Dandi Yağan Yayınevi Haftalık Çocuk Dergisi Sayı 12

direnc11

Yönetici
11 May 2009
10,078
36,669
İstanbul
Dandi Yağan Yayınevi Haftalık Çocuk Dergisi Sayı 12
(30.09.1975)

dandisayi1201direnc11350x528.jpg
dandisayi1203direnc11350x528.jpg

dandisayi1220direnc11350x528.jpg
dandisayi1227direnc11350x528.jpg

Son düzenleme:

dynamo

Onursal Üye
3 Eyl 2009
3,180
4,071
Harika bir dergi daha...İçindeki tüm çizgi romanların siyah-beyaz olması, onu diğer çocuk dergilerinin (Tercüman,Milliyet,Hürriyet,Yaman,Türkiye vs.) gölgesinde bırakmış.

Çok teşekkürler.

abartman

Onursal Üye
13 Ocak 2011
1,998
11,871
Tom Patapom kafiyeli, ne güzel isimmiş öyle deyip, acaba genellikle yaptıkları gibi bizimkiler mi yakıştırmış bu ismi çizgiromana diye merak ederek internete şöyle bir bakındım. Hayır, Tom Patapom özgün isimmiş.

Hakkında pek fazla bilgi yok ama İtalyan çizer Leone Cimpellin tarafından yaratıldığı, Avrupa pazarı için hazırlandığı ve Almanya'da Felix, Fransa'da Tchak gibi dergilerde 60ların sonu, 70leri ortası aralasında yayınlandığı rivayet olunuyor. Biz de nasiplenmişiz Yağan Yayınevi sayesinde...

Dandi için çok teşekkürler Direnç11...

Son düzenleme:

sarkomer

Yönetici
18 Ağu 2009
13,336
302,071
Bu güzel paylaşım için teşekkür ediyorum.
Seri tamamlanınca tam macera derlemeleri de gerçekleştirilirse tadından yenmez.
Saygılarımla...

bayrakzaf.gif

12 Şub 2010
15,006
543,638
Seyahate çıkmanın tek kötü tarafı bu güzelim paylaşımların arkasında gelmek, bazen de kaçırmak oluyor.

Sevgili Nihat, buluşmamızdan hemen önce bu güzel paylaşımı yapmış, ama ben ancak şimdi uzaktan teşekkür edebiliyorum.

Dergideki çizgi romanlardan favorim İvan Hoe. Çizgileri bana 60 yıllarda basılmış nadir çizgi romanları anımsatıyor. Konu olarak da tercih ettiğim tür.

Müthiş Atlet olarak Ceylanlardan bildiğim Dandi ise, eğlenceli ve tebessüm ettirmesine rağmen bana Ceylanları sevdiren çizgi romanlardan değil. Zaten Ceylanları Ceylan yapan çizgi romanların tükenmesinden sonra ( özellikle Örümcek Adam, Kara Okçu gibi ) Müthiş Atlet, Çelik Yumruk gibi çizgi romanlar Ceylanı sürükleyememişti ve satış grafikleri düşmüş kısa bir süre sonra da yayın hayatına son vermişti.

Ceylanı kurtaramayan bu çizgi romanlar bilahare isim değiştirerek başka Ceylanı taklit etmeye çalışan başka çizgi romanlarda yer almaya başlamışsa da hiç birisi Ceylan ve 1001 Romanın başarısına ulaşamadı.

Çizgi roman tarihimizi yazan bir kaç yayın biliyorum ama doğrusu okumadım. acaba bu değindiğim konu bu yayınlarda işlenmiş midir, onu bilmiyorum.

Ama sayın abartman'ın az bir gayretle bu konu hakkında ayrıntılı bilgi edinerek bu konuyu aydınlatabilecek birikimi olduğunu biliyorum. Belki zamangezgini dostumuz da bu konuda araştırma yapmak isteyebilir.

Ben mi? Ben o araştırmaya zaman ayıracak kadar genç değilim ve zamanımı elimdeki çizgi romanları okumaya ayırmayı tercih ederim:D

Mavisl

Yeni Üye
17 Eki 2013
24
12
Sitenizi bugün gördüm ve üye oldum.Müthiş güzel bir site.Bu siteyi hazırlayanlar ve emek verenlere çok teşekkürler