Exorcist karikatürleri

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
"Exorcist" karikatürleri

"Leman" mizah dergisi çizerlerinden Ahmet Yılmaz bu kez de "exorcism" (şeytan çıkarma) konusuna takılmış. Malum 1973 ABD yapımı "William Friedkin" filmi "The Exorcist" (Bizde "Şeytan" adıyla gösterildi) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çok yankı uyandırmış, devam filmleri çekilmiş hattâ 1974'te bir de Türk versiyonu yapılmıştı (Metin Erksan'ın "Şeytan"ı). Haliyle bu konu popüler kültürde de geniş bir yer bulmuştu. Buradaki karikatürler 1990'ların ortalarında çizilmiş. Karikatürlerdeki "içine şeytan girmiş kız", "Linda Blair", ya da bizdeki versiyonundaki "Canan Perver", kesin, ancak şeytanı çıkarmaya gelen karakter "Max von Sydow" ya da "Agah Hün"den ziyade "Kıllanan Adam"a benziyor.:)

file

file

file

file

file

file

file

Moderatör tarafında düzenlendi:

zagor-t

Onursal Üye
17 Eki 2012
1,464
20,849
Exorcist filmi, korku filmi klasiklerine giren bir film. Film Türkiye'de gösterilmeğe başladığında, 'kalp hastalarına kesinlikle tavsiye edilmez' uyarısıyla oynuyordu. 2001' de yönetmenin yeniden kesip montajlama yaptığı versiyonu çıktı. 'The Scary Movie' parodileri de ünlüdür.
Derleme karikatürler için teşekkürler

12 Şub 2010
15,006
543,642
70 li yıllara damgasını vuran iki filmden biriydi. İkincisi Marlon Brando'nun Pariste Son Tango'suydu.
Böyle filmlerin mizahçıların diline düşmesi kadar doğal bir şey olamaz ve iyi ki düşmüş:D
Paylaşım için teşekkür ederim sevgili scanfan.

yeryüzü

Yönetici
3 Eki 2011
17,039
75,338
hiçbiryerde :)
O dönemde okumuştum çoğunu,
ilk karikatür hemen Şafak Sezer'in
"Kutsal Damacana" filmini hatırlattı...
Öğlen keyfimiz yerine geldi, teşekkür ederim scanfan.

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
O dönemde okumuştum çoğunu,
ilk karikatür hemen Şafak Sezer'in
"Kutsal Damacana" filmini hatırlattı...
Öğlen keyfimiz yerine geldi, teşekkür ederim scanfan.

Çok haklısınız. Zaten 1997 tarihli "Kutsal Damacana" ve 2. devam filmi olan 2010 yapımı "Kutsal Damacana Dracoola"'nın senaryolarını bu karikatürlerin çizeri "Ahmet Yılmaz" yazmış, hatta ilk filmi de o yönetmiş.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Benim tarayıcımda mı bir problem var acaba?! Zira karikatürlerin hiç biri gözükmüyor maalesef. Bu arada ben de Merhum Sinan Gürdağcık Usta'dan
bir "Şeytan" (The Exorcist) karikatürü paylaşayayım.

(Ses 'Atmaca' Mizah Eki - 11 Nisan 1981 Sayı: 9)
file

scanfan

Yönetici
25 Eyl 2013
7,211
75,232
Sevgili "Baltimora",

Kaybolan karikatür görsellerini yedeğinden restore ettim.

Kaybolmasına gelince, mutlaka hatırlarsın, Çizgi Diyarı'nın ilk yıllarında PostImage vs gibi resim yükleme sitelerini kullanmıyorduk çünkü forumumuzun kendi resim barındırma kapasitesi (bölümü) vardı (www.cizgidiyari.com/resim/images/...), forumdan dışarı hiç çıkmadan resimleri buraya yüklerdik. Bir server taşınması sırasındaki çöküntüde bu bölüm kayboldu gitti sanırım. Ben rast geldikçe yeniden yüklüyorum.

Baltimora

Yönetici
16 Nis 2009
9,577
34,703
İstanbul
Sevgili "Baltimora",

Kaybolan karikatür görsellerini yedeğinden restore ettim.

Kaybolmasına gelince, mutlaka hatırlarsın, Çizgi Diyarı'nın ilk yıllarında PostImage vs gibi resim yükleme sitelerini kullanmıyorduk çünkü forumumuzun kendi resim barındırma kapasitesi (bölümü) vardı (www.cizgidiyari.com/resim/images/...), forumdan dışarı hiç çıkmadan resimleri buraya yüklerdik. Bir server taşınması sırasındaki çöküntüde bu bölüm kayboldu gitti sanırım. Ben rast geldikçe yeniden yüklüyorum.
Bilgilendirme için ve yeniden yüklemeler için teşekkür ederim Sevgili Büyüğüm. Evet! Siz bahsedince hatırladım. Bu arada karikatürlere çok güldüm. :)