Red Kit Sigarayı Ne Zaman Bıraktı?

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,352
Forumda çizgi roman uzmanı diyebileceğimiz çok değerli katılımcılar var.İnternet yardımı almadan bilen üyeler için ben bir sigara içmeyi düşünüyorum.Soru bu Red Kit sigarayı ne zaman bıraktı ( ota ne zaman başladı ) Yanlış anlaşılmasın ottur günahı yoktur babında bir şey değil sigara yerine çizilmeye başlanan ot parçası.(Otlara hakaret gibi algılanmasın ) Daltonların sigara içtiğine ben pek rastlamadım böyle iyi bir karekterin sigara içmesi biraz ( benim gibi garipti.) tuhaftı.İnternet yardımı olmadan buyrun bakalım.Aklıma Avarel geldi bizim mahallede bir amca vardı hık demiş Avarel in ( genelde Dalton ların ) burnundan düşmüş mahalleden geçerken millet sözleşmiş gibi seyre çıkar amcada niye olduğunu bilmez ya garibim Allah ya Sabır der evine giderdi.Çocukların Allahtan bu benzerlik yok.( Onlar daha çok Dalton anaya çekmişler.)

lotoloto

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
6 Kas 2009
4,132
20,709
Tıknefes olduktan sonra bıraktı. Küçüklüğünden beri sigara içiyor. Şimdi de çerden çöpten şeylerle idare ediyor, Abolardis kardeş.:)

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

Red'in sigarayı ne zaman bıraktığını bilemem, ama muhtemelen başladığı zamanı bir tarihte "Leman" karikatüristi çizmiş:

Redkit_Dalton_uzla_mas.jpg

Son düzenleme:

Shoryuken

Yönetici
9 Nis 2013
4,044
20,227
Kamlançu
En son yayınlanan ve Lobador'un çevirdiği, benim de balonladığım Red Kit'i Kim Öldürdü macerasında Doc Wednesday'in ölümünden sonra sigarayı (yeniden) bırakmıştır. :)

kandraks53

Onursal Üye
29 Ağu 2010
2,778
7,982
Türkiye'deki 12 Eylül darbesinden sonraki yıllardı..
Tam olarak yılını hatırlamıyorum..
Aklım da kalan;Red Kit bile korkudan Amerika'da sigarayı bıraktı diye konuşurduk..

Hayalet

Yeni Üye
11 Ara 2017
2
8
90'lı yıllarda ben üniversitedeyken Milliyet'in verdiği Red Kit eklerinin reklamında "Sigarayı bırakan Red Kit'in yepyeni maceraları" diye slogan geçtiklerini hatırlarım. Seksenler sonu doksanlar başı olabilir. Zira ben çocukken Red Kit'i çizerdim defterlerime ve hep sigaralı olurdu, Liseden sonra sigara olayının bittiğini hatırlarım 88 mezunuyum liseden. Ortaokulda sigaralı çizdiğime göre aşağı yukarı seksenler sonu doksanlar başı olmalı. Tam tarihi bulursam yazarım yine. Bu arada kendimi tanıtmadan ilk mesajım da eski dostum Red hakkında oldu ya bana da helal olsun! :)

Bu da kızım için yaptığım son çizimlerden biri, biraz üstünkörü olsa da paylaşayım dedim konuya istinaden. :)

url]

Son düzenleme:

Mehmet Emin

Aktif Üye
25 Kas 2012
314
1,361
Bıraktığı ne malum, çizgi romanlarda içerken görmüyor olmamız bıraktığı anlamına gelmez belki Sigaraya gelen son zamdan sonra azaltmıştır. Her maceradan sonra yakıyordur bir tane, ne yani olamaz mı?:Ğ

hüseyin aksakal

Onursal Üye
Çeviri & Balonlama
7 Eyl 2010
773
5,728
Kdz. Ereğli
Bu iş öyle olmadı. O yıllarda çizgi roman kurallarında bir dönüşüm yaşandı. Seksenlerin ikinci yarısıydı. Sigara içen bir Red Kit'in (Yani Lucky Luke) gençler ve çocuklar için olumsuz bir örnek olduğu kabul edildi. Yazar-çizer o yüzden sigara yerine Red Kit'in ağzına ağız kokusunu giderici bir bitki olan karanfil sapı koydu. Yani mesele Red'in sigarayı bırakması değildi. Bakkal sigara vermiyordu.

Hayalet

Yeni Üye
11 Ara 2017
2
8
Esasında zaten hiç kimsenin öldüğünün görülmediği bir çizgi roman'da, baş karakterin sigara içiyor oluşu da pek bi garipti sanki. Yahu silahlar bile PAN! diye patlıyo, kimseyi öldürmüyosun, hasmının elinden vurarak silahını düşürüyon habire, adam ateş etmeye fırsat bulamıyo, gölgenden hızlısın, hasmının kılıfını pantolonunu vurup düşürüyon, ee sen daha neyin sigarasını içiyodun ki birader :) Ot parçası daha karizma duruyor üstelik. :)

Son düzenleme:

Mehmet Emin

Aktif Üye
25 Kas 2012
314
1,361
Esasında zaten hiç kimsenin öldüğünün görülmediği bir çizgi roman'da, baş karakterin sigara içiyor oluşu da pek bi garipti sanki. Yahu silahlar bile PAN! diye patlıyo, kimseyi öldürmüyosun, hasmının elinden vurarak silahını düşürüyon habire, adam ateş etmeye fırsat bulamıyo, gölgenden hızlısın, hasmının kılıfını pantolonunu vurup düşürüyon, ee sen daha neyin sigarasını içiyodun ki birader :) Ot parçası daha karizma duruyor üstelik. :)

Niye içiyor olabilir, ekonomik sebeplerden olabilir, o kadar macera filan mesaileri alamıyordur, sigortasızdır, taşerondur, ya da gönül meselesidir, yalnız kovboy olmasının sebebi de budur belki de:Ğ

Mehmet Emin

Aktif Üye
25 Kas 2012
314
1,361
Red Kit için şizofren veya psikolojik sorunları olan biri olduğuna dair görüşlerde var, hayvanlarla konuşması, sonra gölgesine silah çekmesi ve onu vurduğunu düşünmesi, dağlarda çöllerde yalnız dolaşması, macera bitince kimseye haber vermeden ortadan kaybolmayı tercih etmesi, sonra ailesi veya memleketi neresi belli değil, niye ailesine veya memleketine dönmüyor orada nasıl bir travma yaşadı ki, artık bir kızı sevdi de sen kovboysun dediler hor mu gördüler, önceleri çok dertli olduğunda Sigara ağzından düşmezdi belki de tiryakiydi yada daha kötüsü bizim sigara sandığımız şey onun acılarını unutmasını sağlayan bir uyuşturucu muydu yani bağımlı mıydı, sonra tabi ekonomik nedenlerden sigarayı bırakıp ağzında otla dolaşması, sorular sorular sorular...

Kayıtsız Eleman

Süper Üye
13 Tem 2015
564
2,497
Anadolu Yakası
Üstadım, 2009'da Jean Dujardin'in Red Kit'i oynadığı filmde karakterin geçmişine ışık tutuluyor, bir de Red Kit'in Fransa'daki yayınevik Red Kit'in maceralarını yayınladı. vaktim olsa linklerini paylaşacaktım. Ama en azından Red Kit'in asosyal ya da antisosyal özellikleri var kanımca.

Son düzenleme: