Waris Dirie - Benim Ülkem

Otacı

Süper Üye
5 Tem 2016
782
11,931
Waris Dirie - Benim Ülkem
jLkD8.jpg

Anne,
Bana neden Waris adını verdiğini hiçbir zaman söylemedin.
Bu soruma hiçbir zaman yanıt vermedin. Waris
“Çöl çiçeği” demektir ve –hatırladığım kadarıyla– parlak
turuncu ve sarı renkte açar, taç yaprakları ovaldir. Bu
yüzden sarı her zaman benim en sevdiğim renk olmuştur.
“Çöl çiçeği” aslında çiçek bile değildir, daha çok küçük,
asi bir çalıdır. Her daim ayakta kalır, bütün bir seneyi
yağmursuz geçirse bile. Ama yağmur yağar yağmaz
bütün çöl birkaç günlüğüne turuncuya döner. Belki de
sen benim asi bir kız olacağımı önceden gördün de bana
o yüzden “Çöl çiçeği” dedin.

Top model, BM elçisi ve cesur bir ruh. Waris Dirie olağanüstü bir kadın. Çölde yaşayan Somalili göçebe bir ailenin kızı. Dünyada en çok satan kitaplar arasına giren eseri Çöl Çiçeği'nde, beş yaşında sünnet edilerek başlayan, on iki yaşında evlendirilmek istenince çölden kaçıp, Londra' da temizlikçilik yaparken Terence Donovan tarafından keşfedilerek Top Modelliğe uzanan hikayesini anlatıyor.

Waris Dirie ülkesini terk etti ama, ona hayat veren, onu şekillendiren kültürünü ve evini asla unutmadı. Kıtlık ve şiddetin kol gezdiği, kadınların sesinin duyulmadığı yerler neredeyse ölümüne neden olurken ona aynı zamanda hayatta kalmanın yollarını öğretti. O cesaretinin, direncinin ve mizah duygusunun kaynağını ve annesini bulmak istiyordu.

Benim Ülkem, onun bu dönüşünü ve bazen çok değer verip sevdiğimiz bir şeyin, temsil ettiği şeyleri kabul etmeyebileceğimizin hikayesi. Benim Ülkem bir eve dönüş macerası.

Çöl Çiçeği gerçekten anlatıldığı kadar etkileyici ve güzel. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Hala etkisindeyim desem abartmış olmam. İlk önce Çöl Çiçeği okunmalı ki Benim Ülkem anlamlı gelsin.

Çevirmen: Betül Ermiş
Yayın Tarihi: 2005
Özgün Adı: Desert Dawn
Sayfa Sayısı: 224

Mediafire
PdfCs:

Yandex
PdfCs:

fosil

Süper Üye
7 Ara 2015
1,183
3,521
Bilecik
Sayın Otacı, elinize sağlık, teşekkür ederim.
Öneriniz üzerine önce bunu, ardından diğerlerini okuyalım, bilgilenelim.