diğer bazı yöntemler) şeklinde hazırlanmış algoritmalardır(çözüm). Örneğin; tek bir elma çekirdeği, kocaman bir elma ağacında yer alacak tüm bilgiyi, adresleri ile birlikte barındırır. Mesela; dallar yukarı, kök aşağı, meyve kırmızı, besin fruktoz gibi... Bu sayede, eğer mümkün ise, dosyanın kapladığı alan, küçültülmüş olur.

.rar, .zip, .7z gibi uzantılar, programı adresleyen bölümdür. Örneğin, rar uzantısını, xls yaparsanız, o dosya, microsoft office excel programı ile açılacaktır. Tam tersi de mümkündür. xls uzantısını rar yaparsanız, dosyanın sıkıştırma programı (örneğin winrar) ile açıldığını görürsünüz. Uzantıyı değiştirmek, o dosyanın ne olduğunu değiştirmez. Hangi programla açılacağını değiştirir. Program o dosyayı tanıyor ise (uzantısı üzerinden) açacaktır.

WinRAR, ücret mukabilinde bir programdır. Ücretsiz/bedava değildir. Dolayısı ile satın almamış olabilirsiniz. (Ben satın almadım. Bu yüzden, benim bilgisayarımda kurulu değil.) Ücretsiz alternatiflerine (Bandizip, İZArc, 7z) ulaşmak mümkündür.

E-kitap okuyabilen tüm programlar, şıkıştırılmış (neredeyse) tüm dosyaları açabilir. Ayrıca program kurmaya ihtiyaç yoktur. Fakat; e-kitap sıkıştırılmış veya birden fazla e-kitap bir dosyada sıkıştırılmış ise programa ihtiyaç duyulabilir. Forumumuzdaki paylaşımlar, genellikle tek kitap-tek dosya olduğu için başka programa ihtiyaç duymazlar.

.rar uzantısını-> .cbr
.zip uzantısını-> .cbz
.7z uzantısını-> .cb7

biçiminde değiştirerek e-kitap okuma programınızda, e-kitap okuyan tablet ve benzerinde rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Paylaşım yapan arkadaşlara ve tüm diyara hitaben;
e-kitaplar zaten sıkıştırılmış dosyalardır. Tekrar tekrar sıkıştırmak genellikle gereksizdir. Paylaşım yapmadan önce dosya uzantısını, yukarıda örneklediğim gibi uygun bir biçimde değiştirirsek, dosya uzantısına ulaşamayan* arkadaşlar sıkıntı yaşamamış olurlar.

* Dosya uzantıları genellikle gizlidir. Görünür hale getirmek için bilgisayarın görünüm ayarlarını değiştirmek gerekir.

Yararlı olması dileğiyle.

Son düzenleme:

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
Hay çok yaşa emi

Pdf vermeyin de ne verirseniz verin, pdfden jpgleri al sonra rarla uzantıyı cbr yap uğraştırıyor.

Ağzına sağlık üstad.

Pdf bir doküman biçimidir. e-kitapların bizim ilgilendiğimiz bölümü ise (çizgiroman) resimlerin sıkıştırılması ile elde edilir. Teknik olarak döküman değil, sıkıştırılmış dosyadır.

Pdf (Portable Document Format; Taşınabilir Belge/Doküman Biçimi) kağıda bastırılacak dokümanların farklı bilgisayarlarda*, sıkıntı** yaşamaması için geliştirilmiştir. Belgelerin düzenlenmesi beklenmez. Alır ve hiç değiştirmeden kullanırsınız. (PDF kusursuz değildir. Kusursuza yakındır. Haşır neşir olan çoğumuz PDF' nin bozulduğunu, çıktıda farklı göründüğünü vs. görmüşüzdür.)

Resim formatları ise, düzenlememize ve iyileştirmemize olanak tanırlar. Kötü taranmış bir çizgiroman, maharetli bir el tarafından göz alıcı bir hale getirilebilir.

E-çizgiromanlar, sıkıştırılmış resim dosyalarıdır. E-kitap türleri ise; bilgisayar, elektronik bir aygıt olmaktan çıksın da kitap/defter tadı versin anlayışı ile ortaya çıkmıştır.

Mürekkep kokusuna aşık olan ben; e-kitap biçimini (cbr, cbz, cb7 gibi) seviyorum.

* Windows, Unix, MacOs, Android işletim sistemleri, telefon, tablet vb. cihazlar vesaire

** Yazı tiplerinin, gösterici programların olmayışı, bilinmeyen/desteklenmeyen dosya türlerini içermesi, programlama vb. standartlarının getirdiği handikaplar, yazıların görünmemesi, sayfanın kayması, resmin görüntülenememesi...

Son düzenleme:

Beymelikli18

Onursal Üye
26 Eyl 2014
18,824
52,199
Kendi Koltuğunda
Arkadaşlar daha önceden bir konu açmıştım inceleyiniz.
http://www.cizgidiyari.com/forum/resimli-anlatimlar/88842-cbr-ve-rar-uzantili-dosyalari-otomatik-tik-acma.html
Yalnız benim önerim cbr yapılmış dosyayı rarlamayınız farkında olmadan veya winrarla içine bakmadan cbr yapıyoruz bu kezde cbr içinde cbr oluyor.O zaman okuma programlarımız açmıyor.
Paylaşımlarda ya cbr olarak paylaşınız yada sıkıştırılmış dosya olarak rar,zip gibi paylaşırsanız hata olmayacaktır.Saygılar.

sentooki

Yeni Üye
25 Ara 2016
79
269
İşte budur

Arkadaşlar daha önceden bir konu açmıştım inceleyiniz.
http://www.cizgidiyari.com/forum/resimli-anlatimlar/88842-cbr-ve-rar-uzantili-dosyalari-otomatik-tik-acma.html
Yalnız benim önerim cbr yapılmış dosyayı rarlamayınız farkında olmadan veya winrarla içine bakmadan cbr yapıyoruz bu kezde cbr içinde cbr oluyor.O zaman okuma programlarımız açmıyor.
Paylaşımlarda ya cbr olarak paylaşınız yada sıkıştırılmış dosya olarak rar,zip gibi paylaşırsanız hata olmayacaktır.Saygılar.

Beymelikli18 üstad, net cümlelerle özetlemiş, üstelik BAT (Batch) dosyası hazırlayarak herkese ilaç olmuş.
adresinden de bu ilacı paylaşmış.

Teşekkür ediyor, program yazabilen bu bilge üstadın (Beymelikli18) huzurunda saygı ile eğiliyorum

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201
2019 yılında bilgisayarında bir winrar'ı olmayan indirme filan yapmasın bence. Kaldı ki cbr dosyasının rar dosyası içine konularak boyutunun küçültülmesi gayet normal ve yaygın bir uygulama. Winrar'ın sürümü eski olduğu için dosyayı açmada sorun yaşayan varsa yerine ücretsiz 7-zip programını da kullanabilir tabi.

"CBR dosyasının RAR dosyası içine konularak boyutunun küçültülmesi" konsepti, 2019 yılında bilgisayarında WinRAR bulundurmaya özen gösterenler arasında yaygın mı, değil mi, orasını tam bilemiyorum ama, hiç de sandığınız gibi "gayet normal" bir "uygulama" değil. :D

CBR/CBZ/CB7 dosyaları, bildiğimiz zaten sıkıştırılmış olan RAR/ZIP/7Z dosyalarının sadece ve sadece uzantısının değiştirilmiş halleridir. Yani CBR dosyası esasında bir RAR dosyasıdır, tıpkı CBZ'nin ZIP, CB7 nin 7Z dosyaları olduğu gibi.

Dosyalarını iki kere üst üste RAR ya da ZIP yapmaktan özellikle zevk almayanlar için, tarif ettiğiniz "uygulama" abes olup, "boyut küçültme" konusunda hiç bir fayda sağlamayacak, sadece indiren kullanıcıları irrite etmeye yarayacaktır. :)

bergill

Çeviri & Balonlama
23 Nis 2012
594
5,489
"CBR dosyasının RAR dosyası içine konularak boyutunun küçültülmesi" konsepti, 2019 yılında bilgisayarında WinRAR bulundurmaya özen gösterenler arasında yaygın mı, değil mi, orasını tam bilemiyorum ama, hiç de sandığınız gibi "gayet normal" bir "uygulama" değil. :D

CBR/CBZ/CB7 dosyaları, bildiğimiz zaten sıkıştırılmış olan RAR/ZIP/7Z dosyalarının sadece ve sadece uzantısının değiştirilmiş halleridir. Yani CBR dosyası esasında bir RAR dosyasıdır, tıpkı CBZ'nin ZIP, CB7 nin 7Z dosyaları olduğu gibi.

Dosyalarını iki kere üst üste RAR ya da ZIP yapmaktan özellikle zevk almayanlar için, tarif ettiğiniz "uygulama" abes olup, "boyut küçültme" konusunda hiç bir fayda sağlamayacak, sadece indiren kullanıcıları irrite etmeye yarayacaktır. :)

iste-bunlar-hep-seks_818894.png

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,325
Ayrıntılı bilgilerden sonra edindiğim bilgiye göre.
Paylaşmak iyidir.
Formatı önemli değil.:)
Değerli katılımcılara çok teşekkür ederim.

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,676
İstanbul

cbr dosyasını rar dosyası içine koyarak küçültemeyeceğimiz aşikar. Ama ben son dönemlerde 8-10 dosyada buna benzer bir şey yapmak zorunda kaldım. Şu türden kırık link bildirimlerinde link yenilerken yaptım bunu:

krklbruet875889.jpg

Bu tür durumlarda aslında link kırık değil. Ancak sebebini bilmediğim bir nedenle Mediafire dosyanın linkini vermiyor. Sorun bazen aynı gün çözülüyor bazen aynen devam ediyor. 1-2 aydır bu ekranın göründüğü bildirimler var. Her neyse; bu tür durumlarda örneğin dosyanın yapısında bir değişiklik yapmadan linki yenilerseniz yukarıdaki resmini verdiğim ekran aynı şekilde gelmeye devam ediyor. Yani linki yenileme çabanız işe yaramıyor. cbr uzantılı dosyayı rar yaparak ya da tersini yaparak yüklemeniz de fayda etmiyor. Yine aynı ekran geliyor. Bu sorunu aşmanın tek yolunu cbr uzantılı dosyayı bir kez de ziplemekte buldum. Ancak bu durumda Mediafire yeni dosyayı farklı bir dosya olarak algılıyor. Tarafımca yüklenmiş bu tür dosyalara rast gelirseniz sebebi budur. :)

tayyare

Yönetici
22 Nis 2019
868
16,201

cbr dosyasını rar dosyası içine koyarak küçültemeyeceğimiz aşikar. Ama ben son dönemlerde 8-10 dosyada buna benzer bir şey yapmak zorunda kaldım. Şu türden kırık link bildirimlerinde link yenilerken yaptım bunu:

krklbruet875889.jpg

Bu tür durumlarda aslında link kırık değil. Ancak sebebini bilmediğim bir nedenle Mediafire dosyanın linkini vermiyor. Sorun bazen aynı gün çözülüyor bazen aynen devam ediyor. 1-2 aydır bu ekranın göründüğü bildirimler var. Her neyse; bu tür durumlarda örneğin dosyanın yapısında bir değişiklik yapmadan linki yenilerseniz yukarıdaki resmini verdiğim ekran aynı şekilde gelmeye devam ediyor. Yani linki yenileme çabanız işe yaramıyor. cbr uzantılı dosyayı rar yaparak ya da tersini yaparak yüklemeniz de fayda etmiyor. Yine aynı ekran geliyor. Bu sorunu aşmanın tek yolunu cbr uzantılı dosyayı bir kez de ziplemekte buldum. Ancak bu durumda Mediafire yeni dosyayı farklı bir dosya olarak algılıyor. Tarafımca yüklenmiş bu tür dosyalara rast gelirseniz sebebi budur. :)

Benim de başıma geldi hocam. Dosyayı silip yeniden bir daha yüklemek bile sorunu çözmüyor, sizin de belirttiğiniz gibi. Ben de çareyi CBR yerine CBZ yaparak tekrar yüklemekte buldum. :)

2019 yılında bilgisayarında WinRAR bulundurmak yetmiyor artık bu devirde, Winzip de lazım. :D

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,131
20,696
EVET... PAYLAŞILMADIK KİTAP VE BİLGİ KALMAMASI DİLEĞİYLE... SEVGİLER, SAYGILAR...