Eva Jablonka, Marion J. Lamb - Evrimin Dört Boyutu

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
782
11,927
Eva Jablonka, Marion J. Lamb - Evrimin Dört Boyutu
Yaşam Tarihinde Genetik, Epigenetik, Davranışsal ve Simgesel Değişimler

E1xbFM.jpg

Genişletilmiş 3. Basım

Moleküler biyolojinin ulaştığı bulgular, Darwin kuramının gen merkezli yorumuna, yani adaptasyonların sadece şansa dayalı DNA varyasyonlarına dayandırılmasına meydan okuyor. Çünkü günümüzde kalıtım ve evrim görüşlerinde büyük bir devrim yaşanıyor. Bu devrimin peşinden giden ve kalıtımda genlerden başka unsurların da olduğunu ileri süren Jablonka ile Lamb, evrimin “dört boyutu”nun, yani evrimde rol oynayan dört kalıtım sisteminin izini sürüyorlar.

Bu sistemler; genetik, epigenetik (ya da özellikleri, DNA temelli olmayan hücresel aktarım sistemleriyle geçirmek), davranışsal ve simgesel (dil ve diğer simgesel iletişim sistemleriyle aktarım) olarak isimlendirilmektedir. Bugün geniş çevrelerce kabul görmüş gen merkezli ve tek boyutlu görüşe kıyasla zengin ve karmaşık bir evrim görüşü ortaya koyan Jablonka ile Lamb’in yeni sentezi, tetiklenmiş ve edinilmiş değişikliklerin de evrimde rol oynadığını açıklığa kavuşturuyor. Jablonka ile Lamb, önce her kalıtım sistemini ayrıntılarıyla ele alıp daha sonra da tüm bu sistemlerin nasıl bir etkileşim içinde olduğunu göstererek parçaları birleştiriyorlar.

Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
Çevirmen: Dr. Mehmet Doğan
Yayın Tarihi: 05.02.2018
Sayfa Sayısı: 594

Mediafire
PdfCs 12Mb:

Yandex
PdfCs 12Mb: