bakunin

Admin
12 Mar 2009
6,304
49,801
NeverLand
Eflatun Nuri ERKOÇ, (1927-2008 )

1927 yılında istanbul'da doğan Eflatun Nuri Erkoç, Güzel Sanatlar Akademisi'nde bir süre eğitim aldıktan sonra Babıali'ye geçmiştir. Daha çok karikatürist olarak bilinen Erkoç'un ilk karikatürleri Boşboğaz adlı mizah dergisinde 1942 yılında, kendisi henüz on beş yaşındayken yayınlanmıştır.

eflatun_nuri.jpg

Eflatun Nuri Erkoç, çalışmalarına Vatan, Ulus, Ege Ekspres, Yeni Asır gibi günlük gazetelerde ve Tef, Akbaba, Dolmuş, Gırgır, Fırt, Zıpır gibi mizah dergilerinde ve Yön, Yeditepe türü siyasi ve edebi dergilerde sürdürmüştür. Eflatun Nuri adıyla imzaladığı karikatürlerinin haricinde 1955 yılında Tan Gazetesinde 'Karagöz', 1957'de Vatan Gazetesinde Çakaralmaz Hafiye ve Tercüman Gazetesinde Görünmeyen Adam, 1958'de Ulus Gazetesinde Dikbaş, Eğribaş, Karabaş, 1959'da Tercüman Gazetesinde Salep İzzet gibi günlük bantlar çizmiştir.

eflatun.jpg

Eflatun Nuri'nin bir karikatürü.​

Gırgır ve Fırt dergilerinin Ertuğrul Akbay tarafından satın alınması üzerine 1990'ların başında Eflatun Nuri, bu dergilerde yeniden çizmeye başlamıştır. Fırt dergisinde Fıstıkçııı!... adlı çıplak kadınların fink attığı uzun metrajlı bir 'soap-opera' yazıp çizerken, 1996 yılı sonunda yayına başlayan Zıpır mizah dergisinin yöneticiliğini üstlenmiş, bu derginin ilavesi olarak Druuna gibi çizgiromanların okuyucu ile buluşmasını sağlamıştır.

Türk karikatürünün en özgün imzalarından biri olan Eflatun Nuri Erkoç'u 4 Mayıs 2008 günü, geçirdiği bir kalp krizi sonrasında yitirdik.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Eflatun NURİ
Eflatun Nuri'yi tanıtan aşağıdaki karikatür sayfası Hayat Mecmuası'nın 10 Haziran 1960 tarihli sayısında arka kapak altında çıktı.

Eflatun_Nuri_HAYAT_1960_Haz.jpg

Hakan Alpin

Çizgi Roman Ustası
Onursal Üye
24 Şub 2015
1,781
15,130
Rahmetli Eflatun abi, inanılmaz bir Alex Raymond hayranıydı. Bu konudaki koleksiyonu da gıpta edilecek kadar vardı. Babıali'nin en eski emektarlarından biriydi. Onu yakından tanıma fırsatına kavuştuğumda, ilerlemiş yaşına rağmen aktif olarak Türk Çizgi Tarihine katkı sağlamayı sürdürüyordu. Toprağı bol olsun.

enger66

Onursal Üye
26 Eyl 2010
1,036
3,182
90'lı yıllarda Gırgır'ın Cağaloğlu'ndaki eski binasında kendisiyle tanışma fırsatı bulmuştum.
Çizimlerimi beğenmiş, bir esprisini alıp çizmiştim.
Dergi çizerlerinin ortak köşesinde karikatürümü o hafta yayınlamıştı.
Kendisi işini seven nadir ustalarımızdan biriydi.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,231

Çizer Kemal Aratan Pişmiş Kelle mizah dergisinde 1990'lı yıllarda "Bi Gece Daha" başlıklı ikişer sayfalık bir köşe yapıyordu. Bu sayfalarda kendisinin ve mesai arkadaşlarının duydukları veya şahit oldukları küçük anekdotları çiziyordu. 25 Ağustos 1995 tarihli 287. sayısında Eflatun Nuri ile ilgili bir anekdotu iki panel halinde çizmiş. Bunlarda doğruluk ihtimalinin yüksek olduğunu sanıyorum. Bu önemli sanatçının bilmediğimiz yönlerini göstermesi açısından önemli olabilir.

Eflatun-Nuri-anekdotu-kemal-aratan-PK-1995-8-287.jpg

husmanX

Aktif Üye
16 May 2011
268
823
Eflatun çok marjinal bir tipmiş. Semih Balcıoğlu 'nun çizerlerle ilgili anektotlar aktardığı, Biz Karikatürcüler adlı kitabında okumuştum:
" Akşam geç saatlere kadar yer içer, eğlence bitince vedalaşır evlere dağılırdık. Ertesi sabah bir telefon. Meğerse bizim Eflatun eve giderken aklına Adana 'daki birilerini ziyeret etmek gelmiş. O saatten sonra binmiş otobüse taa Adana 'ya gitmiş, oradan arıyor "