Yeni Asır Gazetesi (18 Eylül 1951) Yıl: 56, Sayı: 14627

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316

Yeni Asır Gazetesi
18 Eylül 1951
Yıl: 56, Sayı: 14627

Gazeteyi indirip arşivlemek isteyecekler için yüksek çözünürlüklü (5100x6890px.) 2 sayfalık CBR. 42 MB.
(MediaFire)

Gazeteyi indirmeden sayfa üzerinden okumak isteyecekler için 2000px'lik 2 jpeg görüntü
52152959414_427e6576b6_o.jpg

52151703517_a1c8d64162_o.jpg

Bir "Ev arkeolojisi" çalışması (bu deyimi ben uydurdum!) neticesine elime geçti. Yani bu gazete bir sandığın dibine serilmişti. Geçen yıl vefat eden eşimin halasından hatıra kalan bir sandık. Bir yıldır bir köşede duruyordu, içine pek bakmamıştık, boştu aslında. Halamız vefat ettiğinde galiba 100 yaşındaydı. Gazetenin tarihi ise 1951. Demek ki o gazeteyi oraya serdiğinde 30 yaşında ya da daha gençmiş. Rahmetli Karşıyaka'daki evimizin tam karşısında otururdu.

Bildiğiniz gibi "Yeni Asır" bir İzmir gazetesi. Sloganı "Türkiye'nin en köklü gazetesi" olan bu günlük gazete 1895'te Selanik'te "Asır" adıyla kurulmuş ve 1908 tarihinde "Yeni Asır" adını almış. 127 yıl önce kurulan gazete hala çıkıyormuş. 1980'lerde 200 bin tirajı vardı. Ancak tam anlamıyla bir ulusal gazete olamayınca içinden 1985'te "Sabah" gazetesini doğurdu. Ayrıca Takvim, Fotomaç ve Daily Sabah (İngilizce) da bu gazeteden doğmuş oldular. Bu gazete yerel haberleri iyi verdiği için, ilanlarının zenginliğiyle ve modern kaliteli baskısıyla ilgimi çekerdi. Bu nedenlerle 80'lerde seyrek de olsa alırdım. Siyasi haberlerine bakmazdım. Ama eskiden beri muhafazakar çizgide bir gazeteymiş.

Gazete yayımlandığı tarihte (18 Eylül 1951) önemli şeyler oluyormuş. Mesela Türkiye NATO'ya daha girmemiş ama bu konuda girişimler sürüyormuş (1952'de girecektir).

Bir sağlık haberi: Tepecik "Emrazı Sariye Hastanesi"ne (Bulaşıcı Hastalıklar) ilave pavyonlar yapılmış.

O tarihte İzmir Fuarı son günlerine yaklaşmış ve ziyaretçi sayısı da 1,5 milyona ulaşmış. Fuar'da en çok ilgiyi çeken şeylerden biri de yavru fil "Mohini"ymiş. Mohini 1950'de Hindistan Başbakanı Nehru tarafından Türk çocuklarına hediye edilmişti. Doğan Kardeş dergisini okuyanlar Mohini'nin hikayesini bilirler. 1950 Şubat'ında Dergi nezdinde Türk çocukları Hindistan Başbakanına "Sevgili Nehru Amca" diye başlayan bir mektup yazmış ve ondan kendilerine bir fil hediye etmesini rica etmişlerdi (Nehru daha önce ABD ve Japon çocuklarına da birer fil yavrusu hediye etmişti). Nehru da dişi fil yavrusu Mohini'yi gemiyle (yavru=5 ton) Hint çocukları adına göndermişti. Mohini Önce İstanbul'a gelmiş sonra da Ankara'ya götürülmüştü. Bu arada Pakistan da Azadi adında bir fil göndermişti. Daha sonra bunlara bir üçüncü fil daha katılmıştı. Her üçü de Atatürk Orman Çiftliği'ndeki hayvanat bahçesinde yaşayıp öldüler (Mohini 1996'da öldü). Demek ki 1951 tarihli gazetede adı geçen Mohini geçici olarak İzmir'e getirilmişti ve Fuar'da misafir olarak bulunuyordu. İzmir'in asıl fili "Pak Bahadur"du, o da 1954'te Pakistan tarafından İzmir'e hediye edilmişti. O da geldiğinde 6 yaşındaydı. Nasıl Mohini tüm Türkiye'nin sevgilisi olduysa, Pak Bahadur da İzmir'in sevgilisi, maskotuydu. 2007'de eski hayvanat bahçesinin kötü yaşam koşulları nedeniyle ayakları hastalandı, narkoz altındayken öldü. Mezarı İzmir Doğal Yaşam Parkı'ndadır.​

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,316
Ayrı bir konu açmak istemedim ve bu konunun altına iliştirdim.
Yukarıda Mohini'den bahsetmiştik. #Tarih Dergisi'nin Haziran 2016 tarihli 25. sayısında "Fillerin Savaşı" başlıklı 2 sayfalık yazı:

I'mystery

Yeni Üye
13 Kas 2009
73
120
Gerçekten ''ilginç bir arkeolojik bulgu'' olmuş. Sandıkla beraber, çifte antika miras diyelim. Paylaşımın ve bilgilendirmen için çok teşekkürler Scanfan...