yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,441
hiçbiryerde :)
www.youtube.com/watch?v=mxg-1DXe7u4
tuyetreyw37645326_109.jpg

0_252ertertrre_43.jpg

0_252ertertrre_44.jpg

200_agorrte45r_kl_73.jpg

201_agorrte45r_kl_73.jpg

202_agorrte45r_kl_73.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"Aralık 1963"te bugün (24'e bağlayan gece), EOKA'cı Rum çeteciler, "Lefkoşa"da Türk doktor binbaşı Nihat İlhan'ın üç minik yavrusunu anneleriyle birlikte evin banyosunda vahşice katletmişlerdi. Olay sırasında doktor binbaşı alayda görevi başındaydı. Çeteciler aynı gece bunun gibi birçok katliam daha gerçekleştirdiler. Olay tarihe "kumsal katliamı" veya "kanlı noel" olarak geçti. Katliamın yapıldığı ev ise "barbarlık müzesi" oldu. 1974'teki Kıbrıs harekâtının neden yapıldığı, geriye dönüp bu ve bunun gibi binlerce olaya bakılırsa daha iyi anlaşılacaktır.

Bu fotoğraf "Hayat Mecmuası"nda yayımlanmıştı.
HAYAT_MECM_kumsakatliam.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

"SSCB"nin önemli adamı, Kızılordu'nun kurucusu "Lev Troçki" 1929'da karşıdevrimcilik suçlamasıyla "Stalin" tarafından ülkeden kovulmuştu. Troçki 1930'da bugün İstanbul'a geldi. "Atatürk"ün izniyle sürgün olarak yerleştiği "Büyükada"da 4 yıl kalacaktır. Aşağıdaki yazıyı "gazeteciler" adlı siteden aldım, resimlerini değiştirdim. Yazı "Ömer Sami Coşar"ın "Troçki İstanbul'da" adlı kitabından alıntılar içeriyor. Aslında bu "Leman" (veya Limon) dergisinde bu konuda çok güzel bir karikatür vardı. Bu büyük boy karikatürde Troçki Türk balıkçılarla adadan balığa çıkıyor, sandalda mangal filan yapıp rakı içiyorlardı. Tabii gevşeyen Troçki kendini sorguluyor, vurdumduymaz rahat bir hayata olan özlemini filan (düşünçe balonu içinde) itiraf ediyordu (yanılmıyorsam). Ama karikatürü aradım, bulamadım. Aslında cbr yerine pdf dosyası şeklinde olsa belki bulunabilirdi. Ya da cbr dosyaları içine anahtar kelimeler gömülebilse ne iyi olurdu. Şimdi o karikatürü bulmaya kalksam haftalar alır.

Tro_ki_stanbulda_1930.jpg

Son düzenleme:

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,311

İki yıl kadar önce -yukarıda- bahsetmiş olduğum "Troçki İstanbul'da" karikatürünü nihayet bulabildim. Sizlerle de paylaşmak istedim. 2005 yılında Leman'da çıkmış. Tuncay Akgün & Kemal Aratan ortak yapımı. O tarihteki sayfalarının adı da Gatana.

Not: Hafızayı beşer bazen şaşarmış. İki yıl önce hafızamdaki karikatürü "vurdumduymaz rahat bir hayata olan özlemini filan itiraf ediyordu" diye anlatmışım. Oysa tam tersiymiş. Bugün karikatüre bakınca gördüm ki adadaki gevşek hayat tarzı, eylemci Troçki'nin hiç hoşuna gitmiyormuş meğer ve bir an önce Meksika'ya gitmeyi hayal ediyormuş.

Tro_ki_stanbulda_Le_MN_Gatana_2005_693.jpg

Ek: Troçki'nin "Büyükada" serüveni bir Leman'ın bir başka sayısında devam ediyormuş.

LEMAN_2005_21_0706_005.jpg

Son düzenleme:

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,044
75,441
hiçbiryerde :)
Bu sabah biraz bakmış bulamamıştım
("Biraz" bakabilecek zaman oluyor tabii).
Benim aklımda Derya Sayın veya Güneri
İçoğlu karikatürü gibi yer etmişti. Meğer
bir başka usta, Kemal Aratan'ınmış.
Takipçiliğiniz için teşekkürler üstadım.