Gırgır Sayı - 0028

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,319

Gırgır Sayı - 0028
12-18 Şubat 1973 Tarihleri
arasındaki Gün Gazetesi Mizah İlavelerinden seçmelerle oluşturulmuş.
Bayi Çıkışı Muhtemelen 25 Şubat 1973, Pazar

75 Kuruş
16 sayfa, 84 MB, 300 dpi, CBR

GIRGIR-0028-kapak.jpg

(MediaFire)

Kitaplık raflarının dibinden çıkan dergilerden biri daha. Bu birkaç gün önce sunduğum 52'inci sayıdan çok daha perişan bir haldeydi. Adeta paçavraya dönmüş yırtık pırtık dergi kitap yığınlarının altında katlanmış vaziyette kalmış, üstelik bir de ön ve arka kapaklarından karikatür kesilmişti, yani tam 4 sayfası kırpıktı. Bu kez ben sayın "oks03"den yardım istedim. 28'inci sayının eksik olan 4 sayfasının imajlarını (ayrıca daha sonra paylaşacağım 34'üncü sayıya ait 2 sayfayı) gönderme nezaketinde bulundu. Bunlardan aldığım ilgili eksik panelleri yine Photoshop marifetiyle 300 dpi taradığım kendi imajlarıma yama yaptım, renk ayarlarını tutturmak oldukça zor oldu (menüde mevcut olan hemen her ayarı göz kararı kullandım!). Bir de paçavraya dönmüş lime lime durumdaki derginin düzenlemesi çok uzun sürdü, ama yeni gibi de oldu. Böylece arşiv surlarındaki bir gedik daha kapanmış oldu.

Gırgır'a ilk 50 sayı boyunca bildiğimiz şekliyle bir tarih basılmamış, Sanırım ilk 50 sayı "Gün gazetesi"nin mizah ilavelerinden alınan seçme yapraklardan oluşturulmuştu. Ön kapakta 12 Şubat'tan 18 Şubat'a kadar olan ilavelerden yapılan seçmelerden oluşturulduğu yazıyor (ama tahminen dergi 25 Şubat Pazar günü çıkmış olmalı). Birinci yılın sonunda artık sıfırdan dergi oluşturmaya başladılar. Belki de o günlerde derginin bir geleceği olduğuna inanmamış olabilirler, önceleri öylesine bir derleme yaptılar, ama büyük tirajları yakalayınca gerçek bir dergi olarak yollarına devam ettiler, kim bilir.

Hepinize iyi okumalar dilerim.

Son düzenleme:

teks55

Çeviri & Balonlama
5 Ara 2016
2,454
7,985
Asıl bombayı siz patlatmışsınız üstat,
dev ötesi bir paylaşım. Çok teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,405
Derginin taranması ve düzenlenmesi bir tarafa tarama ve düzenlemenin ayrıntı ve hikâyesini okumak beni çok mutlu ediyor...
Hatta derginin kendisinden bile daha önemli ve anlamlı buluyorum..
Emeği geçen dostlara çok teşekkür ederim..
Çok mutlu oldum..
Gerçekten çok mutlu oldum..

jetli37

Kıdemli Üye
21 Ara 2012
125
144
Çok çok teşekkürler, ellerine sağlık.

Edip

Süper Üye
12 Mar 2009
254
2,253
Böyle bir tarihi yapıtı restore ederek bizlerin hizmetine sunduğunuz ve dergiyi ölümsüz eserler arasına kattığınız için teşekkürler.