Biraz da Gülelim

abolardis

Onursal Üye
12 Şub 2011
6,630
24,278
Komik videoların da renk katabileceğini düşünerek bir kaç video eklemek istedim.
Sayın yöneticiler tarafından uygun bulunmazsa kaldırılabilir.
Ya da tek bir başlık altında toplanabilir.
Belki de forumda vardır komik videolar, varsa da mazur görün.
Epeyce güleceğinizi tahmin ederek iki video ekliyorum.
Koltuğa oturup kendinizi gevşetin ve bir kaç derin nefes alarak, gülmenin şifalı ortamına kendinizi bırakın.
Hayırlı gülmeler.
Ne diyor kitapta buyrun.

youtube.com/watch?v=kJAJKoYhBJUwww.youtube.com/watch?v=APDmuatYq9M

Moderatör tarafında düzenlendi:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231
Bu, Anadolu'nun çok zengin ama ortada fazla gözükmeyen bir kültürünün parçasıdır. Anadolu'nun hemen her yerinde bu ve benzeri insanlar vardır. Özellikle bağda bahçede rakı sohbetlerinde baş köşede ağırlanan bu insanlar genellikle eşraftan olurlar yörede onlara saygı duyulur. En önemli özellikleri kendileriyle de alay etmesini bilmeleridir. Ama o kendisiyle alay ederken dinleyenler asla onunla dalga geçmezler, küçük görmezler, saygıyla dinlerler, zaten saygısızlık yapılacak kişiler değillerdir, belli bir yaşın üzerindedirler. Anlatılanlar çoğunlukla bel altı hikayelerdir. Onlar bizzat yaşadıkları şeyleri anlatırlar, aktardıkları gerçek olaylardır, zira dinleyenler arasında anlattıklarına şahitlik etmiş olan birkaç kişi mutlaka çıkar ve sürekli onu teyid ederler. Abartı tabii ki vardır, ama bire bin katılmaz. Ara sıra inandırıcılığı düşük bir anı anlatılırken bile o kadar ballandırarak anlatılır ki, her sohbette, her bağda aynı versiyon tekrar tekrar anlatılmasına rağmen dinleyenler hiç sıkılmazlar (zaten rakının verdiği öfori de buna katkıda bulunur). Ortama yeni ve kalburüsü biri katılmışsa, eskiler anlatıcıyı teşvik etmek için girizgah yaparlar, laf açarlar ve geriye çekilirler. Ortamda yeni biri varsa anlatıcı daha bir iştahlı anlatır. Mukallit insanlardır, anlatımlarına yöresel aksanı da sokarlar. Bu insanlar günlük hayatlarında bambaşka bir hüviyete bürünürler, ciddi ve işlerine bağlıdırlar (o akşamki adamdan eser kalmamıştır!) Sadece kendisiyle değil, hemşehrileriyle, yöresiyle, töreleriyle vs de alay edebilirler, dinleyenler de onun hemşehrileri olduğu halde, aralarında yabancıların da olmasına rağmen, büyük bir olgunlukla sohbeti kabullenirler, kimse alınganlık göstermez. Ortamda asla hırgür olmaz (rakıyı ağızlarıyla içerler!) Bu sohbetlerde sayısız kere bulunmama rağmen hiç çekim yapma teklifinde bulunma cesaretini kendimde bulamamıştım (videonun ilk yılları). "Ortada gözükmeyen bir kültür" olmasının nedeni belki de içkidir, genelde halının altına süpürülmek, görmezden gelinmek isteniyordur.

Videodaki şahıs da genç olmasına rağmen kendini dinletiyor. Aksanı biraz Azeri Türkçesine kaçıyor, zaten sözlü edebiyatın en zengin olduğu bölge orası.
Videolar için teşekkürler sevgili "abolardis", sayende geçmişe bir yolculuk yaptım.

Son düzenleme: